Czy Twoje kredki akwarelowe leżą na biurku, półce lub w szufladzie i się kurzą, ponieważ nie masz pojęcia, jak ich używać? W poprzednim artykule napisałam jak aktywować pigment kredek akwarelowych. Natomiast dziś chciałabym omówić sposoby pracy z kredkami akwarelowymi.
Kredki akwarelowe nie muszą być używane jedynie jako narzędzia, można także korzystać z nich jak z typowego medium. Innymi słowy z kredkami akwarelowymi pracujesz jak z typowymi akwarelami, czyli za pomocą pędzli.
Jest to bardzo praktyczny fortel na malowanie akwarelami podczas podróży, zwłaszcza jeśli lubisz pracować zarówno farbami, jak i kredkami akwarelowymi. Dodatkowo kredki bezdrzewne są wyjątkowo ekonomiczne, ponieważ jest tam czysty pigment i spoiwo. Oznacza to że nie będzie opiłków drewnianych, jeśli zamierzasz korzystać ze stróżyn.
Sposoby pracy z kredkami akwarelowymi.
1.Biorąc pod uwagę to co napisałam w poprzednim artykule, możesz używać kredek bezpośrednio na pracy i dopiero później je aktywować.
2. Możesz stemperować grafit wprost na papier bazowy i tam aktywować pigment mieszając go z dużą ilością wody. Ta metoda sprawdza się przy malowaniu większej powierzchni, np. tła. Jednak należy wówczas używać papieru radzącego sobie z dużą ilością wilgoci.
Dodatkowo w pracach mixed media możesz jedynie spryskać stróżyny, dzięki czemu uzyskasz ciekawe faktury (na poniższym zdjęciu częściowo rozprowadzone pędzlem, a częściowo spryskane wodą z atomizera).
3. Nabieraj pigment bezpośrednio z kredki wilgotnym pędzlem, następnie nakładaj kolor na papier bazowy (najlepiej akwarelowy)
- dzięki tej metodzie możesz uzyskać bardziej nasycony kolor;
- technika ta sprawdza się lepiej w przypadku mniejszych pędzli, nabranie pigmentu z małej końcówki kredki na duży pędzel może być dokuczliwe;
- jeśli użyjesz zbyt mokrego pędzla, to grafit kredki może zbytnio rozmięknąć;
- niestety mieszanie kolorów nabierając je bezpośrednio z kredki jest niemożliwe, ale…
… możesz wykorzystać np. mały talerzyk czy bloczek akrylowy. Analogicznie w ten sposób możesz przygotować sobie “zapas” akwareli do pokrycia większych połaci np. tła. Nalej kilka kropel wody na dno, zanurz w niej kredkę i pędzelkiem obmywaj grafit. Dzięki temu możesz również zapanować nad nasyceniem koloru.
4. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych farb akwarelowych, możesz nabierać pigment z palety. W tym przypadku za paletę może posłużyć Ci papier akwarelowy lub papier do mixed media. Wówczas będziesz mogła mieszać kolory kredek ze sobą. Po prostu nakładaj suchą kredkę na papier i z papieru pobieraj pigment mokrym pędzlem.
5. Podczas moich zabaw z kredkami akwarelowymi trafiłam również na cudowny wynalazek – paletę do kredek akwarelowych. Ma ona cudowne właściwości – jest dwustronna – ma gładką i chropowatą powierzchnię. Jedna strona jest do kredek, a druga do markerów akwarelowych. Zatem jest to idealne akcesorium do pracy z kredkami akwarelowymi – osobiście polecam.
Uwagi końcowe.
Warto również wspomnieć o kilku sprawach:
W zależności od faktury papieru kredka zostawi grubszą warstwę koloru na wzgórkach faktury papieru i cieńszą warstwę koloru (lub nie) w dołkach faktury papieru. Dzieje się tak gdyż końcówka kredki nie dociera równomiernie do wszystkich nierówności papieru. W związku z tym uzyskana warstwa koloru będzie wyglądać na nierówną i teksturowaną. Jednakże woda rozpuszcza spoiwo i pozwala na bardziej równomierne rozprowadzenie pigmentu na papierze. Dlatego ważne jest aby papier był dobrej jakości i nie rolował się pod wpływem pracy pędzlem.
Kredki wodne pozwalają również uzyskać gładkie i spójne mieszanie kolorów. Pracując suchymi kredkami na suchej powierzchni kolory kredek nakładają się na siebie. Częściowo mieszają się ze sobą, lecz nie można ich całkowicie wymieszać ze względu na “uwięzienie” pigmentów w spoiwie. Jednak po dodaniu wody spoiwo rozpuszcza się, “uwalnia” pigmenty i umożliwia dokładne ich wymieszanie. Dzięki temu zmiksowane kolory wyglądają klarownie i jednolicie.
Dodatkowo, moim zdaniem, kredki akwarelowe są bardziej przyjazne i mniej wymagające niż akwarele. Szczególnie lubię pracować z kredkami Derwent Inktense.
Na zakończenie chciałam dodać jeszcze, że wybranie metody pracy z kredkami akwarelowymi zależy od efektu jaki chcesz uzyskać. Kredki wodne to medium wyjątkowe i bardzo wszechstronne. W związku z tym polecam eksperymenty i oddanie się zabawie, a może znajdziesz jakieś inne, ciekawe sposoby na wykorzystanie kredek akwarelowych. Jeśli masz dodatkowe pytania o kwestie, których nie poruszyłam, to koniecznie daj mi znać w komentarzu. A tymczasem życzę udanego eksperymentowania i zabawy z kredkami akwarelowymi.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.