Decoupage na tkaninie to metoda na zdobienie obrazkami materiału tekstylnego. Dzięki niej możesz mieć oryginalnie ozdobioną koszulkę, albo piękne świąteczne zawieszki. Decoupage bez szlifowania i lakierowania? Przyjrzyjmy się bliżej takiemu wykorzystaniu serwetek. 

Do czego można wykorzystać  decoupage na tkaninie?

Przede wszystkim do elementów ozdobnych – zawieszki, pachnące woreczki do szafy, opakowania na prezenty etc. Możesz ozdobić także poduszkę, torbę na zakupy, obrus czy elementy garderoby,  a nawet płócienne buty. Decoupage na tkaninie może dać Ci zupełnie nowe możliwości. 

Trwałość decoupage na tkaninie.

O ile decoupage na drewnie i innych twardych powierzchniach jest niezwykle trwały, o tyle zdobienia na tkaninie nie robią wrażenia takich na lata, prawda?

Wszystko jednak zależy od sposobu użytkowania ozdobionej tkaniny. Jeżeli chcesz uatrakcyjnić ulubione dżinsy, które nosisz na okrągło i równie często pierzesz, zastanów się, czy nie lepiej coś na nich wyhaftować lub namalować. Nie bez powodu wyżej pisałam, że ta metoda najlepiej sprawdzi się na elementach ozdobnych. Co nie znaczy, że trzeba bać się jej na rzeczach użytkowych. Starannie wykonany i zabezpieczony obrazek można bez problemu prać w pralce, chociaż oczywiście dla większej trwałości zaleca się pranie ręczne. Moje poduszki z wiankiem mam już kilka lat i nic im nie dolega, ale używam ich tylko w okresie wiosennym, a potem piorę i chowam do przyszłego roku.

Co jest potrzebne do wykonania decoupage na tkaninie?

Preparat do naklejania i zabezpieczania motywu.

Może to być uniwersalne medium lub klej. Jeżeli nie chcesz, by gotowy obrazek błyszczał, zwróć uwagę, czy preparat ma matowe wykończenie. 

Tkanina

Na początek proponuję niezbyt grube płótno bawełniane, albo z mieszanki naturalnych i sztucznych włókien. Wybierz takie o jasnej barwie i równym splocie – gładkie bez zgrubień nitek. Jeśli nie masz pojęcia o tkaninach, możesz na początek poczytać artykuł Uli o materiałach do haftu. Gęsta kanwa będzie fajną bazą również pod decoupage. Możesz też po prostu wziąć gotową płócienną torbę, ściereczkę lub koszulkę i zrobić z nich unikatową rzecz. Jeżeli używasz nowej tkaniny, szczególnie naturalnej, czyli na przykład lnu czy bawełny, koniecznie zdekatyzuj materiał przed pracą. Dekatyzacja, czyli wstępne wypranie materiału zapobiegnie jego zbieganiu się w trakcie pielęgnacji już gotowego wyrobu. Nie chcesz, bardzo nie chcesz, by tkanina zmieniła wymiary gdy będzie już ozdobiona, albo nawet pod wpływem wilgoci w trakcie pracy.

Serwetka lub papier ryżowy.

Zdecydowanie łatwiej pracuje się z papierem. Nie ma on tendencji do marszczenia się, a jego włóknista struktura ładnie wkomponowuje się w tkaninę. Moje poduszki zdobiłam serwetką, ale udało mi się to dopiero przy trzecim podejściu, a i wtedy pozostały niewielkie zmarszczki, które nie do końca udało mi się wygładzić.

decoupage na tkaninie

Pozostałe akcesoria i produkty
  • Folia do zabezpieczenia powierzchni roboczej, a także do włożenia do środka na przykład poszewki.
  • Pędzel.
  • Żelazko – do utrwalenia motywu.
  • Elementy do dodatkowego zdobienia – farby do tkanin, koronki, tasiemki.

Sposób wykonywania decoupage na tkaninie 

  • Wytnij potrzebny motyw z serwetki/papieru.
  • Jeżeli zdobisz rzecz składającą się z dwóch warstw – na przykład woreczek, poszewkę, torbę albo koszulkę, włóż koniecznie do środka coś nieprzemakalnego – na przykład plastikową okładkę, żeby nie zrobić plam, albo nie skleić warstw materiału.
  • Tkaninę wyprasuj, a jeżeli jest bardzo miękka, możesz ją wykrochmalić. Dzięki temu będzie się trochę łatwiej pracowało (szczególnie z serwetką).
  • Posmaruj miejsce pod motyw klejem.
  • Na mokry preparat nałóż motyw. Papier ryżowy możesz od razu posmarować również z wierzchu klejem. Serwetkę dociskaj delikatnie suchymi palcami, a potem pozwól jej wyschnąć. Po wyschnięciu możesz jeszcze raz posmarować motyw preparatem.

decoupage na tkaninie

  • Wysusz całość, praca musi być sucha, by można było ją utrwalić przez wyprasowanie żelazkiem (nastawionym na dwie kropeczki). Prasuj po lewej stronie, najlepiej przez papier do pieczenia.

  • Ponieważ najbardziej newralgicznym miejscem naklejonego motywu są jego brzegi, dobrze jest (jeżeli tylko kształt motywu na to pozwala) obszyć obrazek na przykład koronką lub tasiemką. Jeżeli nie chcesz tego robić, możesz dodatkowo ozdobić pracę farbami do tkanin.

Metoda jak widzisz nie jest trudna, więc na pewno warto spróbować. Możesz zyskać nietuzinkowe ozdoby do domu lub zrobić niepowtarzalny prezent. A może dzięki niej dasz nowe życie swojemu plecakowi albo trampkom?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.