Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z mediami, to możesz się zastanawiać czym jest gesso i do czego wiedza o nim jest Ci potrzebna?

Co to jest GESSO?

Gesso (grunt malarski) to nic innego jak farba podkładowa – jest to biała farba składająca się z mieszaniny gipsu, kredy, pigmentu i spoiwa. Dzięki zawartości gipsu powierzchnia pomalowana podkładem gesso jest bardziej “przyczepna” / porowata i można pracować na niej z różnymi mediami w różnych technikach. Można zagruntować nim większość powierzchni, np.: tynk, drewno, płótno, gips, kamień, plastik, szkło czy metal (tu jednak polecam gesso w sprayu), szybko schnie i wyrównuje nierówne powierzchnie takie jak drewno czy styropian.

Ważne: Gesso jest zmywalne przy pomocy mydła i wody zanim zaschnie, potem podkład jest wodoodporny.

Możesz powiedzieć: Przecież w tym samym celu mogę użyć białej farby akrylowej.

Oczywiście, ale… podkład gesso jest gęsty jest bardziej wydajny niż farba akrylowa. Najczęściej wystarczy jedna warstwa do pełnego pokrycia zdobionego przedmiotu.

Gesso spełnia rolę warstwy uszczelniającej, chroni podłoże przed wchłanianiem farby, np. bez gesso farba przesiąkła by przez płótno czy papier.

Jakie są rodzaje GESSO?

Gesso tradycyjnie jest białe, ale obecnie można również kupić czarne, przezroczyste gesso lub nawet kolorowe. Czarne gesso sprawia iż powierzchnia przybiera formę tablicy do malowania kredą, natomiast przeźroczyste idealnie współpracuje z wzorzystymi papierami, zdjęciami czy grafikami, do zdobienia których chcemy użyć dodatkowo mediów.

grunt gesso - rodzaje

Grunt ten można mieszać z farbami akrylowymi, dzięki czemu możemy nadać podkładowi konkretny kolor. Pamiętaj jednak, że gesso rozjaśni nieco kolor, więc aby uzyskać bardziej wyrazistą barwę można dodać tusze. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że płynny atrament zmieni konsystencję podkładu (rozwodni ją).

Pomysł: W celu uzyskania tekstury na zdobionej powierzchni można zmieszać gesso z gel paste.

 grunt gesso - biały

grunt gesso - czarny

Gesso występuje zarówno w butelkach, tubkach, słoikach i wiaderkach. Z butelek i tubek można wycisnąć gesso bezpośrednio na płótno, a następnie rozprowadzić je za pomocą pędzla. Jeżeli gesso jest w słoiku, to można korzystać z pędzla lub szpachelek aby je nakładać.

 

Grunt gesso jest również dostępny w postaci spray’u – idealny do szybkiego użycia, schnie niemal natychmiast, dlatego osobiście polecam je do metalu (nie będzie rdzewieć podczas dalszej pracy z mediami) lub przedmiotów z dużą ilością zagłębień i detali (z łatwością dostanie się w każdą szczelinę).

grunt gesso - spray

W zależności od producenta podkłady mogą się różnić kombinacją składników, a co za tym idzie konsystencja i faktura gesso będą się różnić. Niektóre są bardziej płynne, a inne grubsze. Niektóre z nich działają bardziej płynnie, a inne pozostawiają bardziej teksturowaną, gładką powierzchnię. Gesso spotykane w sklepach jest najczęściej na bazie żywicy akrylowej (spoiwo), dzięki temu farba szybko schnie i jest w miarę elastyczna.

 

Czym nakładać grunt GESSO i jak z nim pracować?

 

Nie ma dobrego ani złego sposobu na nakładanie podkładu gesso. Wszystko zależy od tego jaką chcesz uzyskać powierzchnię, czyli czego potrzebujesz do danego projektu.

Przede wszystkim zanim zaczniesz potrząśnij pojemnikiem z gesso, aby był dobrze wymieszany. Niezależnie od rodzaju istnieje prawdopodobieństwo, że się podkład mógł się rozwarstwić.

Do nakładania możesz użyć: pędzla z włosiem,silikonowego, gąbkowego, szpachelki, szpatułki, 

P1011092

wałka,

P1011093

kart plastikowych (np. starej karty do bankomatu),

P1011096

a nawet własnego palca.

 

Aby uzyskać naprawdę gładką powłokę, należy użyć papieru ściernego, aby delikatnie przetrzeć między każdą warstwą.

Ważne:
Przed przystąpieniem do próby upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie sucha!

 

Reasumując: Gesso jako podkład jest bardzo przydatne dla artystów, jak i hobbystów – np. scraperek czy osób prowadzących art żurnale. Gesso sprawia, że łatwiej jest osiągnąć zaplanowany efekt. Zapobiega wchłanianiu się farby w zdobioną powierzchnię. Wzmacnia i usztywnia papier, więc bez problemu możemy pracować z różnego typu mediami i różnymi technikami w naszych art żurnalach. Oczywiście jak wiadomo scraperki są bardzo kreatywne, więc używają go do tworzenia białego tła na bazie, do odbijania stempli, maskowania warstw pracy i wielu, wielu innych.

A co najważniejsze i najlepsze jest w gesso? To że zawsze możesz nim zamalować swój błąd i zacząć od nowa!

Jeśli mój artykuł, choć trochę stał się dla Ciebie użyteczny daj znać zostawiając ślad w komentarzu.

30 komentarzy

  1. Ciekawie i wyczerpująco. Chętnie poczytałabym o innych preparatach.
    Dziękuję

      1. Bardzo dziękuję za informację, bardzo pomocne. Jeśli mogę dodatkowo zapytać jakie Gesso najlepiej użyć żeby przyczepić do podobrazia materiał. Chodzi o rzeźbienie na płótnie materiałem z bawełny. Taka płaskorzeźba z materiału.

        1. Author

          Gesso nie jest klejem, więc nie używa się go do przyczepiania. Dobre nie lejące się gesso przytrzyma tkaninę i ją usztywni, lecz raczej nie będzie dość trwale i dobrze trzymać. Jeśli do tej techniki potrzebne jest gesso to można je zmieszać z medium żelowym, które ma właściwości klejące.

    1. dziękuję ten artykuł wyjaśnił mi to , co chciałam wiedzieć. Pozdrawiam.

  2. Pięknie opisane dużo pracuję z gesso ale dobrze dowiedzieć się czegoś więcej,dziękuję

    1. Author

      cieszę się że mi się udało, choć jak znam życie to znalazłoby się coś jeszcze 😉

  3. Dziękuję za odpowiedź przydała się

  4. Super artykuł, dla osób takich jak ja, samouków , które wszelkich informacji na nurtujące nas pytania szukamy w internecie. Bardzo dziękuję.

  5. Bardzo dobry artykul. Dziekuje uzupelnilam swoja wiedze na ten temat.

  6. Witam, czy na tak zwanych obrazach drukowanych np z ikea moge użyć gesso by ponownie wykorzystać płótno i ramę?

  7. Co robić jeśli gesso po nałożeniu farb akrylowych się ścina?

    1. Author

      Nigdy mi się coś takiego nie przytrafiło – czy nie został przekroczony termin daty przydatności do użycia? jak to wygląda? Przypomnę że przede wszystkim gesso powinno być suche przed przystąpieniem do dalszej pracy 🙂

  8. Namalowalam obraz akrylami,niebo,morze ,fale- w prawym roku namalowalam lodke ktora wyglada kiepsko. Czy moge zamalowac ja gesso…i sprobowac namalowac nowa? jak to zrobic zeby nie popsuc malowidla wokol?

    1. Author

      oczywiście że można zamalować 😀 trzeba delikatnie i z wyczuciem, lub okleić taśmą to co dookoła ma nie być zamalowane – tak myślę, ale nie próbowałam 😉

  9. Dzień dobry 🙂 Malując akrylami – czy Gesso dobrze sprawdza się na drewnie czy lepiej użyć grunt do drewna, taki ze sklepu budowlanego? Czy na blok do akryli tez nakladamy Gesso przed malowaniem czy można bezpośrednio?
    Pozdrawiam!

  10. Wyczerpujące informacje na temat gessa. Dla mnie bardzo przydatne, bo zamierzam prowadzić art journal.

  11. Czy na gesso można nałoźyć folię Alu i potem pomalować folię farb
    alrylowymi

  12. Dzięki, takiej odpowiedzi szukałem. Chcę zamalować nieudane podobrazie teraz wiem czym.

  13. Wyczerpujące i bardzo przydatne informacje dla początkujących. Dziękuję 🙂

    1. Dzień dobry, próbuje malować zrealizować projekt malowania farbami olejnymi na lustrze wypukłym i już dwa lustra pękły, jedno po nałożeniu gesso, drugie po nałożeniu farb olejnych na wyschnięte gesso. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji które gesso nadaje się na lustro. Czy może pani coś doradzić? Dziękuje

  14. Mam pytanie, chcę zagruntować deskę przed malowaniem i chcę użyć zakupiony gotowy grunt uniwersalny gesso, czy przed jego nałożeniem na deskę warto ją podkleić warstwą kleju (mam klej króliczy)? Czy nic się nie daje pod gesso?

    1. Author

      Nie trzeba wcześniej pokrywać deski klejem. /natomiast jeśli powierzchnia ma być gładka, to warto zadbać o uszczelnienie i zeszlifowanie deski.

  15. Witam proszę mi doradzić. Robię obrazy dekoracyjne na czarnym tle. Mam spory problem w uzyskaniu jednolitej czerni. Nie bardzo wiem gdzie leży problem. Kupiłem farbę mieszana czerń z maszyny w Castoramie. Czy można używać takich farb do pokrycia blejtramu ? Dodam że pokrycie akrylem podobrazia 60×60 przy pomocy wałka również zostawia po plamy i smugi. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.