Co prawda o papierach wspomniałam przy pisaniu artykułu o dodatkach. Jednak chciałabym temat nieco rozwinąć i napisać dokładniej czym jest papier do scrapbookingu.
Papier do scrapbookingu występuje w wielu różnych postaciach, postaram się scharakteryzować najważniejsze.
Zacznijmy od tego że papiery te są jedno lub dwustronne – oznacza to iż wzór jest z jednej lub z obu stron arkusza. Sama bardzo często mam dylemat która strona bardziej mi się podoba lub bardziej pasuje do mojej pracy, więc asekuracyjnie kupuję minimum dwa arkusze.
Papier do scrapbookingu 12″x12″
Najbardziej popularny rozmiar to 12″ x 12″ standardowo nazywane 30 x 30 cm – rozmiar jest orientacyjny, gdyż dodatkowo papier ma z jednego boku stopkę na której są podane: nazwa kolekcji, nazwa papieru, producent, projektant, gdzie wyprodukowano oraz cechy papieru (acid-free, lignin free).
Co oznacza acid-free i lignin free? Oznacza to iż papier jest bezkwasowy, czyli ma wyższe pH i nie zawiera ligniny.
Co to oznacza dla nas scraperek? Już odpowiadam – papier będzie trwały, nie zżółknie, kolory zachowają wyrazistość i co najważniejsze będzie bezpieczny dla zdjęć.
No dobrze, a po co nazwa kolekcji albo papieru? To proste. Papier w wielkości 30 x 30 cm jest sprzedawany w kolekcjach albo w arkuszach, w ten sposób, mając nazwę kolekcji i papieru, możemy łatwo dobrać inne papiery czy też dokupić ten sam papier pamiętając nazwę. Dzięki temu możemy również szybko znaleźć dodatki dedykowane do danej kolekcji.
Warto również wspomnieć o papierach typu cardstock – są głównie w rozmiarze 12″ x 12″ i tu jest kilka opcji: białe, czarne, kraft i pełna gama kolorystyczna papierów bazzill. Są idealne dla osób które nie lubią pstrokatych baz w LO; można z nich również tworzyć dodatki do innych prac.
Papier do scrapbookingu 6″x6″ oraz 8″x8″
Kolejnym popularnym rozmiarem papierów jest 6″ x 6″ potocznie zwane 15 x 15 cm. Bywają również 8” x 8” (20×20 cm) – te papiery występują głównie w bloczkach klejonych, dlatego też w większości nie mają dodawanej stopki. Taki bloczek zawiera po 2 sztuki papieru każdego wzoru, choć to zależy od producenta. Mniejsze papiery są raczej używane do wykonywania, kartek, tagów czy też jako dodatek do prac w dużym formacie typu LO.
Jak wspominałam, we wpisie o dodatkach, łatwiej jest pracować w obrębie danej kolekcji. Nie trzeba się wówczas martwić o to czy dane papiery pasują do siebie kolorystycznie i stylistycznie. Dodatkowo jest to przydatne gdy pracujemy wieczorami przy sztucznym świetle. Kolejną zaletą papierów kupowanych w zestawie jest ekonomiczność. Przy przeliczeniu ceny na poszczególne papiery czy inne elementy zestawu, okazuje się że oszczędzamy.
Zestawy i KIT-y
Jeszcze słów kilka o KIT-ach. Podobnie jak zestawy z kolekcji dobrane są stylistycznie i kolorystycznie, choć niekoniecznie są wyrobem jednego producenta czy projektanta. W jego skład wchodzą również dodatki np. guziki, naklejki, rub-ons, tasiemki, chipboardy, ćwieki, kwiatki itp.
Inne papiery jako papier do scrapbookingu
Oczywiście do tworzenia możemy wykorzystać całą masę innych materiałów w zastępstwie papieru scrapbook. Niestety niekoniecznie będzie nam się tak dobrze i sprawnie pracowało.
Papier pakowy – bywają takie piękne i wzorzyste, lecz są cienkie i ciężko jest je przykleić do bazy; są wiotkie, więc nie mogą być bazą LO;
Szary papier pakowy – świetny jako dodatek do LO lub do tworzenia kwiatków;
Tapeta – obecnie na rynku jest tyle wzorów że można spróbować wykorzystać niektóre do prac scrapbookingowych, ale ta z kolei jest zazwyczaj gruba, więc ciężko jest z nią pracować; nierzadko jest winylowa, więc nie każdy klej chce trzymać na niej dodatki; może posłużyć jako baza LO;
Serwetki – odkąd są używane w decoupage to są coraz to piękniejsze i mają wielorakość wzorów, jest sposób aby przerobić serwetki na papier, jednak to nadaje się tylko do małych formatów, czyli przy tworzeniu kartek lub tagów;
Kalka techniczna, kalka ozdobna (velum) – można uzyskać całkiem ciekawe efekty, jednak trzeba mieć pomysł na mocowanie – każdy rodzaj kleju jest widoczny pod kalką, trzeba to maskować; używana jako dodatek;
Arkusze nut, karty z książek itp. – jako dodatek wzbogacają nasze prace, dodają im charakteru;
Papier czerpany (mulbery paper) – bogata tekstura, świetny dodatek do kartkowania, a rewelacyjny do tworzenia kwiatków;
Bibuła (tissue paper) – idealny dodatek, rewelacyjne do tworzenia kwiatów i pomponów;
Papier kolorowy (szkolny) – nie bardzo polecam, ale jak to mówią “z braku laku i kit dobry”, jako dodatek może się przydać.
Zabierajmy się zatem do tworzenia.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.
Jak zrobić z serwetki papier? Żeby tworzyć kartki świąteczne ?? Bardzo mnie to interesuje.
Dzięki za sugestię. Postaramy się czym prędzej pochylić nad tym tematem 🙂