Omówiłam już podstawy, główne narzędzia, dodatki i kompozycję. Teraz pora na narzędzia dodatkowe i „umilacze”.
W miarę jak scrapbooking się rozwija powstają coraz to nowsze narzędzia ułatwiające i uprzyjemniające „pracę”. Tak na prawdę scrapbooking to hobby, a hobby ma być przyjemnością i relaksem.
Nie musimy mieć tych wszystkich narzędzi i przyrządów, ale w większości chcemy.
Jednak nie maszynki i przyrządy tworzą dzieła, tylko my sami – zawsze musisz mieć to na uwadze.
Zacznę od tych mniejszych mniejszych przyrządów.
1. Pearl picker jest narzędziem idealnym do pracy z drobnymi kryształkami czy koralikami – zakończony jest silikonową główką do której przylegają koraliki, cekiny itp. możemy więc precyzyjnie umieścić je na swojej pracy.
2. Narzędzie do formowania płatków (petal tool) lub dłuta kulkowe w różnych rozmiarach (mogą to być też pakuły) – przydadzą się jeśli zamierzasz tworzyć własnoręcznie kwiatki.
3. Postarzacz do papieru (distress tool) – do wszelkiego rodzaju drapań, przetarć i szarpań (ja mój uwielbiam).
można też dodatkowo korzystać z pilniczków
4. Narzędzie do cieniowania (blending tool) + gąbeczki – narzędzie do nakładania i mieszania tuszów np. distress czy memento.
5. Przydatny może się również okazać wałek gumowy – rolując możemy odpowiedni bez naciągnięć i uszkodzeń przykleić papier do bazy.
6. Narzędzia do mediów: pędzle, szpachelki, grzebienie do tekstur, palety malarskie, szablony i maski oraz mata do mediowania, prócz tych podstawowych polecam też kroplomierze.
7. Dziurkacze – do wycinania ozdobnych kształtów, bądź dekoracyjnych borderów czy serwetek w zależności od rodzaju dziurkacza.
8. Etykieciarka / wytłaczarka (np. dymo) + taśmy – możemy tworzyć własne napisy i etykietki.
9. Narzędzie do nitowania np. crop a dile – narzędzie do zakładania i zabezpieczania oczek (eylets), można je wykorzystywać do robienia dziurek w bazach albumowych do spięcia itp.
10. Maszynki + wykrojniki i szablony / foldery do embossingu – podobnie jak dziurkacze, tyle że aby wyciąć kształt z wykrojnika potrzebna jest maszynka (poświęcę im osobny artykuł).
11. Foremki silikonowe do odcisków / odlewów – ostatnio bardzo popularne, gdyż nie trzeba kupować zestawów ozdób, a można wykonać je samemu.
12. Bindownice + sprężyny – jeśli chcemy profesjonalnie spinać nasze albumy, bindownica nam w tym pomoże.
13. Maszyna do szycia – do przeszyć i zszyć, bo w scrapbookingu wszystko się przydaje.
14. Nagrzewnica – narzędzie niezbędne do embossingu na gorąco (wymagane pudry i tusz do embossingu – napiszę o tym niebawem) oraz do pracy z akwarelami czy mediami itd.
15. Tablice do bigowania – proste lub z liniami do bigowania kopert, pudełek itp.
16. Narzędzie do wiązania kokardek (bow maker) – nie każdy radzi sobie ze związaniem ładnej kokardki, wówczas to narzędzie jest bardzo pomocne.
17. Plotery tnące np. slice, cricut – używane do tego samego co maszynki i wykrojniki, tylko działają na nieco innej zasadzie – tnie ostrze, a wzór przekazuje komputer z bazy (karty pamięci itp.). Różnica między maszynką a ploterem jest taka że wzór z wykrojnika wytniemy w takim rozmiarze w jakim jest wzór, a na ploterze możemy wyciąć dany wzór w kilku rozmiarach.
Cała gama narzędzi kreatywnych Marthy Stewart czy WeR Memory Keepers, których nie posiadam i nawet nie wszystkie znam, więc nie jestem w stanie ich opisać.
Jak znam życie to oczywiście nie wszystkie narzędzia dodatkowe używane w scrapbookingu i cardmakingu. Z roku na rok im popularniejsze jest to hobby tych narzędzi i „umilaczy” przybywa. Jeśli coś pominęłam, to daj znać w komentarzu, chętnie uzupełnię wpis.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.