Chcesz aby Twoje prace miały w sobie to coś, ale niekoniecznie znasz jeszcze wszelkiego rodzaju preparaty używane w technice mixed media? Chciałabyś dodać oryginalnej struktury do tła, ale nie masz pomysłu jak to zrobić? Z pomocą przyjdą Ci żele i pasty strukturalne. Chętnie Ci je przedstawię 🙂

Co to są żele i pasty strukturalne oraz do czego służą?

Jeśli chciałabyś dodać do tła swojej pracy dodatkową fakturę, która sprawi iż projekt będzie bardziej interesujący, to zdecydowanie idealnym wyborem będą żele i / lub pasty strukturalne. Dzięki nim możesz uzyskać przeróżne efekty

O medium żelowym (gel medium) pisałam już wcześniej i wspominałam wówczas że można je mieszać z różnego rodzaju produktami. Wówczas nabiera ono swej strukturalności (o ile można to tak nazwać). Jakie to produkty? Między innymi na przykład: piasek, minerały, mikrokulki, proszki, pigmenty, płatki miki, brokat, skorupki od jajek, itp. Oczywiście możesz kupić gotowy produkt, który został specjalnie przetestowany przez producenta. Wszystkie strukturalne produkty żelowe wysychają transparentnie.

Podobnie jak pasty żelowe, pasty strukturalne również nabierają struktury dzięki dodatkom sypkim. Analogicznie jak przy medium żelowym, aby samodzielnie stworzyć pastę strukturalną wystarczy dodatek wymieszać z pastą modelującą. Jakie to dodatki? Tak samo jak przy żelach: piasek, minerały, włókna, proszki, pigmenty, płatki miki, brokat. Pasty strukturalne po wyschnięciu są kryjące, można je rzeźbić lub szlifować.

 

Żele i pasty strukturalne – rodzaje.

1. Pasty do spękań. Są idealne do prac tworzonych techniką mixed media w stylu vintage. Aby uzyskać idealne spękania najlepiej zostawić pracę do samoistnego wyschnięcia. Wielkość spękań uzależniona jest od grubości nałożonej pasty. Oczywiście Ola Wu już pisała o spękaniach w swoim cyklu o decoupage -> Preparaty do spękań.

2. Pasty piaskowe. Dzięki różnego rodzaju dodatkom mineralnym i piaskowym nadadzą one szorstkiej i nieregularnej faktury Twoim pracom. Nie zaleca się ich używania z szablonami o drobnych wzorach. Dlaczego? Ponieważ mogą one zapchać szczeliny w szablonach.

3. Pasty “szklane”. Zawierają dodatki szklane, zazwyczaj mikrokulki. Idealne do wypełnień, jak i do nadania ciekawej faktury w pracach mixed media.

4. Pasty brokatowe. Żelowe pasty z dodatkiem brokatu. Wysychają transparentnie.

5. Pasty z włóknami. Dodatek włókien celulozowych sprawia iż powstała faktura wygląda jak rwany papier. Dzięki tej paście można na przykład tworzyć np. rzeźby 3D.

6. Pasty metaliczne. Zawierają opiłki metalu, można ich używać do stworzenia efektu rdzy przy użyciu specjalnych odczynników.

7. Pasty do efektów:

  • rdza
  • mech
  • kamień
  • śnieg

 

Żele i pasty strukturalne – stosowanie.

Idealne narzędzia do nakładania past i żeli to wszelkiego rodzaju: szpatułki, szpachelki noże malarskie, pędzle silikonowe albo na przykład  stara karta płatnicza. Z kolei przydatne mogą się okazać: szablony i maski, coś do mocowania szablonów (klej lub taśma malarska), grzebień malarski, mokra ściereczka, woda.

Jeśli pracujesz z szablonami, to powinnaś wiedzieć że szablony należy umyć zanim pasta na nich zaschnie. Dlatego też pomocną może być podpowiedź: “jeśli nie masz w pobliżu biurka łazienki, to przygotuj sobie wilgotną ściereczkę lub miskę z wodą do wyczyszczenia szablonu”.

Oczywiście jak nałożone pasty wyschną możesz po nich malować farbami i innymi mediami. Możesz również przed nałożeniem zabarwić pasty. Wystarczy zmieszać je z odpowiednim kolorem farby, płynnego tuszu, mgiełki czy pigmentu w proszku. Przy tak wielu dostępnych odmianach past  możesz uzyskać różnorodne efekty specjalne. Możliwości są nieskończone.

Podpowiedź: Pracując na wodoreaktywnym tle niezabezpieczonym gesso powinnaś wziąć pod uwagę że pasta jest na bazie wody, zatem może wejść w reakcję z podłożem. W wyniku czego np. tusz może zabarwić pastę.

Dodatkowa informacja: jeśli produkt ma w nazwie żel (gel) w 90% wyschnie transparentnie.

 

Reasumując: Żele i pasty strukturalne są zazwyczaj ciężkie w związku z dodatkiem różnego rodzaju proszków i drobinek. W sprzedaży możemy spotkać grubo i drobno-ziarniste oraz np. z dodatkiem drobinek szkła. Po wyschnięciu twarda o chropowatej powierzchni. Możesz ich używać z barwnikami lub pomalować po wyschnięciu. Są idealnym dodatkiem do stworzenia efektu 3D. Możesz wykorzystać pastę o konkretnych właściwościach lub przygotować ją sobie z połączenia żelu / pasty i dodatków sypkich.

 

Z użyciem past wszelkiego rodzaju możemy uzyskać bardzo różnorodne efekty, wszystko zależy od pomysłu i techniki nakładania.  Mam nadzieję iż mój wywód na temat żeli i past strukturalnych pomoże Ci w tworzeniu prac mixed media. Daj znać jeśli masz jeszcze jakieś dodatkowe pytania.

2 komentarze

  1. Czy taką pastę strukturalną można nakładać grubą warstwą na podobrazie i robić jakieś ciekawe wzory np. grzebieniem czy szpachelką?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.