kalka

Używanie kalki w scrapbookingu i cardmakingu ma wiele zastosowań. Jej przezroczystość nadaje pracy lekkości, delikatności, zwiewności, a nawet nutki tajemnicy. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Chętnie pokażę Ci kalkę moimi oczami.

Powinnam zacząć od tego co to jest kalka.

Kalka techniczna (inne nazwy: kreślarska, szkicowa) czy też kalka pergaminowa po angielsku nazywana vellum (welin), to przezroczysty papier. 

kalka

Przede wszystkim najczęściej jest jednokolorowa – przezroczysta, szara lub mlecznobiała, choć bywa również kolorowa. Jest dość uniwersalnym produktem o wielkich możliwościach wykorzystania przez krafterki i twórcze osoby.

kalka 

kalka

Czasem może być z nadrukiem we wzory lub napisy, czasem tłoczona lub embossowana.

kalka

Jednym z podstawowych sposobów wykorzystania kalki jest technika pergaminowa, gdzie poprzez tłoczenie, nakłuwanie i nacinanie oraz inne sposoby zdobienia możesz uzyskać arcydzieła sztuki. Tak, nie boję się użyć tego stwierdzenia – prace są na tyle misterne, że zasługują na miano arcydzieła.

kalka
źródło: https://mycardslada.blogspot.com

 

Jak możesz wykorzystać kalkę w swoich pracach?

Oczywiście możesz połączyć technikę pergamano z cardmakingiem czy scrapbookingiem, ale nie tylko. Kalka, jako ozdobnik, najczęściej chyba wykorzystywana jest w pracach o zimowych klimatach. Jednak ja jestem zdania, że można jej użyć do wszystkiego.

Zobacz sama na podstawie poniższych przykładów.

 1. Zmiana tonacji tła – kalka jest do tego idealna.

Użyj kalki, jeśli papier bazowy jest zbyt jaskrawy czy zbyt wzorzysty. Wytłumi ona krzykliwość kolorów i wzorów.

kalka

kalka

 1. Żurnaling.

Ze względu na fakt, że treść żurnalingu wydrukowana lub stemplowana jest na kalce nie sprawi ona obciążenia czy przytłoczenia strony scrapa. Jednakowoż pomoże Ci zapamiętać najważniejsze i szczęśliwe momenty i chwile.

Ważnym aspektem również jest to, że dodatkowo możesz ozdabiać ją według własnego uznania, np. rub-onsami, taśmą washi, enamel dots, półperełkami itp.

kalka

kalka
Przykładowa praca Joanny Gadzały

 

kalka
Przykładowa praca Joanny Gadzały

 

kalka
Przykładowa praca Magdy (Tores)
 1. Elementy wycinane z kalki (pozytyw).

Wyglądają bardzo delikatnie i zwiewnie. Mogą to być serwetki, literki, strzałki, kółka, serca, piórka – generalnie wszystko, czego tylko dusza zapragnie. W wyniku czego otrzymasz dodatkowy wymiar w swojej pracy.

kalka

kalka
Przykładowa praca Ani (Moriony)
 1. Elementy wycinane w kalce (negatyw).

Możesz wyciąć w niej wszystko, biorąc pod uwagę, że najlepiej jednak prezentują się tytuły i proste kształty. Dodatkowo elementy tego typu również dodadzą ukrytego wymiaru w Twoich pracach.

 

 1. Kieszonki i koperty

Ponieważ nie są przytłaczające idealnie nadają się do schowania w nich zdjęć, bilecików, tagów z żurnalingiem i innych “sekretów”.

kalka

 

 1. Zamknięte kieszonki tzw. shaker box.

Głównie pełnią funkcję ozdobną scrapów, albumów i kartek. W kieszonkach, przed ich zamknięciem, umieszczasz: konfetti, cekiny, gruby brokat, drobne wycinanki, koraliki, mikrokulki, itp.

kalka

kalka
Przykładowa praca Ani (Moriony)

 

 1. Dodatkowa warstwa pod zdjęciem.

Używam jej dość często w swoich pracach ze względu na jej lekkość.

kalka

kalka

kalka
Przykładowa praca Magdy (Tores) – użyta srebrna kalka
 1. Przekładki i zakładki.

Idealne rozwiązanie w albumach lub scrapach interaktywnych.

kalka
Przykładowa praca Ani (Moriony)
kalka
Przykładowa praca Ani (Moriony)
 1. Przezroczyste okienka.

Świetne rozwiązanie do zdobienia kartek okolicznościowych, ponieważ dają wymiar swego rodzaju zapowiedzi co znajduje w środku.

kalka 

kalka
Przykładowa praca Ani (Moriony)
 1. Warstwowe ozdoby (3D) – przeróżnego rodzaju np.: kwiatki, listki, motylki, śnieżynki itp.

kalka

 1. Imitacje szkła czy wody.

Wycięte słoiczki, kule śnieżne lub tafla wody – z całą pewnością wszystko to może dodać specjalnego wymiaru w Twoich pracach.

kalka

 1. Witraże.

Embosowany lub stemplowany wzór na kalce pokolorowany markerami alkoholowymi doskonale prezentuje się w formie witraży na kartkach okolicznościowych.

kalka

kalka

Reasumując z kalki możesz wydusić bardzo wiele. Prawdopodobnie te wymienione przeze mnie, to nie są wszystkie możliwości jej wykorzystania. Z pewnością jest ich wiele więcej w myśl powiedzenia “co głowa to pomysł.”

Dlaczego zatem kalka nie znajduje się na żadnej liście scrapbookingowych i cardmakingowych tzw. must-have? Nie mam pojęcia, gdyż moim zdaniem jest bardzo przydatna i dodatkowo jest łatwo dostępna.  

 

A Ty używasz w swoich pracach kalki? Daj znać w komentarzu, na pewno do Ciebie zajrzę i zostawię jakiś ślad mojej wizyty.

2 komentarze

 1. Avatar

  Cześć. Wiem staroć, ale może komuś przypadnie do gustu 😉
  Za dzieciaka robiłam “pejzaże” z nakładanymi “efektami” -narysowany domek, las coś.
  A na kilku kalkach efekty: -na jednej deszcz, na drugiej słońce i bawiące się dzieci, na innej śnieg itp.
  i na ramce wkładane w kieszonkę z okienkiem -takie zmienne wkładki.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.