Transfer obrazów to świetna metoda na uzupełnienie pracy decoupage o napisy, rysunki, zdjęcia, słowem wszystko, czego nie znajdziesz na serwetce, a namalowanie tego pędzelkiem przekracza Twoje możliwości.
Przenoszenie wydruku budzi wiele emocji. Z jednej strony istnieje naprawdę wiele metod, by wydrukowany obrazek przenieść na zdobiony przedmiot, z drugiej, każda z nich wymaga wprawy. Ważne jest wypracowanie sobie ścieżki, która pozwoli Ci osiągać powtarzalne rezultaty. Jeżeli zaczniesz pracę znając podstawowe zasady, jest mniejsza szansa, że utkniesz powtarzając w kółko jakiś błąd i zniechęcisz się do tej metody.
Podstawowe wiadomości, pojęcia i rzetelny podział metod przedstawiła już Kamila we wprowadzeniu do transferu. W moich artykułach postaram się rozwinąć kwestie techniczne i przybliżyć Ci sposoby, które sama stosuję i zasady, które pozwalają mi przenosić obrazki w miarę bezkolizyjnie.
Przygotowanie powierzchni do transferu obrazów
- Zadbaj, by powierzchnia przedmiotu była zabezpieczona lakierem. Jeżeli robisz transfer na malowanej powierzchni, albo jest on uzupełnieniem kompozycji (np. serwetki) zalakieruj dotychczasowe efekty pracy.
- Upewnij się, że przedmiot jest gładki – oszlifuj go delikatnie drobnym papierem ściernym (do dokładnego wygładzenia używam nawet takiego o gradacji 500 lub 1000) i odpyl, a jeśli to konieczne – polakieruj raz jeszcze.
- Chcesz koniecznie napis na surowym drewnie? Pokryj je matowy lakierem. Będzie niewidoczny, a w razie nieudanego transferu łatwiej go usuniesz nie brudząc trwale drewna.
Wybór metody transferu
Jak mówiłam, Kamila w swoim artykule wyczerpująco wymieniła sposoby transferu obrazów, ja skupię się na omówieniu tych, do których używa się mediów:
- medium do transferów, a właściwie kilku różnych,
- preparatu 3w1,
- lakieru,
- ekspresowego olejku.
Przygotowanie grafiki do transferu
- Możesz przenosić zarówno obrazy czarno-białe jak i kolorowe.
- Transferujemy wyłącznie wydruki laserowe. Jeśli nie masz takiej drukarki, skorzystaj z usług punktu ksero, agencji reklamowej, firmy poligraficznej – wszędzie tam, gdzie mogą wydrukować obrazek. Zanieś lub wyślij go w formie pliku albo wydrukuj na swojej atramentówce i daj do skserowania.
- Pamiętaj – transfer to odbicie – wszystkie obrazki muszą być wydrukowane w odbiciu lustrzanym. Szczególnie dotyczy to napisów i cyfr.
- Chcesz przetransferować rysunek dziecka, zdjęcie, albo obrazek z opakowania po czekoladzie? Zeskanuj go, a potem wydrukuj, albo od razu zanieś do punktu ksero.
- Jeżeli drukujesz sama, zadbaj o dobrą jakość wydruku – na pracy odbije się tyle tonera, ile będzie go na papierze.
- Użyj jak najcieńszego papieru do drukarki – będzie mniej pracy. W moim punkcie ksero zawsze proszę o najtańszy papier jaki mają, byle był biały.
- Jeżeli to możliwe wytnij obrazek jak najdokładniej, to ułatwi pracę przy wtapianiu motywu. Jeżeli jednak są to napisy, albo bardzo cienkie linie, lepiej pozostaw grafikę w całości, zbyt łatwo byłoby ją uszkodzić.
Przygotuj także siebie 🙂
- Zarezerwuj sobie czas – transfer, szczególnie ten na mokro (z użyciem mediów do transferu, lakieru lub kleju), to nie jest metoda, by na ostatnią chwilę robić napis na prezencie.
- Przygotuj cierpliwość. Wszystkie techniki rękodzielnicze wymagają wprawy i wyczucia – a transfer wymaga ich w dwójnasób.
- Baw się. Napis mimo ostrożności uszkodził się podczas przenoszenia? Może da się go domalować cienkim pędzelkiem. Albo wykorzystasz go jako pretekst do zrobienia całości pracy w klimacie vintage.
Czy już próbowałaś przenosić obrazki tą metodą? Poszło dobrze i polubiłaś się z transferem? A może właśnie czegoś zabrakło i zniechęciło Cię to do dalszych prób? Już w kolejnej części pokażę krok po kroku jak przenieść grafikę na pracę. Może wyłapiesz swój błąd, albo podzielisz się z nami swoimi doświadczeniami i radami.
Fanatyczka decoupage, kolorów, faktur i jesieni. Inspiracji szuka w naturze, ogrodzie i lesie, gdzie spędza wszelki dostępny wolny czas. Zakochana w leśnych jeziorach, ptakch i kotach.