Cześć. Zapraszam Cię do mojego kolejnego tutorialu, w którym pokażę jak zrobić kartkę sztalugową otwieraną na skos. Kartka sztalugowa skręcana jest bardzo łatwa w wykonaniu, a jednocześnie bardzo efektowna. Może być zarówno bardzo ozdobna, jak i delikatna, i skromna. W każdej formie będzie wyglądała fantastycznie.

kartka sztalugowa na płasko

Baza

Przygotowanie kartki jak zwykle zaczęłam od docięcia i zbigowania kwadratowej bazy. Wykorzystałam do tego biały papier A4 o gramaturze 250g. Moja baza ma wymiary 14,8 x 14,8 cm. Ty możesz zrobić kartkę innego formatu, ale pamiętaj, aby kwadrat wycinany z papieru scrap zawsze był o 0,4 cm mniejszy na każdym boku, niż Twoja baza, aby zachować ładny margines.

sztaluga baza

sztaluga bazowa

sztalugowa baza

Następnie przednią część bazy zbigowałam na skos według dwóch przeciwnych rogów. To, na którą stronę zbigujesz skos, zależy wyłącznie od Ciebie i tego, czy wolisz mieć kartkę otwieraną na lewą czy na prawą stronę.

baza skręcana

baza skręcona

Oklejanie papierem scrap

Po stworzeniu bazy, przygotowałam papiery i elementy ozdobne. W tej kartce użyłam kolekcji …and remember z Craft o’Clock. Na okładkę oraz do środka kartki wycięłam z dwóch różnych arkuszy kwadraty o wymiarach 14,4 x 14,4 cm. Następnie każdy z kwadratów przecięłam na pół po skosie.

papier scrap

sztaluga oklejanie

sztalugowa

Oprócz papierów do oklejenia, wycięłam też dwie białe rozetki wykrojnikiem z Nellie’s, a na drugą warstwę koło, klasycznym wykrojnikiem z przeszyciami z papieru scrap. Te elementy skleję ze sobą na dystansie i umieszczę na środku kartki. Przyznaję, że na tym etapie zaliczyłam wpadkę, ponieważ źle przycięłam papiery :). Otóż wzór na papierze przyłożyłam nie do tego boku kartki i po złożeniu okazało się, że wzór jest bokiem… dlatego też, w zależności czy kartkę składamy na prawo, czy na lewo, należy wzór papieru scrapowego dopasować właśnie do prawego lub lewego boku. W konsekwencji mojej pomyłki, również element środkowy (rozetka) przyklejona była bokiem 🙂

Nie ma jedna tego złego, ponieważ już zawsze będę pamiętać, żeby układać papier scrap względem bocznego brzegu, a nie dolnego.

kartka

Następnie przygotowałam sobie beermatę jako dystans. Rozetkę i koło z papieru scrap podkleiłam dystansem, po drugiej stronie również nakleiłam wyciętą rozetkę – po to, aby z tyłu nie było widać beermaty.

ozdabianie tutorial wycinanie papierów

Oba trójkąty na przód kartki również podkleiłam dystansem z beermaty. Dodatkowo, aby kartka po złożeniu stała, podkleiłam beermatą jedną (przednią część) papieru scrap, który wkleję do środka. Część łamana będzie opierać się na spodzie właśnie o tę warstwę na dystansie.

oklejanie dystans beermata oklejona kartka sztalugowa złożona kartka kartka wierzch oklejona kartka złożona

Ozdabianie

Po oklejeniu kartki, umieściłam na niej moją rozetkę, która jest głównym elementem kartki. Należy pamiętać, aby posmarować klejem tylko połowę tyłu tej części, ponieważ będzie ona przytwierdzona tylko do łamanej części. Następnie na środku koła przykleiłam parę z tekturki wyembossowaną złotym pudrem z Agaterii i pudrem ze złotym brokatem. Dodałam papierowe kwiaty, na których zrobiłam krople rosy za pomocą lakieru 3D z Pentart. Dodałam półperełki i listki wycięte i wygniecione dłutkiem kulkowym. Na samym końcu przymocowałam tekturkę “Młodej Parze” w środku kartki – widoczna będzie po złożeniu.

klejenie rozetki

przyklejona rozetka

zdobienie kartki

skręcana - tutorial

kartka sztalugowa skręcana

kartka skręcana

I już!

kartka bokiem

kartka sztalugowa tył

przód sztalugowa

kartka sztalugowa skręcana

Jak widzisz, kartka sztalugowa skręcana jest bardzo prosta w wykonaniu. To tylko kilka kroków, a efekt jest ciekawy i nietypowy. Tak naprawdę, na środku kartki możesz umieścić dowolny element. Ja wybrałam rozetkę, ponieważ jest to bardzo popularny element tego typu kartki. Poza tym, koło jest łatwym elementem kompozycji, z którym można łączyć inne elementy. Jeśli robiłaś już kartkę sztalugową skośną – koniecznie się nam pochwal. A jeśli nie – polecam Ci, abyś to szybko nadrobiła.

Pozdrawiam,
Domi

2 komentarze

  1. Super tutek, rzadko robię nietypowe kartki, ale ta mi się od razu spodobała 🙂

  2. Author

    Dziękuję bardzo 🙂 mam nadzieję, że się przyda. Tę kartkę robi się naprawdę bardzo łatwo, a efekt jest zachwycający 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.