W tym miesiącu naszym wyzwaniem jest efekt bokeh, którego szukamy na pracy lub na zdjęciach. Ja postawiłam na ten efekt tu i tu. Zapraszam Cię do obejrzenia tutorialu jak wykonać efektowną złoto-czarną kartkę – cekinowa kartka z efektem bokeh.

Na początek przygotowałam sobie podstawowe elementy do wykonania kartki:

  • baza – z czarnego arkusza A4, zbigowałam kością introligatorską kartkę przez środek i tak złożoną docięłam na mini gilotynie do rozmiaru 14,7 x 14,7 cm
  • lustrzany kwadrat o wymiarach 14 x 14 cm
  • czarny kwadrat – użyłam wykrojnika z przeszyciami 13,5 x 13,5 cm

docinanie elementów do kartki

Następnie czarny kwadrat postanowiłam wytłoczyć folderem do embossingu. Ze względu na fakt, że moja kartka ma kształt kwadratu użyłam folderu w tym samym kształcie.

folder tłoczący

W kolejnym kroku, z użyciem perłowych akwareli będę podkreślać wzór. By odpowiednio dobrać kolor do papieru lustrzanego skorzystałam ze zrobionego na szybko próbnika kolorów. Padło na kolor centralnie umieszczony w paletce.

perłowe akwarele

Następnie koronkę pociągnęłam perłową złotą akwarelą. Zrobiłam to dość nieregularnie z użyciem bardzo małej ilości wody. Podobny efekt mogłabyś uzyskać używając złotego wosku, który możesz nałożyć palcem. Dodatkowo na czarnym papierze taki efekt jest jeszcze bardziej widoczny niż, gdybyś użyła go na jasnym papierze.

efekt użycia perłowej akwareli

Cekinowa kartka z efektem bokeh – czas na zdobienie

Wg następującego schematu wycięłam sobie cekiny o różnych średnicach. Największe ma około 5 cm. Proponuję rozpocząć od wycięcia w lustrzanym papierze wykrojnikiem kół o różnych średnicach. Dlatego, że potrzebujemy teraz perforacji, za pomocą skalpela, przerywaną linią wyznaczyłam wewnątrz foremny sześciokąt i odchodzące od niego przerywane linie.

cekiny

Ze względu na fakt, że jestem szczęśliwą posiadaczką drukarenki, więc napis wytłoczyłam na czarnej taśmie. Mam zamiar przykleić go na jednym z największych cekinów.

drukarenka Artemio

Mając już wszystkie elementy czas na ostateczne wykończenie pracy. Duże cekiny umieszcza na kosteczkach dystansowych o grubości 1,5 mm lub na taśmie piankowej, a niektóre z nich przykleję klejem bezpośrednio na wytłoczonym kwadracie. Dorzucę też do kompozycji małe złote cekiny i kryształki.

zdobienie kartki cekinami i kryształkamiprzyklejanie elementów do kartki

Kartka po ostatecznym szlifie w postaci złotych perełek w płynie prezentuje się następująco:

kartka z efektem bokeh kartka z efektem bokeh kartka z efektem bokeh

Podsumowując, na ostatnich zdjęciach widać efekt mojej pracy, której powstawanie pokazałam Ci krok po kroku. Tak właśnie powstała cekinowa kartka z efektem bokeh i mam nadzieję, że spróbujesz swoich sił w naszym lutowym wyzwaniu. W imieniu naszego Design Teamu serdecznie zapraszam Cię do zabawy 🙂

Wielu kreatywnych pomysłów,

Joanna z moje-tworcze-miejsce

2 komentarze

  1. Prześliczna kartka! Dziękuję za inspirację! Pytanko: Gdzie można kupić taką drukarenkę?
    Serdecznie pozdrawiam!
    Renia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.