Witaj. W moim ostatnim wpisie nauczyłam Cię, jak wykonać skręcaną kartkę sztalugową. Dziś chcę pokazać Ci, jak wykonać jeszcze bardziej niezwykłą formę. Bliźniacza kartka sztalugowa jest naprawdę efektowna, a zrobienie jej jest – jak sama zobaczysz – bardzo łatwe. Na zdjęciach zobaczyć możesz, że zamiast beermaty używam tektury introligatorskiej, a to dlatego, że właśnie ją miałam pod ręką. We wpisie będę ją nazywać po prostu beermatą, bo zwykle używam ich zamiennie. Zapraszam!

sztalugowa na płasko

Baza

Przygotowanie kartki oczywiście zaczynam od wykonania bazy. Bliźniacza kartka sztalugowa może mieć zarówno kwadratowe, jak i prostokątne strony. Ja zdecydowałam, że moje będą prostokątne w poziomie. Do wykonania bazy, warstw i stron użyłam papieru białego w formacie A4 o gramaturze 250g. Najpierw wycięłam bazę główną – prostokąt w formacie 24,5 x 20 cm. Następnie na strony, docięłam dwa arkusze papieru o wymiarach 14,5 x 10 cm.

Wybrałam taki format kartki, aby po złożeniu zmieściła się do pudełka w formacie A5.

Bazę należy przygotować w sposób pokazany na grafice. Zbiguj przygotowany arkusz papieru 24,5 x 20 cm względem dłuższego boku, odmierzając od brzegu 10 cm. W ten sposób powstaną Ci dwa pola 14,x5 x 20 cm i 10 x 20 cm. Na polu 10 x 20 cm wyznacz środek i przetnij go nożykiem tak, aby powstały dwa kwadraty 10 x 10 cm, które połączone są jednym bokiem z resztą bazy. Te kwadraty posłużą Ci jako podstawa do sztalug. Aby stworzyć szkielet sztalugi, zbiguj oba kwadraty w poprzek przez środek. Możesz również zbigować kwadraty w połowie, ale wtedy sztalugi będą stały na wprost – tj. nie będą zwrócone do siebie.

Teraz możesz zgiąć kartkę na bigach – już masz gotową bazę.

Papiery

Od razu przy bazie, docięłam arkusze papieru scrapowego. Do ozdobienia mojej kartki wykorzystałam dwa arkusze z kolekcji Zaginione Witraże z Galerii Papieru. Na bazę potrzebny jest arkusz 14,3 x 19,8 cm. Na strony dwa arkusze o wymiarach 14,3 x 9,8 cm. Docięłam również po dwa arkusze białego papieru (13,5 x 9 cm) i papieru scrap (13,3 x 8,8 cm) na warstwy.

Miałam także ogólną wizję tego, co ma się znaleźć na kartce, dlatego wszelkie literki, kształty i odzobniki wycięłam od razu i do czasu składania kartki w całość – odłożyłam je na bok. Za jednym zamachem przycięłam kawałki beermaty na warstwy :).

Oklejanie

Bliźniacza kartka sztalugowa wymaga dokładnego przemyślenia, jakie elementy na niej umieścisz. Dobór papierów i kolorów również jest bardzo ważny. Moja kartka jest urodzinowa, dlatego wybrałam wesołe barwy. Najpierw okleiłam środkową część bazy, a następnie główne strony, które przymocowałam do bazy. Pamiętaj, aby posmarować klejem tylko jedną (od środka) część szkieletu do sztalugi. Łatwiej jest również przyklejać strony do bazy, kiedy ta jest złożona na płasko. Od razu przykleiłam też drugą warstwę na stronach, podklejoną beermatą.

Kolejny etap, bardzo ważny, to rozmieszczenie sztalug względem siebie. Ja rozchyliłam strony maksymalnie na boki, krawędziami do brzegu podstawy bazy, aby były jak najmniej ukośne. Kiedy dopasowałam strony, na środku przykleiłam element ozdobny podklejony beermatą. Użycie dystansu pod tym elementem spowoduje, że rozłożona i rozchylona kartka zatrzyma się właśnie na nim.

Po naklejeniu środka, przyozdobiłam strony sztalugi. Napis wykonałam z literek wyciętych wykrojnikiem do alfabetu. Lody wyszły z wykrojnika Marianne Design – dodatkowo użyłam podkładki do embossingu, aby odbić na nich wzór, który jest również w wykrojniku. Dla dodatkowego efektu, wypukłe elementy lodów przytuszowałam przy pomocy aplikatora, tuszami w odpowiadających im kolorach.

bliźniacza kartka

Na końcu wpadłam również na pomysł, aby dodać kilka urodzinowych chorągiewek, które wycięłam z pozostałego arkusza papieru za pomocą dziurkacza.

I już!

Karteczka gotowa :). Docelowo, na środku bazy głównej znajdzie się ręcznie wpisana dedykacja.

bliźniacza bokiem

bliźniacza tekst

bliźniacza tyłem

sztalugowa

marianne design lr0365

bliźniacza kartka sztalugowa

Jak widzisz, bliźniacza kartka sztalugowa jest niezwykle prosta w wykonaniu. To tylko kilka kroków, a efekt jest niesamowity! Tworząc swoją własną wersję, możesz użyć dowolnych elementów, a także całkiem innych formatów bazy. To, jak ją ozdobisz, zależy wyłącznie od Ciebie. Jest to o tyle fajna forma, że możesz wykonać ją na niemal każdą okazję. Z jednej strony możesz umieścić elementy dekoracyjne, z drugiej tekst życzeń lub wiersz. Środek również możesz dowolnie dekorować, ale pamiętaj, by nie był zbyt wypukły, ponieważ kartka do pudełka składa się na płasko. Jeśli już robiłaś podwójną sztalugę – koniecznie pochwal się niż w komentarzu do tego wpisu. A jeśli nie – spróbuj, to proste!

Pozdrawiam,
Domi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.