Do stworzenia albumu kieszonkowego potrzebujesz przede wszystkim foliowych koszulek i różnej wielkości kart ozdobnych oraz oczywiście zdjęć. Przyda się też okładka do spięcia razem gotowych stron.
Albumy (a co za tym idzie również koszulki) Project Life występują w kilku rozmiarach. Największy to 12×12 cali czyli ok.30×30 cm (przy czym jest to wymiar koszulki, album jest o kilka centymetrów większy). Dostępne są też albumy 9×12 cali, kolejne – 6×8 cali i malutkie albumy na zdjęcia „instagramowe” w rozmiarze 4×4 cale. Są to właściwie sztywne okładki z mechanizmem ringowym (coś w rodzaju dużego segregatora). W dużych albumach są najczęściej 3 ringi, w mniejszych 2. Albumy tego typu są stosunkowo drogie, aczkolwiek założenie jest takie, że jeden album wystarcza na cały rok.
Koszulki, które wpinasz do albumów, wykonane są z dość sztywnej, przeźroczystej folii, podzielonej na mniejsze kieszonki, do których wsuwasz zdjęcia i karty. Kieszonki mają wielkość standardowej odbitki fotograficznej (10×15 cm) albo jej połowy (7,5×10 cm). Czasem występują też układy z kieszonkami kwadratowymi (10×10 cm i 2,5×2,5 cm). Te podstawowe wielkości uzupełniane są również niestandardowymi rozmiarami np. 15×15 cm lub jeszcze większymi. W dużych kieszonkach możesz umieścić np. rozmaite pamiątki (ulotki, bilety, rysunki).
Ilość możliwych układów kieszonek w ramach koszulki jest bardzo duża – np. Becky Higgins różne rodzaje układów oznacza literami (od Design A do Design Z), a nie jest to wszystko, co można w tym zakresie wymyślić. Ta różnorodność umożliwia dopasowanie układu zdjęć i kart do własnych potrzeb (np. jeśli masz dużo zdjęć pionowych, potrzebujesz koszulki zawierającej takie właśnie pionowe kieszonki w rozmiarze 10×15 + uzupełniające układ małe kieszonki poziome). Na zdjęciu widać najmniejsze koszulki, 10×10 cm.
Dla osób, które lubią jeszcze większą elastyczność i dopasowywanie wszystkiego samodzielnie powstało narzędzie Fuse Tool – niewielka zgrzewarka, z której pomocą można samemu tworzyć kieszonki zgodnie z własnym planem. Pozwala ona też zamknąć w osobnej kieszonce np. cekiny, tworząc ciekawą ozdobę typu shaker box.
Karty do Project Life – wykonane ze sztywnego papieru kartoniki w rozmiarach 10×15, 7,5×10, 10×10 i 2,5×2,5 cm, którymi uzupełnia się kompozycję strony. Są tak zróżnicowane, jak papiery do scrapbookingu. Występują w ogromnej różnorodności stylów, kolorów i wzorów, czasem z zaokrąglonymi rogami. Dostępne w sprzedaży przeważnie w zestawach różnej wielkości (od kilku do kilkuset sztuk). Zestaw zawiera karty dopasowane stylistycznie, dzięki czemu możesz łatwo stworzyć spójną stronę w albumie.
Są zestawy na konkretne tematy (ślub, dziecko, podróże itp.) albo bardziej ogólne, np., kwiatowe, geometryczne, pastelowe. Można też spotkać karty wykonane z kalki technicznej (półprzeźroczyste) czy folii (przeźroczyste), z nadrukowanym np. złotym wzorem albo karty ażurowe, z wyciętymi okienkami/wzorkami (można je nałożyć na zdjęcie, uzyskując ramkę). Jest też pełna dowolność w tworzeniu własnych kart: z kartonu jednobarwnego albo z wzorzystych papierów do scrapbookingu, recyklingowych, drukowanych z plików digi itd. Na zdjęciu przykładowe karty wycięte z papieru do scrapbookingu i ozdobione tagami oraz naklejkami.
Karty tego typu możesz z powodzeniem wykorzystać również w innych projektach craftowych: do tworzenia kartek, layoutów, albumów. Ja użyłam beżowej karty Project Life jako tła w poniższej kartce, a z innej karty wycięłam kubek z kawą oraz napis.
Szukając informacji o scrapbookingu kieszonkowym możesz natknąć się na nazwę “rozkładówka“. Słowem tym określa się „dwustronnie” wypełnioną koszulkę do Project Life – gotową, dwustronną kartę albumu. Podstawowym założeniem tego systemu było, że na taką rozkładówkę wystarczą zdjęcia i karty z jednego tygodnia, co po roku złoży się na 52 wypełnione koszulki, czyli pełny album. Oczywiście nie ma absolutnie obowiązku trzymania się tej zasady, a ilość zdjęć, rozkładówek i albumów możesz dostosować do własnych potrzeb. W moich albumach często jedna rozkładówka obejmuje wydarzenia tylko z jednego dnia (robię naprawdę sporo zdjęć), albo z jakiegoś miłego weekendu, jak ta na zdjęciach poniżej.
Jeśli zainteresował Cię temat scrapbookingu kieszonkowego bardzo ucieszy mnie Twój komentarz i ewentualne pytania. W następnym poście postaram się pokazać, w jaki sposób każdy może dostosować założenia tego systemu do swoich oczekiwań i łatwo tworzyć piękne albumy.