Na rynku jest cała masa przeróżnego rodzaju kredek żelowych. Jest to głównie produkt przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak zdarzają się również produkty dedykowane prosto dla rękodzielników. Postanowiłam wykonać przegląd kredek żelowych, które mam w posiadaniu – mam nadzieję że okaże się on dla Ciebie przydatny.

Kredki żelowe to sztyft pigmentu o kremowej konsystencji. Zazwyczaj osadzone są w plastikowej obudowie z możliwością wykręcania jak pomadka. Nie trzeba ich temperować. Są bardzo podobne do pasteli olejnych, dodatkowo mają właściwości akwareli. Oznacza to iż można nimi kolorować i rysować, rozcierać je palcem jak i rozprowadzać pędzelkiem z użyciem wody.

Można nimi pracować na wielu powierzchniach, jednak najlepiej sprawdzają się na tych porowatych. Między innymi na papierze, kartonie, drewnie, blejtramach czy panelach oraz również na tkaninie. Pamiętaj kredki żelowe są wodo-reaktywne. Dlatego jeśli zależy Ci na trwałym efekcie, to zabezpiecz powierzchnię projektu lakierem w spray’u lub fiksatywą.

Na tapet wzięłam:

Przegląd kredek żelowych poszerzyłam również o Stabilo Woody 3w1. Tak naprawdę nie są one kredkami żelowymi. Przypominają raczej kredki świecowe w drewnianej oprawie, jednak mają bardzo podobne właściwości co wszystkie wyżej wymienione. Wydaje mi się że zostały stworzone dla krnąbrnych dzieci, które malują po wszystkich powierzchniach 😉 Można nimi rysować nie tylko po powierzchniach porowatych, ale radzą sobie również z tymi nieporowatymi np. szkło. Oczywiście podobnie jak kredki żelowe są wodo-reaktywne, zatem niezależnie od powierzchni nie są trwałe. Dlatego też podobnie do kredek żelowych należy je zabezpieczać.

Swoje testy nagrywałam – możesz je zobaczyć na kanale YouTube sklepu Świat Pasji.

Powierzchnie na jakich  wykonałam przegląd kredek żelowych to:

  • papier akwarelowy 300g/m2 z action

  • arkusz techniczny w kolorze czarnym zabezpieczony białym gesso

  • papier do mixed media 200g/m2

  • arkusz techniczny w kolorze białym zabezpieczony transparentnym gesso

  • foamiran 

Testowałam jak się rozprowadza kredka na powyższych powierzchniach. Dodatkowo sprawdziłam rozcieranie pigmentu z użyciem palca, nawilżanej chusteczki i takiej samej wysuszonej chusteczki. Biorąc pod uwagę że kredki są wodo-reaktywne sprawdziłam również rozprowadzanie pigmentu wodą i pędzelkiem. Pigment do kolorowania i malowania można pobierać bezpośrednio z kredek. Wykonałam również test odbitek stemplowych z użyciem stempla silikonowego i gumowego. Na koniec poszłam w wariację i “rzucałam” kleksy bezpośrednio z kredek.

Tak jak pisałam na wstępie większość z tych kredek została stworzona dla dzieci. Myślę zatem, że producent nie koniecznie przewidział zastosowanie ich w konkretnych technikach rękodzielniczych. Dodatkowo kredki American Crafts zostały stworzone do konkretnego celu (bible journaling), więc ich kolor jest mniej intensywny. Dlatego też nie będę oceniała kredek pod kątem tego które są najlepsze.

Wnioski:

  • wszystkie kredki są bardzo mocno napigmentowane, choć najbardziej: stabilo woody 3w1, gelato, distress crayon i heykka
  • jak masełko nakładają się gelato, heykka, colorino i AC
  • najlepsze efekty w każdym teście z wszystkimi kredkami uzyskałam na papierze akwarelowym
  • na papierach pokrytych gesso najlepiej nie pracować z chusteczkami w celu rozprowadzania pigmentu
  • ze stemplami silikonowymi poradziły sobie najlepiej AC, colorino i gelato
  • z gumowymi stemplami najlepiej pracowały w sumie wszystkie – może dlatego że stempel nawilżałam przed nakładaniem pigmentu 😉 
  • kleksy z kredki stabilo woody były najbardziej napigmentowane

Podpowiedzi: 

  • kredki żelowe możesz rozcierać również szczeciniastym pędzlem do szablonów – uzyskasz ciekawy i niejednolity efekt
  • na powierzchni pokrytej roztartym pigmentem z kredek żelowych definitywnie nie używaj żadnych cienkopisów i żelopisów
  • z kolei na powierzchni pokrytej rozcieńczonym wodą pigmentem bez problemu można używać cienkopisów i żelopisów
  • w zależności od tego ile nałożysz pigmentu takie uzyskasz krycie

 

Uważam, że kredki żelowe ze względu na swoją konsystencję i możliwości są dla nas rękodzielników świetnym medium. Nie musisz mieć specjalnych umiejętności aby się nimi posługiwać. Myślę że będą ciekawym urozmaiceniem w Twojej pracowni. Oczywiście nie musisz mieć wszystkich rodzajów, ale dzięki mojemu przeglądowi powinno Ci być łatwiej zdecydować które wybierzesz 🙂 Jak dla mnie są idealne do wykonywania wszelkiego rodzaju teł mixed mediowych. Myślę że pojawi się i na ten temat wpis na blogu 😉
Daj mi znać czy o czymś jeszcze chciałabyś poczytać.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.