Witajcie w pierwszym (trochę tylko spóźnionym) odcinku Tipsów.

Dzisiaj zajmę się tematem szycia na użytek scrapbookingu. Prace ozdobione w ten sposób dostają pewnego niepowtarzalnego szlifu, stają się pełniejsze i bardziej wyraziste. Metod jest kilka. Możemy szyć ręcznie, maszynowo lub oszukiwać troszkę przez imitację szycia.

Szycie maszynowe jest najszybsze, ale wcale nie najprostsze. Warto pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze zawsze warto najpierw na niepotrzebnym ścinku wypróbować jak dany szew wygląda. Czy nie jest za długi albo za gęsty – za gęsty może nam porwać papier. Po drugie nie należy szaleć z szybkością. Papier w przeciwieństwie do materiału nie jest tak dobrze przesuwany przez maszynę i czasem trzeba mu troszkę pomóc popychając go. Jeżeli chcemy, żeby szew był prosty, równoległy do brzegu kartki warto się wspomóc przez przyklejenie kawałka taśmy 3d obok stopki maszyny. Wtedy papier idzie prosto i nie musimy się pilnować.

Szwy możemy poprowadzić równiutko, albo zaszaleć z niedokładnym, wręcz celowo krzywym szyciem uzyskując nieco rozczochrany, mniej formalny efekt.

Szycie ręczne jest wolniejsze, ale łatwiejsze do opanowania. Dziurki możemy wytyczyć przy pomocy linijki i ołówka, albo możemy się wspomóc linijką Tima Holtza, która ma wzdłuż jednej krawędzi otworki pomagające wytyczyć równe odstępy pomiędzy dziurkami. Podobnie działają szablony z wytyczonymi dziurkami np. Joy.

Istnieje też specjalne urządzenie, które może zaznaczyć dziurki za nas. Nazywa się Sew Easy. Wytycza trasę dla dziurek, wymienne końcówki pozwalają na uzyskanie różnych ozdobnych ściegów. Później przeszywamy ładnie wszystko igłą i niebanalna ozdoba gotowa.

Trzecia metoda to fałszywe ściegi. Możemy je zrobić przy użyciu stempli (polecam je zembosować od razu – ładnie się nam ścieg uwypukli)

albo długopisu lub cienkopisu (krówka jest “obszyta” takim właśnie sposobem). W tym przypadku można też zrobić dziurki w papierze igłą i połączyć je rysowanym ściegiem.

Nie musimy się ograniczać do zwykłego przeszycia papieru po brzegach. Można ozdobić też kartkę lub scrapa wstążeczką ozdobnie przeszytą, przyszyć guziki lub inne małe elementy. Szycie to  dobry sposób na przymocowanie elementów z kalki lub folii, które bywają kłopotliwe w klejeniu, koralików, zawieszek, koronek.

Pamiętajcie też, że nie musicie ograniczać się do zwykłej nitki. Ciekawe efekty dają kolorowe lub metalizowane muliny, przeszycia zrobione sznurkiem lub wąską wstążką.

Puśćcie wodze fantazji i nie bójcie się eksperymentów, zawsze w razie wpadki można powiedzieć, że tak właśnie miało być 😉

Pozdrawiam was serdecznie i zachęcam do dzielenia się z nami efektami swoich prób.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Moriony.

To się może przydać:

Sew Easy

mata samoregenerująca

żelopisy

szablony

igła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.