Denerwują Cię pomieszane rodzaje muliny, motki się plączą? Dużo czasu spędzasz na wyszukaniu potrzebnego koloru? Nie możesz znaleźć odpowiedniego rodzaju muliny do danego projektu? Jeśli tak jest, to ten artykuł napisałam właśnie dla Ciebie. Zapraszam do lektury.
Organizacja jest bardzo ważna, każda osoba zajmująca się rękodziełem ma swoje ulubione i sprawdzone sposoby na przechowywanie. Oczywiście nie powiem jak powinnaś przechowywać swoje mulinki, gdyż każdy wybiera co dla niego najwygodniejsze. Mogę jednak podrzucić kilka pomysłów i trików z własnego doświadczenia.
Należy zapamiętać kilka ważnych kwestii.
Muliny powinny być:
– zabezpieczone przed poplątaniem, czyli sposób przechowywania musi być taki aby nici się nie plątały;
– oznakowane żeby łatwiej było ci odnaleźć tą, której potrzebujesz do wykonania projektu;
– dobrze zabezpieczone przed promieniami słonecznymi – nie muszą być zamknięte szczelnie nieprzezroczystym pudełku, ale nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni UV;
– zabezpieczone przed wilgocią – dobrze jest wrzucić do pojemnika woreczki z silikonowymi kuleczkami tzw. silca gel, które mają na celu pochłanianie wilgoci;
Jakie są sposoby przechowywania muliny?
1.
Najbardziej powszechnym jest przechowywanie muliny nawiniętej na bobinki – to przedmiot np. tekturka, na który coś jest nawijane (w naszym przypadku mulina).
Przechowywanie na bobinkach ma tyle samo zwolenników co i przeciwników – moim zdaniem jest to najwygodniejszy sposób przechowywania muliny.
Za:
– łatwe w przechowywaniu
– zajmują niewiele miejsca
– łatwo można je oznaczyć
– można je spiąć na obręczy, aby mieć wybrane kolory do danego projektu pod ręką
– można nawinąć pozostałość niewykorzystanej nici
– podczas nawijania można słuchać podcastu lub oglądać ulubiony serial
Przeciw:
– zbędny wydatek
– komu się chce przewijać
– wymagają pudełka z przegródkami do przechowywania
Jak nawijać mulinę na bobinki?
1. Opisz tekturkę oznaczeniem i marką, jeśli zamierzasz wszystkie rodzaje mulin przewinąć na bobinki – ja opisywałam tylko numerem, gdyż nawijałam jedynie mulinę DMC. Do opisywania plastikowych bobinek użyj foliopisu.
2. Zdejmij obwoluty z motka muliny i rozłóż ją tak aby tworzyła pętlę.
3. Znajdź koniec muliny, przytknij go do bobinki i zacznij nawijanie
4. Upewnij się, że nawijasz szpulki bardzo delikatnie. Nie nawijaj zbyt ciasno, gdyż mulina może się zniekształcić i pozaginać.
5. Poukładaj nawinięte bobinki w pudełku – albo według gamy kolorów, albo według oznaczeń numerycznych – wybór należy do Ciebie.
Dodatkowo w pasmanteriach możesz spotkać nawijarkę do bobinek (czasem załączona jest do pudełka firmy DMC). Tak samo jak i przy sposobach przechowywania, tak i przy opiniach na temat nawijarki zdania są podzielone.
Jak dla mnie to zbędny wydatek żeby kupować nawijarkę w celu wykonania pracy, którą mogę wykonać ręcznie. Jednak niektóre hafciarki sobie chwalą. Osobiście mam nawijarkę, ale tylko dlatego że dostałam ją jako gratis do pudełka – według mnie nie przyspiesza ona zbytnio pracy z nawijaniem.
2.
Kolejnym sposobem przechowywania muliny są szpatułki do przechowywania muliny w segregatorach.
Za:
– łatwe w przechowywaniu
– zajmują niewiele miejsca
– łatwo można je oznaczyć
– nie trzeba przewijać
Przeciw:
– zbędny wydatek
– wymagają obwolut i segregatora
– obwoluty elektryzują nić
– obwoluty się sklejają
– niewygodnie wyjmuje się szpatułki z obwoluty
– papierek z numerem nałożony na szpatułkę, często się zsuwa i łatwo go zgubić
3.
Innym sposobem na przechowywanie mulin jest przechowywanie najbardziej ekonomiczne i najmniej pracochłonne, czyli motki bez zmiany ich fizycznego stanu posegregowane według oznaczeń i pozamykane w strunowych woreczkach i/lub pudełkach.
Mam nadzieję że ten artykuł pomógł Ci wybrać właściwy sposób przechowywania i dbania o swoje muliny. Jeśli znasz jakieś inne sposoby przechowywania mulin, napisz mi o nich.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.