Żywica poliuretanowa – co to takiego?

Żywica poliuretanowa jest żywicą powstającą w wyniku polimeryzacji wielofunkcyjnych izocyjanianów z poliolami. To zdanie sugeruje już, że odlewy z żywicy poliuretanowej to zabawa w małego chemika. Połączenie dwóch wymienionych składników powoduje reakcje powodującą żelowanie i utwardzenie żywicy.  Podczas procesu można poczuć jak zmieszana substancja się grzeje – jest to właśnie skutek reakcji poliolu (alkoholu) i izocyjanianu
(reagenta). Odlewy z żywicy poliuretanowej są ciekawą alternatywą dla wycisków z różnego rodzaju mas lekkich – jednak proces ich tworzenia jest trudniejszy.

Żywica poliuretanowa – zastosowanie

Ja do swoich odlewów wykorzystuję żywicę RenCast FC 52. Jest to szybko utwardzalna żywica poliuretanowa, która może posłużyć do odlewania elementów cienkościennych, jak i modeli o różnych grubościach. Idealnie nadaje się do odlewnia części z foremek silikonowych, a także niektórych plastikowych. W przypadku tych drugich na materiał foremki, ponieważ może ona reagować z żywicą, bądź z którymś z jej składników.

Przydatne materiały

Do wykonania odlewów potrzebne nam będą:

 • odpowiednie miejsce: np. duży, równy stół, tak aby nasze formy były ustawione równolegle do ziemi,
 • ręczniki papierowe, podkładki – coś co pozwoli nam na ochronę stołu,
 • waga (u mnie kuchenna),
 • dwa składniki żywicy,
 • pojemnik do tworzenia mieszaniny (np. słoiczek, lub ‘coś z dziubkiem’ aby łatwiej wylewać mieszaninę do form,
 • mieszadło, np. drewaniana szpatułka,
 • rękawiczki jednorazowe,
 • foremki – silikonowe lub plastikowe.

W poniższym wpisie przedstawię odlewy wykonane przy pomocy foremki Stamperia.

Żywica poliuretanowa – technika przetwórstwa

1. W pomieszczeniu w którym wykonujemy należy zachować odpowiednie warunki środowiskowe tj. niska wilgotność (zalecane poniżej 60%), temperatura powyżej 20°C (dotyczy zarówno kompozycji żywicznej, formy jak i otoczenia). Ponadto forma koniecznie musi być sucha oraz pozbawiona wszelkich zabrudzeń po ostatnim odlewie. Niektórzy wykonują odlewy na świeżym powietrzu ze względu na zapach podczas przetwarzania – jest on bardzo nieprzyjemny.

2. Przed zmieszaniem składników zarówno poliol jak i izocyjanian należy osobno bardzo dobrze wymieszać. Obydwa składniki mają zdolność do oddzielania warstw, co jest naturalnym procesem charakterystycznym dla wszystkich żywic poliuretanowych. Następnie łączymy ze sobą składnik A i B w proporcjach 1 : 1. Obydwa składniki należy jak najlepiej wymieszać, uważając aby nie wtłoczyć zbyt wiele powietrza. Idealne będzie mieszanie w bezbarwnym naczyniu – będziemy wtedy widzieć, czy nie zalega nic na ściankach.

3. Formę układamy równolegle do podłoża. Najlepiej na jednorazowych ręcznikach papierowych, albo innej podkładce, którą w razie pobrudzenia będziemy mogli wyrzucić. Wymieszaną kompozycję wlewamy do formy do jej zapełnienia. Całą operację należy wykonywać stosunkowo szybko, ponieważ po upływie 6 min żywica zacznie wiązać. Ja zazwyczaj łączę wagowo po 50 g obydwu składników i spokojnie jestem w stanie je wymieszać i zalać foremki nie martwiąc się o czas.

4. Po upływie 1-1,5 h możemy wyjąć odlany element z formy i cieszyć się uzyskanym efektem.

Żywica poliuretanowa a foremki

Do wykonywania odlewów idealnie sprawdzą się foremki silikonowe – są elastyczne, a ich spód jest prosty, dzięki czemu można je stabilnie umieścić na przygotowanym podłożu. W przypadku foremek plastikowych proces przetwarzania jest trudniejszy, ponieważ tył foremki nie jest płaski i należy uważać, aby równo wykonać odlew. Jest to jednak możliwe do zrobienia z odrobiną wprawy, a myślę, że dokładność elementów jest tego warta.

Mam nadzieję, że spodobał Ci się mój wpis dotyczący żywicy poliuretanowej i spróbujesz wykorzystać tego typu odlewy w swoich pracach. Uważam, że przetwarzanie żywicy jest trudniejsze niż tworzenie wycisków, ale efekt jest wart tej ceny.

Pozdrawiam, Aga, Scrapeciarnia

1 komentarz

 1. Avatar

  Mam pytanie…po wyschnięciu odlew jest jakby “tłusty” .. czym się tego pozbyć i jakimi farbami można je malować?

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.