Haftowanie to bardzo minimalistyczne hobby jeśli chodzi o inwestycję w narzędzia. Wszystko czego potrzebujesz to igła i nożyczki oraz w zależności od rodzaju haftu tamborek. Z kolei akcesoria są już większą inwestycją, nie musisz jednak kupować i używać produktów z górnej półki. Przemyślany wybór akcesoriów i narzędzi może ułatwić Ci dotarcie do perfekcji.
Podstawowy must have według mnie to:
- Nici do haftowania (mulina lub kordonek)
- Tkanina
- Igły
- Nożyczki i nożyce do tkanin
- Tamborek
- Spieralny marker
Nici do haftu
Haftować możesz muliną, kordonkiem, bajorkiem, czy nićmi metalizowanymi itp. Biorąc pod uwagę że większość wzorów z jakimi miałam styczność pochodziła od firmy DMC postawiłam na mulinę DMC – ma ona największą gamę kolorystyczną. Pracowałam jednak również z muliną firmy Anchor i naszej rodzimej firmy Ariadna. W czasie kiedy udzielałam się w projekcie Kołderka za jeden uśmiech pracowałam również z czeską i chyba chińską muliną. Zachęcam zatem do eksperymentowania z firmami i kolorami, może Tobie będą odpowiadały zupełnie inne niż mi.
Tkaniny do haftu
Haftować możesz praktycznie na każdej tkaninie – len, bawełna, jedwab, itd. Wybór tkaniny uzależniony jest od projektu jaki zamierzasz wykonać – do haftu krzyżykowego zalecana jest kanwa, gdyż łatwo stawiać na niej krzyżyki. To baza Twojego dzieła, zatem ważne jest co wybierzesz.
Igły do haftowania
Są z ostrymi i tępymi końcówkami, są też dostępne w wielu rozmiarach i grubościach. Pora zatem na pytania i odpowiedzi co zamierzasz haftować, jakimi technikami i w jakich tkaninach?
Jaka jest różnica między igłami z tępą, a igłami z ostrą końcówką?
Igieł z tępą końcówką używa się głównie do haftu krzyżykowego, czy innego haftu liczonego. Są bardzo przydatne, gdy pracujesz pomiędzy wątkiem i osnową tkaniny np. do technik tkackich.
Igły z ostrą końcówką są używane do większości rodzajów haftu – są idealne do przebijania się przez materiał w każdym miejscu.
W haftowaniu ważne jest również jakie uszko i zarazem jaką grubość ma igła. Czy uszko będzie wystarczająco duże, aby nitka mogła swobodnie przesuwać się przez nie? Czy igła nie będzie za gruba, aby po przejściu przez tkaninę nie zostawiała dziur? Oczywiście uzależnione jest to od ilości włókien muliny jakiej używasz do wykonania swojego projektu.
Podpowiedź: Najlepiej kup zestaw kilku grubości igieł, wtedy masz większą możliwość doboru odpowiedniej wielkości.
Nożyczki hafciarskie
Nożyczki hafciarskie nie są czymś, co jest w 100% niezbędne. Mogą jednak bardzo usprawnić Twoją pracę, są małe i ostre, więc idealne do przycinania nici.
Podpowiedź: możesz użyć również nożyczek precyzyjnych, mogą całkiem nieźle sprawdzić się jako nożyczki hafciarskie.
Nożyce do tkanin
Nożyczki do tkanin są specjalnie zaprojektowane i należy używać ich tylko do tkanin ponieważ przez cięcie innych materiałów szybko się tępią.
Podpowiedź: Można też używać nożyc typu zyg-zak – chronią one tkaninę przed siepaniem..
Tamborek
Tu podobnie jak z igłami jest wiele rodzajów do wyboru – są różnych wielkości, z różnych materiałów i w różnych kształtach. Najczęściej jednak spotkać można drewniane w czterech podstawowych wielkościach 10 cm, 15 cm, 20 cm i 25cm.
Jak wybrać odpowiednią wielkość tamborka?
Najwygodniej będzie Ci pracować z tamborkiem wielkości 15 – 20 cm – im większy tym większe prawdopodobieństwo, że niestety złapie Cię skurcz w dłoni.
Spieralny lub znikający marker
Idealne akcesorium do pracy z haftem, dzięki niemu łatwo naniesiesz wzór na tkaninę i tak samo łatwo z niej pozbędziesz się tego znaczenia. Osobiście bardzo polecam ten spieralny. Marker znikający zbyt szybko, jak dla mnie, znika (albo ja za wolno pracuję) i niestety reaguje na temperaturę, w związku z czym potrafi zostawić żółte ślady po zniknięciu.
Mam nadzieję iż moje podpowiedzi pomogły Tobie w dokonaniu wyboru potrzebnych narzędzi do haftowania. Jeśli jest coś o czym chciałabyś / chciałbyś dowiedzieć się więcej, to daj mi o tym znać w komentarzu.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.