System Project Life, znany także jako scrapbooking kieszonkowy, to metoda tworzenia albumów złożonych z foliowych koszulek, podzielonych na różnej wielkości kieszonki.
W tych kieszonkach umieszczasz zdjęcia oraz ozdobne karty, tworzące razem całość strony. Określenie Project Life zostało wymyślone przez Amerykankę Becky Higgins i jest nazwą zastrzeżoną, dotyczącą oficjalnie wyłącznie produktów (albumów, koszulek, kart) marki Becky Higgins. Ponieważ pojawiło się wiele innych firm tworzących artykuły do tego typu albumów, powstały dodatkowe określenia, jak np. scrapbooking kieszonkowy.
Skąd w ogóle pomysł na taką formę i jakie są jej zalety?
Wyróżniającą cechą systemu Project Life, wymyślonego przez Becky Higgins, miało być to, że pozwala on na dokumentowanie codziennego życia, nie zabierając przy tym zbyt wiele czasu, którego wszystkim nam brakuje. Album Project Life miał być łatwy i szybki do zrobienia. Powinien powstawać na bieżąco, a zdjęcia z każdego tygodnia powinny mieścić się w jednej koszulce, składając się na tygodniowe rozkładówki.
Tworzenie takiego albumu nie wymaga pracochłonnego sklejania bazy albumowej, wybierania i przycinania scrapowych papierów, dobierania ozdób i tworzenia kompozycji każdej pojedynczej strony. W zamian masz gotowe koszulki, do których po prostu wsuwasz wywołane zdjęcia. Uzupełniasz kompozycję kupionymi ozdobnymi kartami w odpowiednich rozmiarach (nie musisz nic ciąć ani kleić – możesz ewentualnie na którejś z kart opisać wydarzenia, uwiecznione na zdjęciach), koszulki wpinasz w gotowy album-segregator, i praca zakończona.
Styl albumu możesz dostosować do własnego gustu dobierając odpowiednie karty. Dostępne jest całe mnóstwo większych i mniejszych zestawów zróżnicowanych tematycznie (urodziny, święta, wakacje itp.), stylistycznie (nowoczesne, graficzne, vintage, black&white itd.), i pod względem wielkości (od takich zawierających 10-12 kart do wielkich kompletów „Core Kit”, gdzie znajdziemy np. 600 kart). Zestaw zawiera karty, które pasują do siebie kolorystycznie i stylowo, ale mają różne wzory, np. karty z większymi rysunkami, jako element dominujący, karty z jednolitym wzorkiem/kolorem, karty z miejscem na zapiski. Umożliwia to stworzenie spójnej całości dostosowanej do własnych potrzeb.
Jeśli chcesz tworzyć takie albumy, ale wolisz więcej indywidualizmu w pracy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby gotowe karty dodatkowo ozdabiać samodzielnie, za pomocą naklejek, stempli, taśm washi, kolorowania itd. Wszystkie metody i ozdoby, używane w tradycyjnym scrapbookingu do tworzenia kartek czy albumów można oczywiście wykorzystać także przy tworzeniu i ozdabianiu kart do Project Life, chociaż wtedy należy się liczyć z naturalnym wydłużeniem czasu pracy. Ozdabiając karty trzeba też pamiętać o tym, że muszą pozostać w miarę płaskie, aby bez problemu zmieściły się w kieszonkach. Na zdjęciu poniżej widać kartę z nadrukowanym napisem, dodatkowo ozdobioną przeze mnie taśmą washi i naklejkami.
No to czekam na kolejne posty