Jak pamiętasz z pierwszego mojego wpisu embossing dzieli się na: ten na gorąco i ten na zimno. Dzisiaj zamierzam scharakteryzować embossing na gorąco.

Co to jest embossing na gorąco?

To technika, która pozwala na stworzenie wypukłego i trwałego wzoru na danym podłożu (np. papierze) poprzez stemplowanie, posypywanie odbitki specjalnym proszkiem (pudrem) oraz ogrzewanie całości aż do stopienia proszku. To jedna z najbardziej wszechstronnych technik craftowych.
Embossingu na gorąco można użyć do dodania tekstury, koloru, a nawet dodatkowego wymiaru tła, gdy poznasz jego tajniki, nigdy nie zabraknie Ci twórczych możliwości!
Jak zapewne pamiętacie to embossing na gorąco podzieliłam na:
a. embossing wypukły;
b. embossing głęboki;

W tym artykule rozbroję technikę embossingu na gorąco i ujawnię jej tajniki. Jeśli wcześniej jej nie wypróbowałaś, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu bezapelacyjnie to zrobisz 🙂

Aby otrzymać embossowany wzór potrzebne będą: stemple + bloczki, medium do przyklejenia pudru np. tusz czy pasta, puder do embossingu, nagrzewnica, akcesoria / narzędzia dodatkowe oraz oczywiście baza.

Baza – wszystko to co zamierzasz zdobić. Może to być papier, tektura, beermata, kalka, drewno, szkło, metal itp. Musisz pamiętać jednak że muszą to być jednak powierzchnie nielakierowane i odporne na wysokie temperatury.

Nośnik, czyli medium do którego przyklei się puder na czas podgrzewania. Są to między innymi tusze i markery, ale również i pasty embossujące.


Jakie tusze, sprawdzają się w embossingu na gorąco?

Aby puder przylgnął do odbitki, potrzebny jest tusz który jest gęsty, lepki i wolnoschnący, więc tusze barwnikowe oraz tusze szybkoschnące nie będą odpowiednie tej techniki. Najpopularniejszy jest przezroczysty tusz do embossingu lub do wykonywania tzw. znaków wodnych. Jednak możesz również użyć tuszu pigmentowego (warto jednak dobierać kolor tuszu do koloru pudru).  -> Więcej o tuszach.

Tusze do embossingu są bardzo klejące i wolno schnące, dzięki czemu doskonale trzymają proszek. Ich dłuższy czas schnięcia sprawia, że bez większej presji czasu możesz topić puder. Na rynku jest wiele tuszów tego typu, np.: emboss, watermark, perfect medium, hi-boss, top boss, distress embossing ink, itp. W zależności od marki są one dostępne zarówno w formie poduszki, markera jak i uzupełnienia (re-inker). Zazwyczaj są przezroczyste, jednak są też tusze o delikatnym zabarwieniu kolorystycznym, aby odbity motyw był bardziej widoczny. Na przykład tusz Emboss bywa w odcieniu różowego (pad) i błękitnego (marker), a Top Boss w odcieniu żóltego.

Na rynku dostępny jest również tusz w dabberze –  buteleczka z gąbkowym aplikatorem. Idealny do nakładania tuszu przez szablony czy też na tekturki.

Dzięki markerom możesz embossować odręczne rysunki, pismo, jak i również korygować niedociągnięcia odbitek stemplowych.


Tusze pigmentowe
są grubsze i wolniej schnące niż tusze barwnikowe (wodne). Dlatego też są dość dobre do stosowania ich w embossingu na gorąco. Ponadto, jako że tusze pigmentowe występują w wielu żywych kolorach, to możesz uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne i fakturowe stosując różne rodzaje pudrów na kolorowych tuszach. Bardzo dobrze wygląda również przezroczysty puder użyty z kolorowymi tuszami pigmentowymi. Zachęcam do testów.

Pasta do embossingu to lekka pasta, której używa się z szablonami i maskami. Jest ona wilgotna, będzie zatem trzymała puder na czas jego stopienia. W związku z tym że pasta zawiera wodę, która musi gdzieś odparować, najlepiej po posypaniu pudrem, dać kilka minut pracy aby odparowała. Następnie można użyć nagrzewnicy i stopić puder, tym samym susząc pastę. Embossing z użyciem pasty daje większy efekt 3D.

Oczywiście samą technikę i media możesz stosować w pracach mixed media na przykład. Niekoniecznie dla samego efektu końcowego 🙂

Co jeszcze jest przydatne w embossingu na gorąco?

Stemple – w tej technice i z tymi tuszami nie ma znaczenia czy użyjesz stempli gumowych, polimerowych czy silikonowych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że stemple z drobnymi, delikatnymi, ażurowymi wzorami mogą nie odbijać się idealnie. Wzór po podgrzaniu może być rozlany lub niekompletny. Dlatego też dobrym rozwiązaniem dla takich stempli (niestety nie zawsze idealnym) jest puder drobnoziarnisty przeznaczony do detali. -> Więcej o stemplach i akcesoriach.

Puder do embossingu to specjalny proszek (pyłek) o mikroskopijnych granulkach do posypania wzoru odbitego tuszem lub naniesionego za pomocą pasty. Rozpuszcza się on pod wpływem wysokiej temperatury tworząc gładką powierzchnię.
Na rynku dostępna jest duża różnorodność rodzajów i kolorów pudru do embossingu. Między innymi są to na przykład: pudry kolorowe, przezroczyste, do detali, metaliczne, perłowe, holograficzne, świecące w ciemności, klejące, puchnące, z dodatkiem brokatu, drobinek miki, drobinek nietopiących się, pudry w dużych granulkach do tworzenia nieregularnych efektów czy UTEE. Wiele rodzajów i efektów, ale sposób użycia ten sam (więcej na temat pudrów do embossingu). Puder sam w sobie jest bardzo wydajnym produktem.

Nagrzewnica – narzędzie niezbędne do embossingu na gorąco. Ma odpowiedni podmuch i osiąga idealną do topienia pudrów temperaturę (ok.150-200st.C).
Owszem istnieją domowe sposoby crafterek na rozpuszczenie pudrów, ale osobiście uważam, że zdecydowanie lepiej jest zainwestować w nagrzewnicę.
Na rynku dostępne są różne modele nagrzewnic, różnią się nieco wyglądem i głośnością ale działają dokładnie tak samo.

Ważne:
suszarka do włosów się nie nadaje – ma zbyt mocny podmuch i zbyt niską temperaturę, zanim puder się nagrzeje zostanie zdmuchnięty z kartki 🙁
opalarka to również nie jest odpowiednie narzędzie zastępcze, gdyż osiąga zbyt mocną temperaturę. W wyniku czego przy odrobinie nieuwagi możesz spalić bazę lub przegrzać / przepalić puder.

Embossing na gorąco narzędzia i akcesoria dodatkowe.

Poza wymienionym wyżej niezbędnikiem do embossingu na gorąco przydają się narzędzia i akcesoria dodatkowe, które pomogą usprawnić i ułatwić pracę w tej technice. Nie są one jednak niezbędne.

Plastikowa antystatyczna tacka do zsypywania nadmiaru pudru i odsypywania go z powrotem do pojemniczka. Ma ona otwór na jednym końcu (jak lejek), który pozwala z łatwością odsypać proszek do pojemnika w celu dalszego używania.

Podpowiedź: Zamiast tacki można użyć zwykłej kartki, papieru do pieczenia, papieru śniadaniowego lub filtra do kawy. Są one świetną i oszczędną alternatywą dla tacek.

Narzędzie antystatyczne w formie poduszeczki lub pojemniczka z pędzelkiem. Zapobiega przyklejaniu się zbędnych cząstek proszku do bazy w przypadkowych miejscach. Przylgną tylko do odbitki (czyli tam gdzie jest tusz). Unikniemy zatem niechcianych kropek roztopionego pudru poza odbitką.



Podpowiedź:
Zamiast tego produktu możesz użyć ściereczki antystatycznej (np. do monitora), ściereczki antystatycznej do ubrań lub przygotować sobie własną poduszeczkę z talkiem.

Podpowiedź:
Jeśli okaże się że drobinki pudru przylgnęły w miejscach niepożądanych pomimo użycia narzędzia antystatycznego polecam wówczas użycie suchego, małego pędzelka do usunięcia niechcianego pudru z powierzchni bazy przed podgrzaniem.

Pęseta pomaga trzymać drobne elementy w czasie nagrzewania pudru tak, aby chronić nasze palce od źródła ciepła.

Embossing na gorąco za pomocą tuszu i pudrów do embossing’u – krok po kroku:

1. Potuszuj stempel tuszem do embossing’u lub tuszem pigmentowym;
2. Odbij go na wybranej powierzchni (na bazie);
3. Wykonaną odbitkę obficie posyp pudrem do embossingu;
4. Nadmiar pudru obsyp na pustą kartkę lub tackę antystatyczną i wsyp go z powrotem do słoiczka;
5. Rozpocznij nagrzewanie – nie zaczynaj od bezpośredniego dmuchania na nagrzewany motyw, gdyż przy silnym podmuchu możesz zdmuchnąć proszek z odbitki. Przesuwając nagrzewnicą po całości wzoru nagrzewaj i czekaj aż proszek się stopi. Szybko zorientujesz się kiedy zakończyć nagrzewanie – roztopiony puder stworzy szklistą powierzchnię;
6. Kiedy całość będzie miała jednolitą powieszchnię embossowany wzór jest gotowy. Uwaga! Nie dotykaj pracy od razu po nagrzaniu – puder jest gorący i możesz się oparzyć, albo zniszczyć efekt końcowy.

Reasumując: To podstawy na temat tej techniki, jednak jest coś jeszcze 🙂 Zamierzam napisać o tym w kolejnej części. Zapraszam koniecznie do zaglądania, jeśli nie chcesz nic przeoczyć, to zapisz się na newsletter. Oczywiście napisz też koniecznie w komentarzu, czy moje wypociny okazały się dla Ciebie przydatne 🙂

9 komentarzy

  1. Ogrom wspaniałej pracy i REZULTAT!
    Tylko prosić o więcej inwiecej. Wielka SKARBNICA WIEDZI i POMOC.

    1. Proszę wraz z kółkiem moich przyjaciółek o wskazówki dotyczące.wykonania albumu tzn jakn.przygotować strony okładki jak ka montować na.metalowych kółkach. Dziękujemy z.góry. i.pozdrawiamy serdecznie

  2. Mi coś nie wychodzi. Nie jest to ładna tafla tylko pełno dziur i wypuklości 🙁

        1. Author

          “Kartka” niewiele mówi, bo tusz inaczej zachowuje się na różnych powierzchniach, a od tego uzależnione jest przyklejanie się pudru, który będzie rozpuszczany.
          Ważne jest również jakiego tuszu używasz – jeśli to tusz typowo do embossingu to powinien być gęsty i kleisty, bardzo dobry jest również versamark 🙂
          Powodem dziur może być również zdmuchnięty puder, jeśli skierowałaś nagrzewnicę bezpośrednio w puder zaraz po włączeniu.
          Ciężko cokolwiek doradzić, jeśli tak mało informacji udzielasz. Wszystkie moje odpowiedzi muszę opierać na domysłach i przypuszczeniach 🙁

  3. Zastanawiam się nad tym talkiem i ściereczką, naprawdę sprawdza się tak samo dobrze jak ten do embossingu?

    1. Author

      Mam ten w buteleczce i on pachnie jak zasypka dla niemowląt, więc na 99% się sprawdzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.