W poprzednich artykułach napisałam o chlapaniach / rozpryskach oraz o kleksach. W dniu dzisiejszym rzecz będzie o zaciekach. Zacieki to spływające strużki barwnika, czasem są to rozlane kleksy, a czasem są to same strużki.

Co jest potrzebne do wykonania zacieków?

media

Barwnik / pigment: farba akrylowa, farba akwarelowa, tusz płynny, mgiełka itp.

Narzędzia: pędzle, patyczek / wykałaczka, atomizer itp.

Dodatkowe akcesoria: coś do zabezpieczenia obszaru pracy, paleta do mieszania farb oraz oczywiście woda.

Zacieki powiązane są z grawitacją, czyli z prawem powszechnego ciążenia, oznacza to iż grawitacja oddziałuje na płynny barwnik. Zatem duże znaczenie przy ich tworzeniu ma ilość nakładanej cieczy oraz napięcie powierzchniowe. Dlatego zacieki są bardziej przewidywalne niż kleksy czy rozbryzgi.

Warto jest jednak poćwiczyć różne metody wykonania zacieków z użyciem barwnika rozcieńczonego w różnym stopniu oraz na różnych powierzchniach. Choć jak znam życie to i tak te “najlepsze” zacieki są wynikiem szczęśliwego zbiegu okoliczności.

Jak uzyskać najlepsze efekty?

Zacieki najlepiej wykonać na bazie ustawionej pionowo lub pod kątem, tak aby strużka barwnika spływała do dołu. Długość “ogonka” uzależniona jest od tego jak długo trzymasz bazę w pionie lub pod kątem oraz od ilości użytego barwnika.

Jest kilka sposobów na uzyskanie ciekawych zacieków.

Zaciek z kleksa – nanieś plamę z płynnego barwnika na płasko leżącą bazę / kartkę (na tyle dużo aby stworzyła ona tzw. menisk wypukły), następnie pochyl bazę i ustaw pod kątem tak aby plama kleksa spłynęła do dołu.

Po lewej zaciek wykonany z kleksa, po prawej puszczony z kroplomierza po pionowo ustawionej bazie

 zaciekizacieki zacieki

Zaciek wykonany dmuchnięciem (np. sprężone powietrze) – nanieś plamę z płynnego barwnika na płasko leżącą bazę / kartkę (na tyle dużo aby stworzyła ona tzw. menisk wypukły) i użyj słomki lub sprężonego powietrza, aby przełamać linię napięcia powierzchniowego i stworzyć strużkę.

Zaciek z plamy wykonanej mgiełką – pokryj dany obszar bazy mgiełką, dodatkowo spryskaj odrobiną wody i następnie następnie pochyl bazę i ustaw pod kątem tak aby zebrana ciecz spłynęła do dołu (może się utworzyć kilka “ogonków”).

010 (5)

po lewej rozwodniona mgiełka, po prawej sama mgiełka

P1011589 P1011587

Podpowiedź: Zacieki z mgiełki możesz uzyskać bez dodawania wody – ustaw bazę pionowo i spryskaj mgiełką kilkukrotnie blisko bazy miejsce z którego ma wziąć ujście strumyczek.

Zaciek od krawędzi bazy – od krawędzi przedmiotu zdobionego nanieś dość sporo barwnika namoczonym pędzlem, a następnie spryskaj wodą i pochyl bazę pod kątem tak aby stworzyć spływające “ogonki”

010

Po lewej farba nierozcieńczona i nałożona liniowo, po prawej rozcieńczona i nałożona punktowo

P1011581

Podpowiedź: Im bardziej płynny barwnik tym szybciej spływa i ciężej nad nim zapanować i analogicznie im gęstszy tym wolniej spływa tworząc “ogonki”.

Podpowiedź: Jeśli nie chcesz zdawać się na łut szczęścia w tym gdzie ujście znajdzie “ogonek” zacieku możesz mu pomóc nawilżonym pędzelkiem (od grubości pędzla zależy grubość zacieku) lub wykałaczki / patyczka do szaszłyków – z użyciem danego narzędzia przełamujesz linię napięcia powierzchniowego w miejscu odpowiednim dla Twojego projektu i Twojej wizji.

Nie ma idealnego sposobu aby całkowicie kontrolować proces tworzenia zacieków – można by je namalować ręcznie, jako linie lecz nie będą wyglądały naturalnie. Uznaj to za proces spontaniczny i baw się tworzeniem.

Do omówienia zostały jeszcze mazaje / maziaje – są one najłatwiejsze do wykonania, a za razem najmniej brudzące i najbardziej przewidywalne.
Jak je wykonać?
Pędzlem, albo jak w przypadku gęstych tuszów pigmentowych kroplomierzem.

P1011578

Zapraszam do kreatywnej zabawy z farbami i tuszami – wzbogacą one Twoje prace!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.