Cześć! Bardzo się cieszę, że znowu się tutaj spotykamy. Właśnie mija rok od publikacji mojego pierwszego postu na blogu Kreatywnym i mam nadzieję, że nie czujesz się z tego powodu znudzona 😉. Dziś pokażę Ci, jak możesz wykorzystać haft matematyczny w praktyce to, czyli to czego do tej pory się nauczyłaś.
Jakiś czas temu na grupie poradnikowej dotyczącej haftu matematycznego jedna z pań zadała proste pytanie:
“Hej dziewczyny mam pytanie może głupie, co robicie z tymi kartkami? Jak wyszyjecie?”
W pierwszej chwili to pytanie niesamowicie mnie zdziwiło, gdyż ta sprawa wydawała mi się oczywista. Szybko jednak uświadomiłam sobie, że nie każda z nas jest w tym samym momencie twórczej drogi. Wiele dziewczyn wyszywa po prostu dla przyjemności i chowa efekty swojej pracy do szuflady. Dlatego właśnie dzisiaj postanowiłam pokazać, w jaki sposób można wykorzystać gotowy haft matematyczny w praktyce.
Punktem wyjściowym, od którego dobrze jest zacząć, jest uświadomienie sobie, że można traktować haft dokładnie tak samo, jak każdy inny rodzaj grafiki. Jeśli ustawisz haft (wykonany w odpowiednio dobranym rozmiarze) w jednym rzędzie z wydrukowanym obrazkiem lub pokolorowanym stemplem z łatwością zauważysz, że można go użyć w identyczny sposób. Poniżej przedstawiam ci kilka moich prac, które ozdobiłam przy pomocy haftu matematycznego.
Haft matematyczny w praktyce – Kartki
To najbardziej oczywista opcja. Kartki robi się względnie szybko i właściwie wystarczy dodać tylko napis, aby osiągnąć “efekt WOW”. Dobrze wyglądają zarówno kartki klasyczne, jak i te o nietypowych kształtach i formach.
Haft matematyczny w praktyce – Exploding boxy
Zwykle ozdabiam haftami dwie przeciwległe ścianki pudełka oraz wieczko. Minus jest taki, że hafty muszą być dość małe (ok. 7 cm średnicy), lub box większy od standardowego.
Haft matematyczny w praktyce – Notesy
Okładka dowolnego zeszytu również może być świetnym polem do oprawy haftu. Jest większa od standardowych kartek, więc łatwiej jest w nią wkomponować bardziej pokaźny haft. Ja ozdabiałam już w ten sposób kalendarze, notes i przepiśnik. Gotowe bazy notesowe możesz zakupić na przykład w Świecie Pasji.
Haft matematyczny w praktyce – Bombki choinkowe
Doskonała opcja wyeksponowania miniaturek. Wystarczy medalion akrylowy (prezentuje się lepiej niż kula), nieco papieru i kawałek wstążki, aby stworzyć piękną i niepowtarzalną ozdobę. Moje dotychczasowe bombki powstawały na medalionach o średnicy 9 i 7 cm.


Haft matematyczny w praktyce – Czekoladowniki
W zależności od wielkości “wkładki”, czekoladownik można ozdobić podobnie jak kartkę, lub zaszaleć nieco bardziej 😉. Ja osobiście nie przepadam za dużymi formami, więc w praktyce większość moich haftów mieści się w rozmiarze 10×7,5 cm.

Haft matematyczny w praktyce – Obrazy
W swoim dorobku mam zaledwie jeden obraz w formacie A4, który wykonałam z okazji ślubu mojej koleżanki ze studiów. Jednak zdecydowanie moim guru tej formy jest Ania Kułaga tworząca między innymi wspaniałe haftowane akty kobiece (takie jak na przykład ten, lub ten).