Podobają Ci się prace scrapbookingowe i cardmakingowe z mnogą ilością warstw? Chciałabyś sama spróbować, ale nie wiesz od czego zacząć? Poniżej postaram się wyjaśnić o co tak naprawdę chodzi z warstwami.
Aby było łatwiej przyswoić temat zacznę od wyjaśnienia co to jest warstwa.
WARSTWA (z angielskiego: layer) – każda kolejna płaszczyzna w pracy; warstwy dodają przestrzenności i głębi w LO, kartkach itp.;
Warstwy możesz znaleźć wszędzie w otoczeniu:
– natura – na niebie, w ziemi, w lesie;
– sztuka – w malarstwie, w rzeźbie;
– hobby – w scrapbookingu, cardmakingu, art journalingu;
Jak już pisałam warstwą jest każda kolejna płaszczyzna począwszy od bazy. Warstwy mogą być płasko położone lub uwypuklone. Mogą być skoncentrowane w konkretnym punkcie naszej pracy, a mogą być rozsunięte na całą wielkość bazy. Warstw możesz użyć wiele, a możesz użyć tylko jednej. Warstwą może być zwykły kwadrat czy prostokąt lub wycinanka z wykrojnika albo tekturka. Możesz użyć kontrastujących kolorów papierów lub takich które są w jednym kolorze, ale różnią się odcieniami. Wszystko zależy od efektu jaki chcesz uzyskać lub od tego co Ci w duszy gra.
Po co są warstwy? Odpowiedzi jest wiele: dla uwypuklenia zdjęcia, dla uwypuklenia sentencji / cytatu, aby dodać dodatkowego wymiaru, aby zgłębić przestrzeń itd.
Są takie osoby, które stosują wiele, bardzo wiele warstw, albo stosują je umiarkowanie, tak jak ja, albo wcale nie stosują warstw w swoich pracach. Jednak to czy stosujemy warstwy w swoich pracach czy nie nie definiuje nas jako lepszych czy gorszych. Każda twórczyni ma swój unikalny styl lub do niego dąży. Ja na przykład uwielbiam oglądać prace wielowarstwowe, jednak nie czuję chęci stosowania dużej ilości warstw w swoich pracach.
Jeśli chcesz aby Twoja praca była bardzo przestrzenna to dobrze jest podnieść nieco warstwy.
Jak to zrobić? To proste! Użyj dystansów 3D.
Na rynku jest wiele rodzajów dystansów do 3D – taśmy dwustronnie klejące, kwadraciki (kosteczki), kółeczka nawet heksagony oraz arkusze pianki w różnych wielkościach. Poza różnymi kształtami mają one różne grubości. Najbardziej popularne to 1 mm, 2 mm, 3 mm. Jednak możesz również znaleźć 0,5 mm.
Podpowiedzi:
– Aby dodać dodatkowego wymiaru warstwie, możesz użyć pogniecionego papieru;
– Drobnych kosteczek używaj do przyklejania ażurowych elementów, a większych arkuszy czy taśm do przyklejania pełnych elementów;
– Pamiętaj aby ciężar elementu był rozłożony równomiernie na dystansach – nie zapominaj o podklejaniu środka;
– Taśmy 3D są idealne do tworzenia shakerboxów;
– Jeśli patrząc pod kątem przeszkadza Ci widok białej pianki możesz jej krawędź, przed przyklejeniem, pomalować markerem alkoholowym na odpowiedni kolor;
– Zamiast dystansów 3D możesz używać tekturek lub beermaty, szczególnie resztek (wytłoczek) pozostałych po wycinankach;
Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Ci tematykę tworzenia warstw i dzięki temu Twoje prace nabiorą kolejnej unikalnej cechy.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.