Najczęściej embossing na gorąco jest wykorzystywany z tuszem i ze stemplami. Jednak jest tyle możliwości do wykorzystania pudru do embossingu. W ramach poszerzania możliwości naszych przydasi postanowiłam przyjrzeć się tematowi i sprawdzić co z tego wyniknie. Zatem jak myślisz na ile sposobów można wykorzystać pudry do embossingu? Ja naliczyłam siedemnaście, zobacz sama.

 

Oczywiście kiedy mowa o embossingu na gorąco każdy widzi tusz do embossingu, stemple i puder. Jednak możemy wycisnąć nieco więcej z pudrów do embossingu. W zależności od tego jakie projekty tworzysz możesz znaleźć ciekawe pomysły na użycie techniki embossingu na gorąco.

 

Z tuszem i stemplami.

Tutaj możesz wykorzystać dodatkowe opcje, ponieważ zamiast tuszu do embossingu lub versa mark (do znaków wodnych) możesz użyć tuszu pigmentowego. Tak naprawdę każdy długo schnący tusz da radę. Zatem z użyciem transparentnego pudru możesz uzyskać kolorowy embossing w zależności od tego jakiego tuszu użyjesz. Oczywiście możesz używać pudru kryjącego (opaque), jednak musisz pamiętać że wtedy puder zakryje tusz.

 

Z markerem do embossingu

Dzięki markerowi do embossingu możesz tworzyć własne napisy (kaligrafia) lub grafiki. Jak i również możesz wykorzystać go do korekcji niedociągnięć w odbitkach. Jest on swego rodzaju uzupełnieniem poduszki z tuszem i dabbera.

 

Z tuszem do embossingu

Sama poduszka z tuszem daje ogrom możliwości. 

  1. Odciśnij pad na kawałku papieru, posyp pudrem i wygrzej, następnie wykorzystaj jako bazę podkładową lub wytnij z tego np. napisy.
  2. Możesz też potuszować same krawędzie bazy, posypać pudrem i wygrzać. Dzięki czemu uzyskasz papier podkładowy albo ciekawe wykończenie bazy dla np. karty ATC.
  3. Wycięte napisy lub elementy z bermaty również możesz pokryć embossingiem na gorąco.
  4. Tła wytłoczone z użyciem folderów do embossingu także można delikatnie pociągnąć poduszką z tuszem i wykorzystać dodatkowo embossing na gorąco. 
  5. Z użyciem poduszki z tuszem i pudru do embossingu możesz stworzyć ciekawe tekstury na tłach. Wystarczy nieregularnie pociągnąć padem po bazie, posypać pudrem i wytopić.
  6. Podobnie jak w punkcie pierwszym lecz przygotowując bazę kilkukrotnie możesz wykonać embossing głęboki, czyli debossing.

Ad 4.

Ad.6

Z pastą modelującą

Puder do embossingu jest elektrostatyczny, dzięki czemu przywiera do wielu powierzchni, dodatkowo jak wiele mediów sypkich lubi mokre media. Dlatego też możesz go używać również z wszelkimi rodzajami past modelujących. Najlepiej po posypaniu powierzchni pasty pudrem dać jej nieco czasu na przeschnięcie i dopiero wytopić puder. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci gotująca się pasta i nierówność powierzchni po wygrzaniu, to możesz embossować niezwłocznie po posypaniu pudrem.

 

Z tuszem lub dabberem i szablonami

Z szablonami również można wykorzystać pudry do embossingu na gorąco. Dzięki czemu możesz stworzyć ciekawe tła lub oryginalne efekty w połączeniu z innymi technikami twórczymi. Podobnie jak z tuszem i stemplami, jednak zawsze to dodatkowa opcja na używanie wszelakich przydasiów z pracowni.

 

Biorąc pod uwagę rodzaje pudrów do embossingu również można znaleźć kilka sposobów na uzyskanie ciekawych efektów i poszerzenie ich możliwości.

 

Technika oporu lub maskowanie pudrem do embossingu

Wykorzystując transparentny puder do embossingu możesz otrzymać oryginalne efekty na tłach. Pisała o tym MagdaKam w jednym ze swoich artykułów na temat tuszów Distress Oxide. Możesz wykorzystywać ją warstwowo jak Magda, albo jedynie na bazie. 

Joseph’s coat 

Fałszywy batik

Postępuj jak w technice wspomnianej powyżej, a na koniec przeprasuj kilkukrotnie przez papier wykonane tło. W rezultacie otrzymasz efekt malowania techniką batiku.

Złocenia

Z użyciem pudru klejącego (sticky) lub pudru do foliowania (bonding) możesz uzyskać efekt złoceń. Dodatkowo klej sticky można wykorzystać do ozdobienia brokatem lub pyłkiem flock.

Szkliwienie / glazurowanie

Z użyciem transparentnego pudru i pudrów distress embossing glaze możesz uzyskać równie ciekawe efekty. Jeśli nie do wykonania samego tła to chociażby do ozdobienia wycinanek np. lukier na babeczce (tutaj z pomocą przyjdzie marker do embossingu). Dzięki tej technice możesz wykonać szkliwione kafelki, napisy i wiele innych elementów.

Bazując na grubym pudrze transparentnym możesz wykonać spękania na swojej odbitce. Ten efekt jest idealny do wykonania odbitek w stylu vintage. Odbijasz stempelek następnie całość tła pokrywasz tuszem i transparentnym grubym pudrem do embossingu. Następnie po wytopieniu pudru i daniu mu chwili na ostygnięcie powyginaj odbitkę tak aby warstwa embossingu popękała. Na koniec przetuszuj całość tuszem w kolorze brązowym. Tusz wniknie w spękania a odbitka otrzyma ponadczasowy wygląd.

Dodatkowo prócz typowych mediów do embossingu na gorąco możesz wykorzystać zwykłą wodę np. pod postacią kleksów. Musisz jednak pamiętać aby rozgrzać nagrzewnicę zanim skierujesz strumień powietrza w kierunku pudru, aby nie zdmuchnąć wszystkiego z powierzchni.

Jako smaczek dodam jeszcze klej w sztyfcie. Może on posłużyć do stworzenia tła w stylu grunge, które będzie idealne dla kartek clean & simple.

 

Jak widzisz jest wiele sposobów na jakie można wykorzystać pudry do embossingu. Możliwe, że eksperymentując znajdziesz nowe jeszcze nie odkryte. Koniecznie się nimi ze mną podziel. Daj mi również znać czy mój spis okazał się być dla Ciebie pomocny. Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat embossingu na gorąco to zadaj je w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.