Witam wiosennie. Z tej strony Moriony 😉 Pewnie każda skraperka zetknęła się z kartką w formie kopertówki. W sieci jest wiele kursów na jej wykonanie. Ja znalazłam jeden podstawowy, polegający na wielorazowym zaginaniu kartki. Żeby z niego skorzystać trzeba mieć papier dwustronny. Dodatkowo trzeba przykleić dodatkowy prostokąt papieru na rewers kopertówki, żeby zamaskować zagięcia i dwie kieszonki. Widziałam również kurs na oszczędną kopertówkę z połowy papieru 30*30 cm. Tutaj z kolei kieszonki do wsunięcia kartki z życzeniami są spłycone z powodu miejsca klejenia. Pokombinowałam więc i zrobiłam swoją wersję – z jednostronnego papieru – tak, żeby z każdej strony widoczny był wzorek. Poniżej mój kurs na kopertówkę po Morionowemu 🙂 Jeżeli ktoś wpadł na taki pomysł wcześniej to przysięgam, że ten i tak samodzielnie urodził się w mojej głowie 🙂
Kartkę papieru 30*30 cm składamy na pół po przekątnej.

Na przekątnej wyznaczamy sobie środek i zaginamy do niego wszystkie trzy rogi.

Żeby łatwiej było mi obszywać na maszynie, rozcinam fragmenty rogów skalpelem.

Tył kopertówki wygląda tak:

Wyznaczam sobie na nim, w dolnej części, miejsce przez które poprowadzę jedną część wstążki, z której później zawiążę kokardę.

Nacinam miejsce delikatnie i równo skalpelem i od środka mocuję wstążkę przeprowadzając ją jednocześnie przez otwór.

Po wykonaniu wygląda tył kartki wygląda tak:

Teraz możemy skleić część kopertówki. Smarujemy jeden z prostokątów klejem i sklejamy. Na razie tylko prostokąty. Dużych trójkątów tworzących klapkę nie ruszamy.

Możemy ozdobić rant klapki wycinanką z dziurkacza brzegowego lub koronką. Podklejamy nasz element ozdobny do brzegu górnej części klapki. Mocujemy również drugą część wstążki.

Przeszywamy na maszynie klapkę i kieszonki boczne. Najlepiej wcześniej zaznaczyć sobie ołówkiem który fragment kieszonki mamy obszyć (mnie zdarzyło się raz przez pomyłkę obszyć ten wewnętrzny trójkąt).

Jeżeli planujemy ozdabiać jeszcze kieszonki boczne, najlepiej zrobić to teraz. Jeżeli są skończone, smarujemy klejem trójkąt ze wzorkiem i przyklejamy do prostokąta, tworząc w ten sposób kieszonkę.

Teraz ozdabiamy klapkę górną, mocujemy kwiatki, ćwieki i guziki. U mnie dodatkowo pocieniowałam od spodu distresem wycięte dziurkaczem brzegowym koronki, żeby ładnie wyglądały również po otwarciu kartki.

Jeżeli ozdabianie jest skończone, sklejamy ze sobą dwie części klapki. Najlepiej to zrobić w pozycji klapki zamkniętej. Przycinamy wstążki, wiążemy kokardę i kartka gotowa. Trzeba jeszcze tylko pamiętać o jakimś bileciku do środka, żeby było gdzie umieścić życzenia.

I tył:

Mam nadzieję, że w miarę jasno udało mi się wszystko opisać. Jeżeli nie, to proszę śmiało pytać.

5 komentarzy

  1. Świetny kurs. Dziękuję. Właśnie nosiłam się z zamiarem stworzenia pierwszy raz takiej kopertówki. Na pewno skorzystam z Twojego kursiku 🙂
    Pozdrawiam.

  2. to ja jeszcze raz 🙂 kolorki piękne 🙂

  3. Отличный мастер-класс. Очень красивый конверт получается. Обязательно буду так делать.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.