Przedświąteczne przygotowania weszły w fazę finałową. Zapewne już jesteś gotowa do świętowania! Jednak święta miną błyskawicznie i Twoje myśli powędrują w kierunku sylwestrowej zabawy i nadchodzącego roku. Po krótkiej refleksji nad mijającym rokiem, będziesz gotowa do wkroczenia w nowy rok pełna planów na przyszłość, dlatego dzisiaj chcę Ci przedstawić bullet journal – idealne narzędzie do planowania i organizowania swojego czasu, którego pomysłodawcą jest Ryder Carroll.
Kiedy trzy lata temu zaczynałam swoją przygodę z bullet journalem, zauroczona pięknymi, kolorowymi zdjęciami przykładowych stron znalezionych na Pintereście, popełniłam wszystkie możliwe błędy i szybko zrezygnowałam z jego prowadzenia . Przerosło mnie rysowanie tabelek i dążenie do idealnego planera, w którym będzie dosłownie wszystko. Dzisiaj wiem, że jest to nierealne, dlatego chcę przybliżyć Ci, od czego zacząć swoją przygodę z bujo i nie zrezygnować po tygodniu lub miesiącu.
Bullet journal – przybory niezbędne do jego prowadzenia
Na początek będziesz potrzebować :
- zeszyt/ notes najlepiej w kropki lub kratkę,
- cienkopisy,
- linijkę.
Te trzy przedmioty to podstawa, ale warto uzupełnić to minimum w fazie wstępnej o ołówek i gumkę, bo raczej nie od razu uda ci się rozplanować układ na stronie.
- kolorowe markery,
- pisaki akwarelowe,
- szablony do bujo,
- taśmy washi.
Co powinno znaleźć się w bujo?
- strona tytułowa, np. rok 2020,
- numeracja stron (ważna dla sprawnego odszukiwania określonych zapisków lub informacji),
- spis treści,
- legenda (ang. key) ze znacznikami (ang. bullets), czyli prostymi symbolami, które oznaczają rodzaj czynności lub stan realizacji zadania,
- kalendarz całego roku,
- plany na przyszłość – roczne, miesięczne, tygodniowe lub dzienne,
- rejestry (ang. trackers) umożliwiające śledzenie zmian np. określonych nawyków, czynności, aktywności itp. Dzięki temu narzędziu możesz monitorować praktycznie wszystko, co zechcesz np. utratę wagi, postępy w diecie lub ćwiczeniach, długość snu, dni bez cukru, ilość wypijanej wody, obejrzane filmy, przeczytane książki itd… Najlepiej sprawdzają się rejestry miesięczne, ale nie jest to regułą. Jeśli wolisz krótsze odcinki czasowe, prawdopodobnie bardziej przydatne okażą się tygodniowe rejestry.
- listy rzeczy do zrobienia.
Co jeszcze może się znaleźć w Twoim planerze?
- różnego rodzaju przypominajki o urodzinach bliskich, krewnych i znajomych,
- harmonogramy sprzątania domu lub mieszkania,
- zapisy Twoich wydatków lub przychodów i rozchodów,
- terminy publikacji postów na blogu i w social mediach,
- mapy marzeń itp.
Jak widzisz bullet journal stwarza nieograniczone możliwości zarządzania czasem i skutecznego planowania działań z różnych dziedzin życia. Dzięki takim zapiskom możesz ogarniać życie prywatne i zawodowe.
Być może masz wątpliwości, czy to na pewno jest dla Ciebie. Jeśli lubisz kreatywność, planowanie i skuteczne działanie, to myślę, że warto spróbować stworzyć swój unikalny i oryginalny bullet journal. Taki szyty na miarę, czyli dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb.