Zaplanuj swój rok z pomocą bullet journala

W ostatnim wpisie dotyczącym bullet journala krótko przedstawiłam Ci przybory niezbędne do prowadzenia swojego bujo. Dzisiaj chcę pokazać Ci sposób prowadzenia bullet journala. Oczywiście, pomysłów na idealny planer będzie tyle, co ludzi, którzy zechcą go stworzyć. Jednak chcę pokazać Ci najprostsze i najpopularniejsze narzędzia, dzięki którym z łatwością będziesz mogła planować zadania i oceniać stopień ich realizacji.

W poprzednim wpisie wspomniałam o elementach, które powinny znaleźć się w bullet journalu. Są to, m.in. strona tytułowa, spis treści, klucz/legenda z symbolami, plany roczne, miesięczne i tygodniowe, rejestry zadań, listy zadań do zrobienia i inne.

Klucz do bullet journala
Klucz do bullet journala

 

Strona tytułowa

Zaczniemy od początku, czyli strony tytułowej. Może ona zawierać tylko rok, a możesz ją ozdobić jakimiś rysunkami, swoim imieniem, sentencją lub czym tylko zechcesz, a co jest ważne dla Ciebie. Jeśli lubisz rysować, może warto zastanowić się nad motywem przewodnim bullet journala? Jedni lubią motywy kwiatowe, inni co miesiąc zmieniają motyw, uwzględniając święta okolicznościowe lub pory roku. Inni nie rysują niczego i w żaden wyszukany sposób nie ozdabiają swojego bujo, stawiając na minimalistyczną przejrzystość planera.

Spis treści

Zawartość spisu treści będziesz uzupełniać w trakcie zapełniania notatkami swojego bullet journala, ale zanim zaczniesz go zapełniać, nie zapomnij o ponumerowaniu wszystkich stron. Tylko w ten sposób będziesz łatwo i szybko mogła odnajdywać potrzebne treści.

Klucz ze znacznikami
klucz ze znacznikami

Klucz/ Legenda/ Key

Klucz przypomina nieco legendę, jaką widywałaś na szkolnych mapach. Jest to zbiór znaczników (ang. bullets), które ułatwiają orientację w planowaniu i realizacji zadań, spotkań czy ważnych wydarzeń. Możesz zastosować standardowe znaczniki, które znajdziesz m.in. na stronie bulletjournal lub stworzyć swój własny system.

Plany roczne

W tym miejscu warto określić najważniejsze zadania do realizacji w bieżącym roku. Ustalić swoje priorytety. Rozpisać je na bardziej szczegółowe  zadania i określić czas realizacji konkretnych etapów. Łatwiej w ten sposób ogarnąć duże projekty i trzymać rękę na pulsie w trakcie ich realizacji.  Nie ma znaczenia, czy swoje roczne plany umieścisz w tabelce, czy rozpiszesz w punktach. Sposób prowadzenia notatek ma być prosty i zrozumiały dla Ciebie, więc nie przejmuj się, gdy ktoś powie, że to nie tak…

plany roczne
plany roczne w bullet journalu

Plany miesięczne i tygodniowe

Dobrze jest określić swoje zadania bardziej szczegółowo i do tego służą właśnie plany miesięczne i tygodniowe. Są ludzie, którzy bardzo skrupulatnie rozpisują  każdy dzień, inni kreślą ogólny zarys zadań na cały tydzień. Trudno powiedzieć, co jest lepsze… Osobiście planuję najważniejsze zadania na cały miesiąc z góry, potem nieco improwizuję tworząc rozpiski tygodniowe lub dzienne, jeśli mam na głowie kilka pilnych spraw do załatwienia.

Rejestry zadań lub nawyków (ang.trackers)

Można powiedzieć, że jest to najbardziej widowiskowa część każdego bullet journala. Tutaj możecie w formie tabeli, koła, schematu kaktusa, gigantycznego diamentu lub innego rysunku rozpisać wszystko, nad czym pracujecie. Mogą to być nawyki, które chcecie wyrobić, albo nałogi, których zamierzacie się pozbyć (np. rzucić palenie). Mogą to być zapisy dotyczące nastroju, długości snu, ilości wypijanej dziennie wody itd… W rejestrze zadań praktycznie codziennie oceniacie i zaznaczacie stopień wykonania zadania. Wymaga to oczywiście nieco systematyczności.

Inne zapiski – wykresy, diagramy, harmonogramy i in.

Tutaj możesz umieścić, co tylko chcesz. Możesz stworzyć grafik urodzin bliskich, krewnych i znajomych lub stworzyć stronę z przeczytanymi w ciągu roku książkami i obejrzanymi filmami. Być może przyda Ci się harmonogram sprzątania mieszania w kolejnych dniach tygodnia. A może zechcesz kontrolować swoje wydatki,  prowadząc uproszczoną księgowość? Możesz monitorować swoje postępy w odchudzaniu lub aktywności fizycznej. Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Wszystko zależy od tego, na czym Tobie będzie zależeć w tym roku.

harmonogram tygodniowy
harmonogram tygodniowy na styczeń

Jak najlepiej rozplanować zapisy w bullet journalu?

Nie ma tutaj jakiejś złotej reguły, ale warto zanim zaczniesz zapisywać notatki, orientacyjnie podzielić sobie strony notatnika na 13 części. Pierwsza część to będzie część ogólna, gdzie znajdzie się strona tytułowa, spis treści, klucz, plany roczne, może zapis dotyczący przeczytanych książek lub obejrzanych filmów… Pozostałe 12 części to strony przeznaczone na kolejne miesiące. Tutaj możesz zaplanować sobie stronę tytułową miesiąca, wpisać lub wkleić kalendarz na dany miesiąc, narysować tabelki z rejestrami zadań, które akurat w tym miesiącu zamierzasz realizować oraz rozplanować miejsce na tygodnie w danym miesiącu. A każdy tydzień dzielisz na dni. W poszczególnych dniach wpisujesz zadania do realizacji w tym terminie.

Wieczorem, kiedy zasiadasz do przeglądu zapisków, zaznaczasz co udało Ci się zrealizować, co zostało przeniesione na termin późniejszy lub anulowane. Oceniasz każde zadanie i jednocześnie planujesz następny dzień.

Każdego dnia możesz napisać w swoim bullet journalu za co jesteś wdzięczna… Jedni to praktykują, inni nie. Wybór należy do Ciebie.

Oczywiście, swoje zapiski możesz ozdabiać odręcznymi rysunkami, taśmami washi, kolorowymi markerami czy innymi elementami z szablonów. Ale  możesz też niczego nie rysować i nie ozdabiać, zachowując minimalistyczną prostotę…

Jak już zapewne zauważyłaś, bullet journal to spersonalizowane narzędzie do efektywnego zarządzania czasem, planowania i skutecznego działania według stworzonego na swoje potrzeby harmonogramu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.