Decoupage na strukturze, czyli powierzchni nie gładkiej. Wręcz przeciwnie – chropowatej, nierównej, szorstkiej, spękanej, słowem, jakiej tylko sobie wymarzysz. Brzmi ciekawie, prawda?

Jak wszystkie techniki kreatywne, tak i decoupage nie jest zamknięty w sztywnych ramach. Wyjście poza szablon, może dać ciekawe efekty. W wielu poprzednich artykułach powtarzałam o konieczności szlifowania i wygładzania, by tworzony obrazek był jak najbardziej równy, gładki, płaski. A dzisiaj na przekór – będzie nierówno i bez szlifowania.

decoupage na gazie

Swego rodzaju wstępem do tego tematu był artykuł o decoupage na tkaninie. Różnica jest taka, że tkanina jest materiałem chłonnym i miękkim, a dzisiaj pomówimy o pracy na powierzchni nierównej lecz twardej.  

Najpowszechniejszym chyba przykładem tej techniki jest decoupage na strukturze stworzonej ze skorupek jajek. Może kilka słów wyjaśnienia, jak przygotować taką bazę.

Decoupage na strukturze ze skorupek jajek – przygotowanie bazy

Skorupki przyklej na klej do decoupage lub klej typu CR (magic, introligatorski, etc). Posmaruj podłoże dość grubą warstwą preparatu i układaj na nim większe fragmenty, dociskaj palcem spłaszczając i powodując ich pękanie.

decoupage na skorupkach

Puste miejsca między kawałkami trzeba uzupełnić mniejszymi fragmentami. To już nieco mozolna praca, przyda się pęseta.

Po wysuszeniu, pomaluj całość na jednolity kolor. Takiej skorupkowej mozaiki możesz też użyć do wykończenia pudełek lub butelek. 

decoupage na skorupkach

W podobny sposób możesz przygotować powierzchnię oklejoną gazą apteczną. Wtop ją w klej, a potem pomaluj farbą akrylową.

decoupage na strukturze

Jak przykleić serwetkę w decoupage na strukturze

Serwetkę w decoupage na strukturze możesz przykleić przez folię – pamiętaj tylko, by warstwa kleju na przedmiocie była cienka. Jeżeli obawiasz się, że serwetka przyklei się do folii, przyklep ją po prostu miejsce przy miejscu suchym palcem.

decoupage na strukturze

Wyschnięty obrazek zabezpiecz jeszcze klejem, nanosząc go prawie suchym pędzlem w dwóch- trzech warstwach. Następnie polakieruj. Potem wystarczy go już tylko wykończyć według uznania. Możesz domalować brakujące fragmenty lub tło i polakierować całość.

decoupage na strukturze

Taka struktura świetnie nadaję się do finalnego potraktowania kolorowym woskiem lub woskową farbą – podkreśla to jej nierówności. Wystarczy musnąć palcem lub pędzlem z preparatem po obrazku.

Jaką jeszcze strukturę ozdobiłabyś w ten sposób? Powierzchnię z pasty pękającej, albo ziarnistej? A może masz już prace z serwetką naklejaną na nierówne podłoże. Pokaż nam je w komentarzu tutaj, albo na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.