Witaj! Przychodzę dzisiaj do Ciebie z recenzją zestawu farb, dzięki którym w bardzo łatwy sposób uzyskasz efekt rdzy w swoich pracach scrapowych, mix mediowych czy decoupage. Taki efekt świetnie się sprawdza w projektach w stylu steampunk, vintage, fantasy czy retro.

Opakowanie

Zestaw farb Efekt Rdzy Pentart zapakowany jest w wytrzymałe, plastikowe pudełeczko. W środku znajduje się pięć buteleczek o pojemności 20 ml, cztery z nich zawierają farby akrylowe, natomiast w piątej znajduje się średniej grubości proszek 3D.

Każda buteleczka ma precyzyjną końcówkę i zamykana jest plastikową nakrętką. Farby akrylowe są dosyć płynne, więc łatwo je wyciskać z butelki i dozować wymagane ilości. Dzięki niewielkiemu otworowi nie ma dużego kontaktu z powietrzem, więc farby nie będą szybko zasychać.

Kolory farb

W zestawie są farby w czterech kolorach w tonacji brunatno-brązowej: ochra, czerwona glina, czerwono-brązowa i brązowa ziemia. Farby mają całkiem dobre krycie, oczywiście im więcej farby tym bardziej kryją. Dobrze łączą się ze sobą i z wodą, przez rozwodnienie można uzyskać jaśniejsze, nieco bardziej jaskrawe odcienie.

Jak używać farb

Można zacząć nakładanie od najjaśniejszego koloru i dodawać coraz ciemniejsze. Proszek 3D można aplikować na mokrą farbę bezpośrednio na projekt i przymalować. Alternatywnie, można go zmieszać z jedną z farb i nakładać jak pastę strukturalną. Tym sposobem wykonałam mój steampunkowy projekt w opakowaniu po starym zegarze. Jest to inspiracja do trwającego na Blogu Kreatywnym wyzwania Zegary, zegarki i zegareczki. Zapraszam Cię do wzięcia w nim udziału.

Malowałam głównie rozcieńczonymi farbami, natomiast w miejscach najbardziej przeżartych przez rdzę, czyli na styku różnych elementów nałożyłam pastę strukturalną zrobioną z najciemniejszej farby i proszku 3D.

Jeżeli dążysz do uzyskania realistycznego efektu rdzy, lepiej mieszaj ze sobą farby i nakładaj wiele warstw. Rdza nie jest jednolita, to mieszanka wielu kolorów o bogatej teksturze. Przygotowałam prosty projekt mix mediowy, żeby zaprezentować możliwości farb Efekt Rdzy. Zaczęłam od zagruntowania sowy białym gesso i nałożenia grubej warstwy żelowego medium, żeby uzyskać teksturę.  Następnie pokolorowałam sowę, nakładałam wszystkie kolory i nieco mieszałam je ze sobą. W rezultacie wyszła dosyć mocno przeżarta przez rdzę sowa, uzyskanie takiego efektu nie zajęło dużo czasu. Można jeszcze bardziej podbić walory estetyczne pracy z rdzą dodając również efekt patyny, np korzystając z zestawu farb Pentart.

Podsumowując, zestaw Efekt Rdzy Pentart to moim zdaniem fajny produkt w rozsądnej cenie. Farby maja świetne kolory, do moich ulubionych należą ochra i czerwona glina i sprawdzą się również w innych projektach. Proszek 3D to uniwersalny zapełniacz w każdej pracy, nie trzeba go oszczędzać, ponieważ jest do kupienia osobno w większym opakowaniu. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to żeby najpierw nadać projektowi fajną teksturę i dopiero malować. A jaka jest Twoja opinia o tym produkcie?

Dziękuję za odwiedziny i do zobaczenia następnym razem.

Pozdrawiam, Magda Kam

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.