Czy pamiętasz mój artykuł o embossingu głębokim? Tak naprawdę dzisiejszy wpis będzie dokładnie o tej technice. Niemniej jednak tym razem chcę wykorzystać pudry do embossingu Dyamond Rocks, gdyż do tego zostały stworzone.

 

Zacznijmy jednak od początku.

Co to jest embossing głęboki?

To tak naprawdę nadal embossing na gorąco, jednak w tym przypadku wykonujemy go na całej powierzchni elementu zdobionego i wzór zdobiący odbijamy w wytopionym i jeszcze gorącym pudrze. Podobnie jak odbijanie pieczęci woskowych czy lakowych.

 

Czym jest Dyamond Rocks?

To ultra-gęsty (gruboziarnisty) puder do embossingu, który podobnie jak UTEE został stworzony do wykonywania efektów warstwowych. Dzięki nie mu przeniesiesz swoje projekty mixed media na wyższy poziom.

 

Jak pracować z Dyamond Rocks?

  1. Nałóż Dyamond Medium na powierzchnię bazy, generalnie w tym celu zostały stworzone specjalne chipboardy (dyamond board). Niemniej jednak możesz pracować na zwykłym papierze, tekturce, czy bermacie. 
  2. Posyp po wierzchu Dyamond Rocks, jak przy zwykłym embossingu zsyp nadmiar. 
  3. Użyj nagrzewnicy i podgrzej pozostały na bazie puder Dyamond rocks, aż do rozpuszczenia. Następnie, gdy jest jeszcze gorący, dodaj kolejną warstwę Dyamond rocks. Możesz poczekać do przestygnięcia i zacząć od pierwszego kroku.
  4. Minimalną ilością pudru do wykonania tej techniki są 3 warstwy.
  5. Jednak zanim podgrzejesz ostatnią warstwę przygotuj stempel. Pokryj go tuszem Dyamond medium lub tuszem do embossingu. 
  6. Wytop ostatnią warstwę pudru Dyamond rocks, kiedy roztopiony puder zacznie falować pod wpływem powietrza z nagrzewnicy, to niezwłocznie odbij w nim uprzednio przygotowany stempel. 
  7. Odczekaj chwilę i usuń stempel.
  8. Możesz użyć Dyamond dust, aby podkreślić szczegóły odbitki.

 

Podpowiedź: W ostatnim kroku możesz wykorzystać kontrastujący lub metaliczny tusz pigmentowy do zabezpieczenia stempla. Tusz przetransferuje się na zdobioną bazę i tym samym podkreśli szczegóły odbitki.

Moje przykłady pracy z Dyamond Rocks:

Ważne spostrzeżenia i ostrzeżenia 😉

  1. Roztopiony puder do embossingu jest  BARDZO gorący, dlatego też zachowaj należytą ostrożność przy tej technice.
  2. Biorąc pod uwagę że technika ta bazuje na wysokiej temperaturze, zalecam stemple gumowe – dużo lepiej znoszą wysokie temperatury. Owszem możesz użyć polimerowych czy silikonowych, Ja wolę gumowe. Zdecydowanie jednak odradzam stemple z pianki.
    Możesz też wykonać stemple samemu z przedmiotów odpornych na duże temperatury np.: z korka, ze sznurka, itp.
  3. Nie polecam pracy bezpośrednio na macie samoregenerującej – to że nazywa się samoregenerująca nie oznacza że jest odporna na ciepło. W wyniku długotrwałego ogrzewania mata zmieni kształt, kolor i zapewne zacznie wydzielać toksyczne opary. Możesz jednak wykorzystać matę odporną na wysokie temperatury, np.: mata silikonowa czy mata szklana.

Daj mi znać czy technika ta Ciebie zainteresowała, czy zamierzasz jej spróbować. Jeśli tak to koniecznie pochwal się efektami. Pamiętaj że ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.