narzędzia dodatkowe

Omówiłam już podstawy, główne narzędzia, dodatki i kompozycję. Teraz pora na narzędzia dodatkowe i “umilacze”.

W miarę jak scrapbooking się rozwija powstają coraz to nowsze narzędzia ułatwiające i uprzyjemniające “pracę”. Tak na prawdę scrapbooking to hobby, a hobby ma być przyjemnością i relaksem.
Nie musimy mieć tych wszystkich narzędzi i przyrządów, ale w większości chcemy.
Jednak nie maszynki i przyrządy tworzą dzieła, tylko my sami – zawsze musisz mieć to na uwadze.

Zacznę od tych mniejszych mniejszych przyrządów.

1. Pearl picker jest narzędziem idealnym do pracy z drobnymi kryształkami czy koralikami – zakończony jest silikonową główką do której przylegają koraliki, cekiny itp. możemy więc precyzyjnie umieścić je na swojej pracy.

narzędzia dodatkowe narzędzia dodatkowe

2. Narzędzie do formowania płatków (petal tool) lub dłuta kulkowe w różnych rozmiarach (mogą to być też pakuły) – przydadzą się jeśli zamierzasz tworzyć własnoręcznie kwiatki.

narzędzia dodatkowe

3. Postarzacz do papieru (distress tool) – do wszelkiego rodzaju drapań, przetarć i szarpań (ja mój uwielbiam).

narzędzia dodatkowe

można też dodatkowo korzystać z pilniczków

narzędzia dodatkowe

4. Narzędzie do cieniowania (blending tool) + gąbeczki – narzędzie do nakładania i mieszania tuszy np. distress czy memento.

narzędzia dodatkowe

5. Przydatny może się również okazać wałek gumowy – rolując możemy odpowiedni bez naciągnięć i uszkodzeń przykleić papier do bazy.

narzędzia dodatkowe

6. Narzędzia do mediów: pędzle, szpachelki, grzebienie do tekstur, palety malarskie, szablony i maski oraz mata do mediowania, prócz tych podstawowych polecam też kroplomierze.

narzędzia dodatkowe

7. Dziurkacze – do wycinania ozdobnych kształtów, bądź dekoracyjnych borderów czy serwetek w zależności od rodzaju dziurkacza.

8. Etykieciarka / wytłaczarka (np. dymo) + taśmy – możemy tworzyć własne napisy i etykietki.

narzędzia dodatkowe

9. Narzędzie do nitowania np. crop a dile – narzędzie do zakładania i zabezpieczania oczek (eylets), można je wykorzystywać do robienia dziurek w bazach albumowych do spięcia itp.

10. Maszynki + wykrojniki i szablony / foldery do embossingu – podobnie jak dziurkacze, tyle że aby wyciąć kształt z wykrojnika potrzebna jest maszynka (poświęcę im osobny artykuł).

11. Foremki silikonowe do odcisków / odlewów – ostatnio bardzo popularne, gdyż nie trzeba kupować zestawów ozdób, a  można wykonać je samemu.

12. Bindownice + sprężyny – jeśli chcemy profesjonalnie spinać nasze albumy, bindownica nam w tym pomoże.

13. Maszyna do szycia – do przeszyć i zszyć, bo w scrapbookingu wszystko się przydaje.

14. Nagrzewnica – narzędzie niezbędne do embossingu na gorąco (wymagane pudry i tusz do embossingu – napiszę o tym niebawem) oraz do pracy z akwarelami czy mediami itd.

15. Tablice do bigowania – proste lub z liniami do bigowania kopert, pudełek itp.

16. Narzędzie do wiązania kokardek (bow maker) – nie każdy radzi sobie ze związaniem ładnej kokardki, wówczas to narzędzie jest bardzo pomocne.

17. Plotery tnące np. slice, cricut – używane do tego samego co maszynki i wykrojniki, tylko działają na nieco innej zasadzie – tnie ostrze, a wzór przekazuje komputer z bazy (karty pamięci itp.). Różnica między maszynką a ploterem jest taka że wzór z wykrojnika wytniemy w takim rozmiarze w jakim jest wzór, a na ploterze możemy wyciąć dany wzór w kilku rozmiarach.

Cała gama narzędzi kreatywnych Marthy Stewart czy WeR Memory Keepers, których nie posiadam i nawet nie wszystkie znam, więc nie jestem w stanie ich opisać.

Jak znam życie to oczywiście nie wszystkie narzędzia dodatkowe używane w scrapbookingu i cardmakingu. Z roku na rok im popularniejsze jest to hobby tych narzędzi i “umilaczy” przybywa. Jeśli coś pominęłam, to daj znać w komentarzu, chętnie uzupełnię wpis.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.