Witaj ponownie w drugiej części wpisu o łączeniu ze sobą kolorów. Mam nadzieję, że dobieranie kolorów w pracach już nie jest dla Ciebie czarną magią. W tym wpisie opiszę kolejne z moich metod. Będzie o pracach w stylach, którym przypisane są dane kolory, o jednokolorowych projektach, o zestawach must know oraz zdradzę jak podglądam inne scraperki 😉

W poprzednim wpisie dowiedziałaś się, że dobieranie kolorów w pracach scrapbookingowych pełni ważną funkcję i wpływa na to jak są one odbierane. Zatem dziś kolejna porcja wskazówek dla Ciebie i przykłady prac wg moich metod dobierania kolorów.

Każdy styl ma swój kolor

O tak! Zdecydowanie są style, które rządzą się własnymi kolorami 🙂 Tak więc i tym razem dobieranie kolorów nie będzie dla Ciebie problemem jeśli tylko zdecydujesz się w jakim stylu chcesz tworzyć. Weźmy np. vintage, jeden z najbardziej rozpoznawalnych w scrapbookingu i nie tylko. Tutaj królują wszelkie odcienie brązów i beżów z dodatkiem odrobiny czerni. A cała praca wygląda na starą, lekko podniszczoną, z koronkowymi dodatkami lub starymi fotografiami.

dobieranie kolorów styl vintage

Kolejnym stylem bardzo podobnym do vintage jest shabby chic. Jednak tym razem jego kolory to głównie róż, żółć i błękit oraz biel. Praca jest postarzana z dużą ilością koronek, kwiatów i kiczu w dobrym guście 🙂

dobieranie kolorów shabby chic

Możemy także wyróżnić prace w stylu pop gdzie używamy intensywnych kolorów przeważnie tych dopełniających się. Prace w stylu steampunk, które charakteryzują się stonowanymi kolorami nawiązującymi do naturalnych kolorów przedmiotów charakterystycznych dla tego stylu jak np. stare maszyny, balony, automobile, trybiki, śruby, druty i wiele innych. Więcej o tym bardzo ciekawym stylu możecie poczytać we wpisie Steampunk – elementy charakterystyczne.

Jak widzisz jeśli chodzi o prace w konkretnym stylu ja raczej ograniczam się tylko do tych pierwszych dwóch. Mimo, to bardzo gorąco zachęcam Cię do próbowania wielu innych o których tutaj nie wspomniałam. Przecież w naszym hobby głównie chodzi o to, żeby dobrze się bawić 🙂

Monochromatycznie

Cóż może być łatwiejszego niż tworzenie w jednym kolorze? Tą metodę szczególnie polecam tym, którzy dopiero zaczynają tworzyć swoje pierwsze prace. Jeden kolor papierów i dodatków sprawia, że praca jest spójna i atrakcyjna. Tutaj nie popełnisz błędów kolorystycznych, a wszystkie odcienie wybranego przez Ciebie koloru są dozwolone. To jest zdecydowanie moja ulubiona technika zaraz po tworzeniu w obrębie jednej kolekcji.

dobieranie kolorów monochromatycznie

 

Zestawy, które nigdy nie zawiodą

Ta kategoria to wybrane przeze mnie najbardziej popularne moim zdaniem połączenia kolorów.

  • zieleń i czerwień – ma swoje zastosowanie głównie w projektach świątecznych
  • biel i róż – w kartkach np. na chrzest, komunie czy urodziny dla dziewczynek
  • biel i błękit – w kartkach np. na chrzest, komunie czy urodziny dla chłopców
  • granat i złoto – prace ślubne, urodzinowe, rocznicowe
  • bordo i złoto – jak wyżej
  • kolory w odcieniach pastelowych – świetnie sprawdzą się w pracach z okazji ślubu, chrztu czy komunii
  • biel i kolor kraft z dodatkiem ciemnej zieleni – tworzą styl rustykalny, który dobrze wykorzystany nada się tak naprawdę na każdą uroczystość

A na koniec, jak już nic nie przychodzi Ci do głowy i nie wiesz na co się zdecydować…

Analiza kolorystyczna prac innych scraperek

Tutaj po prostu kierujesz się tym co się Tobie podoba. Ja np. mam kilka takich ulubionych artystek, których prace uwielbiam. Zatem kiedy one publikują swoje kartki, layouty czy inne prace to uważnie się im przyglądam pod względem kolorystycznym. Jakie kolory ze sobą połączyły i w jakich proporcjach je użyły. Jeśli dany artysta opisuje materiały jakich użył to świetna okazja, żeby przeanalizować jak połączone są ze sobą dodatki np. różnych firm. Jeśli są to projekty mixed mediowe staram się dowiedzieć jakiego rodzaju media zostały zastosowane. Taka analiza czasem nie jest łatwa i być może zajmie Ci trochę czasu, ale podpowiada praktycznie gotowe rozwiązania. Teraz wystarczy tylko spisać kolory w głowie i przystąpić do tworzenia własnego projektu. 

Tym sposobem dotarłyśmy do końca mojego drugiego wpisu. Mam nadzieję, że dzięki wiedzy jaką Tobie przekazałam na łamach Bloga Kreatywnego czujesz się już pewniej w dobieraniu kolorów. A może masz też swoje sposoby na idealne połączenia kolorystyczne? Koniecznie podziel się z nimi w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.