Co potrzebne na początek?
Kanwa – są one dostępne na rynku w różnych barwach i gęstościach. Prócz kanwy można używać płótna lub lnu.
Igła – są różne grubości igieł. Możemy używać zwykłej igły lub specjalnych hafciarskich (zakrzywione, z tępym czubkiem, z ostrym czubkiem, z dużym oczkiem – raczek do gobelinów, podwójne – do haftu na krośnie).
Wybrany wzór – może być liczony, gotowy diagram lub kanwa drukowana.
Mulina – nić, której użyjemy do wyszycia naszego wzoru. Zazwyczaj wzory mają tzw. klucz kolorów (spis potrzebnych mulin). Na rynku mamy dość duży wybór firm produkujących mulinę, oraz kilka jej rodzajów (lniana i bawełniana).
Tamborek lub krosno – zaczepiamy na nim kanwę, aby była ona napięta. Wówczas nasze XXX wychodzą proste i zgrabne.
Nożyczki – do przycinania nitek.

Przydatne:
Przy wzorach liczonych dobrze jest rozrysował sobie linie co 10 kratek/krzyżyków, a do tego celu może być przydatny spieralny lub znikający pisak. Aby zaznaczyć linie możemy kanwę przefastrygować co 10 kratek/krzyżyków. Taki zabieg ułatwi nam wyszywanie.

Zaczynamy:
W specyfikacji wzoru zazwyczaj mamy podane iloma pasmami nici powinniśmy wyszywać (mulina składa się z 6 pasm). Musimy sobie wypracować dobry dla nas sposób wyszywania. Można zacząć od środka wzoru, można podzielić wzór na cztery części i zacząć od jednej z ćwiartek, a można też wyszywać kolorami. Ważne jest, aby mulina nie była za bardzo naciągnięta, gdyż wtedy materiał może się marszczyć.
Rozpoczęcie robótki:
Jeśli wyszywamy dwiema nitkami, to możemy wziąść nawlec jedno długie pasmo złożone na pół. Po jednej stronie zostanie nam połączona nitka, wykorzystujemy ją do rozpoczęcia pracy przewlekając przez nić igłę w ten oto sposób:

tak to będzie wyglądało z lewej strony robótki:

jeśli do pracy używamy większej lub mniejszej ilości nitek niż dwie to możemy naszą pracę zacząć od wciągnięcia nitki w splot kanwy po jej lewej stronie:

Krzyżyki:
Możemy je wyszywać każdy po kolei lub ciągiem, to znaczy w jedną stronę pół krzyżyki i z powrotem zakończenie krzyżyka. Taki sposób haftowania pozwala zaoszczędzić nieco muliny i czasu w porównaniu do wyszywania po jednym krzyżyku. Można wyszywać poziomo i pionowo, jak komu wygodnie.

Pół krzyżyki:
Pół krzyżyk to jedna ukośna linia przez kratkę, czyli pół krzyżyka.
Tak wygląda 3/4 krzyżyka:

Back stitch [ścieg za igłą]:
Kontur [back stitch] można wykonać przy użyciu dwóch metod
1. tradycyjny ścieg za igłą

2. coś na wzór fastrygi w tą i z powrotem

Zakończenie robótki:
Kiedy kończy nam się nitka lub skończyliśmy wyszywanie danym kolorem, to po lewej stronie naszej robótki zaciągamy nitkę pod pętelki powstałe przy krzyżykowaniu, tak jak pokazują to zdjęcia.

9 komentarzy

  1. W końcu. Jestem krzyżykowym samoukiem, żadnych książek, stron www. wyszyłam swój pierwszy obraz (teraz idzie drugi) wiec pomyślałam, ze się tym bardziej zainteresuje i WSZĘDZIE obserwowałam, ze ludzie wyszywają kwadratami. Zaczęło mnie zastanawiać.. może jednak coś źle robię, może można łatwiej/ładniej. Ale u Ciebie przeczytała, ze można wyszywać kolorami (czyli tak jak to robię). Jakoś nie leży mi wyszywanie do linii jak widzę, ze można jeszcze kilka krzyżyków w tym kolorze wyszyć troszkę dalej. Szkoda, ze tak dużo w necie jest “jak zrobić krzyżyk, co to kanwa” a mało o sposobie wyszywania.

    1. Author

      Myślę że przy wielkich obrazach po prostu wygodniej jest wyszywać partiami czyli właśnie kwadratami, ja dużych prac nie wyszywałam (tym bardziej na drobnej kanwie), więc mi bardziej pasował sposób wyszywania kolorami.

  2. jak robic polkrzyzyki jak podane mam we wzorze dwa kolory do jednego polkrzyzyka?

    1. Author

      to zależy co jest wpisane we wzorze (czy jest podana ilość włókien) – ja wyszywam dwiema nitkami, więc dobrałabym jedną jednego koloru, a drugą drugiego i tak jednocześnie bym wyszywała….

  3. Proste i w miarę dokładne objaśnienia. Właśnie mam zamiar rozpocząć haft. Kupiłam maki na obrazku pokolorowane, żeby było łatwiej. Nici do haftu też, a ponieważ będzie to moje pierwsze wykonanie nie wiem jak wyjdzie. Podzielę się wrażeniami po robocie.

  4. no to i ja się tez nauczę, pokażę wnusiom że to wcale nie takie trudne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.