podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z mediami, możesz się zastanawiać – czym jest gesso i do czego wiedza o nim jest Ci potrzebna?

Co to jest GESSO?

Gesso (grunt malarski) to nic innego jak farba podkładowa – jest to biała farba składająca się z mieszaniny gipsu, kredy, pigmentu i spoiwa. Dzięki zawartości gipsu powierzchnia pomalowana podkładem gesso jest bardziej “przyczepna” / porowata i można pracować na niej z różnymi mediami w różnych technikach. Można zagruntować nim większość powierzchni, np.: tynk, drewno, płótno, gips, kamień, plastik, szkło czy metal (tu jednak polecam gesso w sprayu), szybko schnie i wyrównuje nierówne powierzchnie takie jak drewno czy styropian.

Ważne: Gesso jest zmywalne przy pomocy mydła i wody zanim zaschnie, potem podkład jest wodoodporny.

Możesz powiedzieć: Przecież w tym samym celu mogę użyć białej farby akrylowej.

Oczywiście, ale… podkład gesso jest gęsty jest bardziej wydajny niż farba akrylowa. Najczęściej wystarczy jedna warstwa do pełnego pokrycia zdobionego przedmiotu.

Gesso spełnia rolę warstwy uszczelniającej, chroni podłoże przed wchłanianiem farby, np. bez gesso farba przesiąkła by przez płótno czy papier.

Jakie są rodzaje GESSO?

Gesso tradycyjnie jest białe, ale obecnie można również kupić czarne, przezroczyste gesso lub nawet kolorowe. Czarne gesso sprawia iż powierzchnia przybiera formę tablicy do malowania kredą, natomiast przeźroczyste idealnie współpracuje z wzorzystymi papierami, zdjęciami czy grafikami, do zdobienia których chcemy użyć dodatkowo mediów.

Grunt można mieszać z farbami akrylowymi, dzięki czemu możemy nadać podkładowi konkretny kolor. Pamiętaj jednak, że gesso rozjaśni nieco kolor, więc aby uzyskać bardziej wyrazisty kolor można dodać tusze – musisz jednak wziąć pod uwagę, że płynny atrament zmieni konsystencję podkładu (rozwodni ją).

Pomysł: W celu uzyskania tekstury na zdobionej powierzchni można zmieszać gesso z gel paste.

 

Gesso występuje zarówno w butelkach, tubkach, słoikach i wiaderkach. Z butelek i tubek można wycisnąć gesso bezpośrednio na płótno, a następnie rozprowadzić je za pomocą pędzla. Jeżeli gesso jest w słoiku, to można korzystać z pędzla lub szpachelek aby je nakładać.

 

Podkład gesso jest również dostępny w postaci spray’u – idealny do szybkiego użycia, schnie niemal natychmiast, dlatego osobiście polecam je do metalu (nie będzie rdzewieć podczas dalszej pracy z mediami) lub przedmiotów z dużą ilością zagłębień i detali (z łatwością dostanie się w każdą szczelinę).

W zależności od producenta podkłady mogą się różnić kombinacją składników, a co za tym idzie konsystencja i faktura gesso będą się różnić. Niektóre są bardziej płynne, a inne grubsze. Niektóre z nich działają bardziej płynnie, a inne pozostawiają bardziej teksturowaną, gładką powierzchnię. Gesso spotykane w sklepach jest najczęściej na bazie żywicy akrylowej (spoiwo), dzięki temu farba szybko schnie i jest w miarę elastyczna.

 

Czym nakładać GESSO i jak z nim pracować?

 

Nie ma dobrego ani złego sposobu na nakładanie podkładu gesso. Wszystko zależy od tego jaką chcesz uzyskać powierzchnię, czyli czego potrzebujesz do danego projektu.

Przede wszystkim zanim zaczniesz potrząśnij pojemnikiem z gesso, aby był dobrze wymieszany. Niezależnie od rodzaju istnieje prawdopodobieństwo, że się podkład mógł się rozwarstwić.

Do nakładania możesz użyć: pędzla z włosiem,silikonowego, gąbkowego, szpachelki, szpatułki, 

podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?

wałka,

podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?

kart plastikowych (np. starej karty do bankomatu),

podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?

a nawet własnego palca.

 

Aby uzyskać naprawdę gładką powłokę, należy użyć papieru ściernego, aby delikatnie przetrzeć między każdą warstwą.

Ważne:
Przed przystąpieniem do próby upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie sucha!

 

Reasumując: Gesso jako podkład jest bardzo przydatne dla artystów, jak i hobbystów – np. scraperek czy osób prowadzących art żurnale. Gesso sprawia, że łatwiej jest osiągnąć zaplanowany efekt. Zapobiega wchłanianiu się farby w zdobioną powierzchnię. Wzmacnia i usztywnia papier, więc bez problemu możemy pracować z różnego typu mediami i różnymi technikami w naszych art żurnalach. Oczywiście jak wiadomo scraperki są bardzo kreatywne, więc używają go do tworzenia białego tła na bazie, do odbijania stempli, maskowania warstw pracy i wielu, wielu innych.

A co najważniejsze i najlepsze jest w gesso? To że zawsze możesz nim zamalować swój błąd i zacząć od nowa!

Jeśli mój artykuł, choć trochę stał się dla Ciebie użyteczny daj znać zostawiając ślad w komentarzu.

11 komentarzy

 1. podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?

  Ciekawie i wyczerpująco. Chętnie poczytałabym o innych preparatach.
  Dziękuję

 2. podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?

  Pięknie opisane dużo pracuję z gesso ale dobrze dowiedzieć się czegoś więcej,dziękuję

  1. podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?
   Author

   cieszę się że mi się udało, choć jak znam życie to znalazłoby się coś jeszcze 😉

 3. podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?

  Dziękuję za odpowiedź przydała się

 4. podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?

  Super artykuł, dla osób takich jak ja, samouków , które wszelkich informacji na nurtujące nas pytania szukamy w internecie. Bardzo dziękuję.

 5. podkład malarski, Gesso – co to? po co? i dlaczego?

  Bardzo dobry artykul. Dziekuje uzupelnilam swoja wiedze na ten temat.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.