Lubisz wyciskać ile się da z przydasiów które masz w swojej pracowni? Ja tak, zawsze myślę co tu by jeszcze można z danym produktem zdziałać. Tym razem na tapet biorę tusze wodorekatywne. Oczywiście najlepsze do tych technik byłyby zwykłe tusze Distress Ink jednak każdy tusz wodoreaktywny również się sprawdzi. Tusze jak to tusze służą do stemplowania i tuszowania przede wszystkim, ale oczywiście można z nich wycisnąć wiele więcej. Jeśli jesteś tego ciekawa, to zapraszam do lektury poniższego artykułu.
Swego czasu napisałam artykuł na temat różnego rodzaju tuszów. Znajdziesz w nim podział i charakterystykę, więc biorąc to pod uwagę możesz wybierać najodpowiedniejsze tusze do danych technik.
Stemplowanie
Zacznijmy zatem od tego co jest podstawowym zadaniem tuszu, czyli od stemplowania.
Generalnie może ku temu służyć każdy tusz i efekt jaki ostatecznie uzyskasz jest od niego uzależniony. Możesz użyć tuszu wodoreaktywnego, permanentnego, pigmentowego, hybrydowego, kredowego, czy też tuszu do embossingu.
Niemniej dla potrzeb tego artykułu skupiamy się na tuszach Distress Ink, które są tuszami wodoreaktywnymi.. W związku z tym warto nadmienić, że tusze te są dość specyficzne i ich receptura została pomyślana tak, aby stemplowany obraz stwarzał wrażenie postarzonego czy podniszczonego. Dlatego też jeśli zależy Ci na pełnej i jednolitej odbitce, to warto użyć w tym celu platformy do stemplowania.
Tuszowanie
To kolejna z podstawowych technik do jakich możesz wykorzystać tusze niemal każdego rodzaju. O samym tuszowaniu pisałam również na blogu, wspominałam między innymi o wykorzystywanych narzędziach. Z techniką tuszowania możesz uzyskać różne efekty np.:
- najczęściej używane postarzanie brzegów papieru;
Tak naprawdę możesz wykorzystać każdy kolor tuszu, najlepiej kolorystycznie pasujący do papieru. Jednak tradycyjnie wykorzystuje się odcienie brązu np. vintage photo lub gathered twigs. - tuszowanie teł
Tutaj stosuje się albo jednolite tuszowanie, albo kilka przejść kolorystycznych. Dzięki czemu zyskujemy jeden ton, gradient lub tęczę. - można również tuszować z użyciem szablonu
Dzięki tej technice możesz uzyskać również różne wariacje, bo możesz tuszować jednym kolorem jak i kilkoma. Wszystko zależy od Twojego planu i zamysłu. - tuszowanie tła po uprzednio wyembossowanych wzorach
Przygotuj tło z wyembossowanym wzorem, następnie je wytuszuj. Po skończonym tuszowaniu delikatnie ręcznikiem papierowym zbierz nadmiar tuszu z embossowanych wzorów.
Embossing na gorąco
Mało kto wie, że tusze Distress Ink mają specjalną formułę, aby nie wysychały zbyt szybko, dzięki czemu można je wykorzystać do embossingu na gorąco. Zatem z użyciem pudrów embossing glaze możesz uzyskać całkiem ciekawe efekty w swoich pracach.
Akwarela
Sam barwnik z tuszu możesz wykorzystać również jako akwarelę, np.:
- w celu kolorowania stemplowanych obrazków
Odciśnij tusz na macie szklanej, silikonowej lub na bloczku akrylowym i z tego pobieraj tusz do kolorowania obrazka. Pamiętaj aby do stemplowania konturów użyć tuszu, który nie zareaguje z wodą. - tworząc akwarelowe tła
Nałożony pigment z tuszu możesz pobierać mokrym pędzlem do akwareli, dzięki czemu możesz malować lub tworzyć tła jakie podpowie Ci wyobraźnia. Pamiętaj żeby pracować na papierze akwarelowym. - w formie akwarelowego kleksa
Odciśnij tusz na macie szklanej, silikonowej lub takiej do mediowania. Spryskaj wodą i pobieraj papierem barwnik w miejsca w których chcesz zabarwić papier. Susząc między warstwami zyskujesz ciekawe przejścia kolorystyczne, nawet jeśli pracujesz z jednym kolorem. Najlepszy do tej techniki jest papier akwarelowy. - do podbarwiania czarno białych zdjęć lub wydruków
Podobnie jak przy kolorowaniu stemplowanych obrazków pigment pobierasz z jakiegoś nośnika (maty, bloczka itp.). Możesz to robić pędzlem lub wacikiem (patyczkiem do czyszczenia uszu).
Barwienie papieru
Tutaj możesz zyskać całkiem ciekawe efekty w zależności od tego jak połączysz ze sobą kolory i gdzie poniesie Cię wyobraźnia.
- papier marmurkowy
Pognieciony papier rozłóż na prosto i wetrzyj w niego niedokładnie tusz bezpośrednio z poduszki. Następnie spryskaj tło wodą i pozostaw do wyschnięcia. - papier z efektem akwareli lub zacieków
W papier akwarelowy wetrzyj tusz bezpośrednio z poduszki, następnie spryskaj to obficie wodą. musisz jedynie pamiętać że nie możesz tu pracować na warstwach, gdyż tusze Distress Ink są wodoreaktywne i każda mokra warstwa będzie aktywować tą już wyschniętą.
Tego typu papier możesz wykorzystywać do wykonania kwiatów, albo różnego rodzaju elementów potrzebnych do ozdobienia prac typu kartka czy scrapowy layout. Tworząc kwiaty akwarelowe możesz papier barwić przed tworzeniem kwiatków, lub barwić uprzednio wycięte elementy.
Barwienie foamiranu
Ja osobiście nie tworzę kwiatów, ale skoro tuszami Distress Ink można barwić papier, to czemu nie foamiran. Na elementy foamiranowe możesz nanieść tusz bezpośrednio z poduszki, albo tuszując aplikatorem wybrane miejsca. weź tylko pod uwagę fakt, że tusze te mają specjalną formułę, dzięki której schną nieco wolniej. Natomiast na foamiranie wszystko schnie wolniej.
Biorąc pod uwagę że tusze Distress nie są wodoodporne, to możesz używać ich również do wykonywania dodatkowych efektów specjalnych.
Efekt ducha
- Na potuszowane tło rozchlap kleksy wody, najlepiej różnej wielkości. Odczekaj chwilę i zbierz te krople suchym ręcznikiem papierowym.
- Na potuszowanym tle odbijaj stemple spryskane uprzednio wodą. Odczekaj chwilę i zbierz wodę suchym ręcznikiem papierowym.
- Na potuszowanym tle połóż szablon. Następnie wilgotną chusteczką lub wilgotnym aplikatorem zbieraj tusz delikatnie dotykając powierzchni tuszowanej. Nie trzyj, gdyż możesz uszkodzić papier.
- Na potuszowanym tle połóż szablon. Następnie odkryte przestrzenie zabezpiecz preparatem micro glaze. Po zdjęciu szablonu spryskaj delikatną mgiełką całość i suchym ręcznikiem papierowym zbierz nadmiar wody z tła.
Skoro wprowadziłam już elementy wariacji to czemu nie pójść nieco dalej i nie poszaleć, aby wycisnąć z tych tuszów o wiele więcej?
Stemplowanie inaczej
- na szablon nałóż tusz bezpośrednio z poduszki, spryskaj mgiełką z wody. Następnie obróć szablon i odbij wzór na papierze. Pamiętaj, że otrzymasz wówczas negatyw wzoru z szablonu.
- na bloczek akrylowy nanieś tusz bezpośrednio poduszką, spryskaj mgiełką z wody. Następnie odbij wzór na papierze. Tak przygotowane tło możesz wykorzystać do stworzenia kartki lub scrapbookingowego layoutu.
Płytka żelowa lub płytka mixed media
Tusze Distress idealnie się sprawdzają w pracy z tymi akcesoriami. Można wykonać wiele kombinacji i uzyskać ciekawe tła do wykorzystania w dalszych etapach tworzenia.
Wałek
Dodatkowo postanowiłam potestować tła surowe i nałożyłam tusze na papier wałkiem. Efekt bardzo mi się spodobał i zamierzam go częściej wykorzystywać 😀
Najważniejsze, jeśli chodzi o tusze Distress Ink to to, aby pamiętać że po wyschnięciu nadal są one wodoreaktywne. Dlatego też jeśli zależy Ci na zachowaniu uzyskanego efektu, to warto zabezpieczyć go Distress Micro Glaze lub Distress Resist Spray. Możesz w tym celu wykorzystać również fiksatywę lub jakikolwiek inny lakier w sprayu.
Daj znać jak podoba Ci się lista możliwości tuszów Distress Ink. Ciekawa jestem z której opcji korzystasz najczęściej, a o której dowiedziałaś się z tego artykułu.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.