Do stworzenia albumu kieszonkowego potrzebujesz przede wszystkim foliowych koszulek i różnej wielkości kart ozdobnych oraz oczywiście zdjęć. Przyda się też okładka do spięcia razem gotowych stron.

Albumy (a co za tym idzie również koszulki) Project Life występują w kilku rozmiarach. Największy to 12×12 cali czyli ok.30×30 cm (przy czym jest to wymiar koszulki, album jest o kilka centymetrów większy). Dostępne są też albumy 9×12 cali, kolejne – 6×8 cali i malutkie albumy na zdjęcia „instagramowe” w rozmiarze 4×4 cale. Są to właściwie sztywne okładki z mechanizmem ringowym (coś w rodzaju dużego segregatora). W dużych albumach są najczęściej 3 ringi, w mniejszych 2. Albumy tego typu są stosunkowo drogie, aczkolwiek założenie jest takie, że jeden album wystarcza na cały rok.

Wnętrze albumu Project Life 6x8 cali

Koszulki, które wpinasz do albumów, wykonane są z dość sztywnej, przeźroczystej folii, podzielonej na mniejsze kieszonki, do których wsuwasz zdjęcia i karty. Kieszonki mają wielkość standardowej odbitki fotograficznej (10×15 cm) albo jej połowy (7,5×10 cm). Czasem występują też układy z kieszonkami kwadratowymi (10×10 cm i 2,5×2,5 cm). Te podstawowe wielkości uzupełniane są również niestandardowymi rozmiarami np. 15×15 cm lub jeszcze większymi. W dużych kieszonkach możesz umieścić np. rozmaite pamiątki (ulotki, bilety, rysunki).

Zestawy koszulek do Project Life

Ilość możliwych układów kieszonek w ramach koszulki jest bardzo duża – np. Becky Higgins różne rodzaje układów oznacza literami (od Design A do Design Z), a nie jest to wszystko, co można w tym zakresie wymyślić. Ta różnorodność umożliwia dopasowanie układu zdjęć i kart do własnych potrzeb (np. jeśli masz dużo zdjęć pionowych, potrzebujesz koszulki zawierającej takie właśnie pionowe kieszonki w rozmiarze 10×15 + uzupełniające układ małe kieszonki poziome). Na zdjęciu widać najmniejsze koszulki, 10×10 cm.

Mini koszulki do Project Life

Dla osób, które lubią jeszcze większą elastyczność i dopasowywanie wszystkiego samodzielnie powstało narzędzie Fuse Tool – niewielka zgrzewarka, z której pomocą można samemu tworzyć kieszonki zgodnie z własnym planem. Pozwala ona też zamknąć w osobnej kieszonce np. cekiny, tworząc ciekawą ozdobę typu shaker box.

Karty do Project Life – wykonane ze sztywnego papieru kartoniki w rozmiarach 10×15, 7,5×10, 10×10 i 2,5×2,5 cm, którymi uzupełnia się kompozycję strony. Są tak zróżnicowane, jak papiery do scrapbookingu. Występują w ogromnej różnorodności stylów, kolorów i wzorów, czasem z zaokrąglonymi rogami. Dostępne w sprzedaży przeważnie w zestawach różnej wielkości (od kilku do kilkuset sztuk). Zestaw zawiera karty dopasowane stylistycznie, dzięki czemu możesz łatwo stworzyć spójną stronę w albumie.

Różne rodzaje kart do Project Life

Są zestawy na konkretne tematy (ślub, dziecko, podróże itp.) albo bardziej ogólne, np., kwiatowe, geometryczne, pastelowe. Można też spotkać karty wykonane z kalki technicznej (półprzeźroczyste) czy folii (przeźroczyste), z nadrukowanym np. złotym wzorem albo karty ażurowe, z wyciętymi okienkami/wzorkami (można je nałożyć na zdjęcie, uzyskując ramkę). Jest też pełna dowolność w tworzeniu własnych kart: z kartonu jednobarwnego albo z wzorzystych papierów do scrapbookingu, recyklingowych, drukowanych z plików digi itd. Na zdjęciu przykładowe karty wycięte z papieru do scrapbookingu i ozdobione tagami oraz naklejkami.

Samodzielnie robione karty do Project Life

Karty tego typu możesz z powodzeniem wykorzystać również w innych projektach craftowych: do tworzenia kartek, layoutów, albumów. Ja użyłam beżowej karty Project Life jako tła w poniższej kartce, a z innej karty wycięłam kubek z kawą oraz napis.

Kartka z karty do Project Life

Szukając informacji o scrapbookingu kieszonkowym możesz natknąć się na nazwę “rozkładówka“. Słowem tym określa się „dwustronnie” wypełnioną koszulkę do Project Life – gotową, dwustronną kartę albumu. Podstawowym założeniem tego systemu było, że na taką rozkładówkę wystarczą zdjęcia i karty z jednego tygodnia, co po roku złoży się na 52 wypełnione koszulki, czyli pełny album. Oczywiście nie ma absolutnie obowiązku trzymania się tej zasady, a ilość zdjęć, rozkładówek i albumów możesz dostosować do własnych potrzeb. W moich albumach często jedna rozkładówka obejmuje wydarzenia tylko z jednego dnia (robię naprawdę sporo zdjęć), albo z jakiegoś miłego weekendu, jak ta na zdjęciach poniżej.

Strona z albumu Project Life

Strona z albumu Project Life

Jeśli zainteresował Cię temat scrapbookingu kieszonkowego bardzo ucieszy mnie Twój komentarz i ewentualne pytania. W następnym poście postaram się pokazać, w jaki sposób każdy może dostosować założenia tego systemu do swoich oczekiwań i łatwo tworzyć piękne albumy.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.