Dla początkującego wybór odpowiednich materiałów do haftowania może być bardzo przytłaczający. Jest tak wiele tkanin do wyboru i wydaje się to być skomplikowane. Nie ma tkaniny pasującej do wszystkiego, jednak możesz znaleźć kilka podstawowych. Chciałam Ci przybliżyć tkaniny do haftowania, na których możesz haftować co tylko zapragniesz. W zależności od rodzaju haftu i efektu końcowego, jaki chcesz uzyskać musisz dobrać materiał na jakim chcesz wyszywać, a praktycznie możesz wyszywać na wszystkim.
Aidy są używane głównie do haftu krzyżykowego, są to tkaniny o regularnym splocie z wyraźnymi krzyżykami ułatwiającymi haftowanie i określonej gęstości splotu. Gęstość podawana jest w ilości krzyżyków (ściegów) na 10 cm np. 11ct – 44 k./10 cm (krzyżyki /na centymetry), 14ct – 54 k./10 cm, 16ct – 64 k./10 cm. Występują w różnych kolorach od białego do czarnego, z nićmi metalizowanymi w splocie i farbowane. Występują również w wersji z nadrukowanymi wzorami lub tłem. Możesz je kupować w metrażu lub gotowych arkuszach do konkretnego haftu.
Plastikowa kanwa występuje w kolorze białym i przezroczystym. Jest sprzedawana w arkuszach i odpowiada gęstości kanwy 14ct. Doskonale sprawdzi się na małe ozdoby typu zawieszki i breloczki.
Kanwa wypruwalna i rozpuszczalna są pomocne przy haftach wykonywanych na materiałach o nierównym splocie np. na ubraniach. W przypadku kanwy rozpuszczalnej wystarczy, że włożysz wyhaftowany wzór z kanwą do wody o temperaturze 40-50 stopni (w zależności od producenta) i odczekasz 5-10 minut, wtedy kanwa ulegnie rozpuszczeniu. Kanwa wypruwalna umożliwia haftowanie na każdej tkaninie np. na dżinsie. Po zakończeniu pracy wystarczy, że usuniesz nici kanwy i pozostanie sam haft.
Płótno to tkanina o równym splocie, która ma policzalne nitki bez wyraźnych krzyżyków. Występują w wielu rodzajach – lniane (np. Dublin, Belfast), bawełniane (np. Linda) i mieszane (z dodatkiem syntetyków np. Perllen, Lugana). Gęstość podawana jest w ilości nitek na 10 cm np. 25ct – 100 n. /10 cm (nitki/ na centymetry), 28ct – 112 n. /10 cm, 30ct – 120 n. /10 cm. W zależności od producenta ilości nitek tkanin tej samej gęstości mogą się różnić. Na naszym rynku dostępna jest szeroka gama kolorystyczna płócien do haftu. Możesz je kupić głównie w arkuszach. Na płótnach lnianych i bawełnianych możesz wyszywać niemal wszystkie rodzaje haftu: haft krzyżykowy, płaski, bulinowy, hardanger itd.
Monokanwa to kanwa policzalna o regularnym splocie, jednonitkowa. Bardzo sztywna (np. Royal Canvas) używana do needlepoint.
Tkanina do handangera to tkanina o gęstości 22 nitek na 2,5cm i jest utkana z par nitek.
Kanwy do szydełkowania, poduszek i dywanów (Latch-hook), kanwa gobelinowa – dostępne są w różnych rozmiarach, a ich gęstość określana jest w ilości dziurek na 10cm.
Tkaniny adamaszkowe, obrusowe, żakardowe z aidowymi wstawkami służą do wykonywania serwet i obrusów.
Tiul to lekka, ażurowa tkanina. Zazwyczaj jest to tkanina bawełniana, choć spotyka się też jedwabne.
Tkanina jedwabna jest jedną z najbardziej cenionych tkanin na świecie. Jest niezwykle delikatny i cienki materiał. Do haftu należy wybrać tkaninę o gęstym splocie.
Filc jest to materiał włókienniczy, może być naturalny i sztuczny, techniczny i dekoracyjny. Szerokie zastosowanie znajduje filc dekoracyjny wykonany z włókniny wiskozowej, który wykorzystywany jest do szycia i wyszywania. Możesz go kupić na metry lub w arkuszach, ma bardzo szeroką gamę kolorystyczną i różne grubości. Filc sprawdza się doskonale w hafcie koralikowym (biżuteria).Uszyte ręcznie zakładki , torebki, piórniki, zawieszki z filcu możesz ozdobić haftem krzyżykowym, płaskim, koralikowym lub bulionowym.
Dżins jest to tkanina bawełniana na splocie skośnym. Możesz na niej wyszywać bezpośrednio lub użyć kanwy rozpuszczalnej albo wypruwanej. Ozdobić możesz w ten sposób odzież lub uszyte przez siebie rzeczy np: torby, piórniki i organizery.
Rada: Przed przystąpieniem do wyszywania możesz zdekatyzować materiał, ponieważ po wypraniu lekko zmieni on wymiary – Twój haft się zmniejszy. W przypadku haftu krzyżykowego może to wpłynąć na poprawę Twojego haftu, ponieważ ścieśni się on i dziurki będą mniej widoczne w przypadku, gdy wyszywasz na aidzie. Pamiętaj jednak, że nie możesz prać w trakcie pracy, ponieważ na Twoim hafcie będzie wtedy widoczne łączenie. Jeśli wyszywasz bardzo duży haft i używasz spieralnych mazaków, sprawdź je najpierw na małym fragmencie tkaniny, ponieważ niektóre, gdy są za długo na tkaninie – na białej zostawiają żółty ślad, natomiast tkaniny w innym kolorze mogą odbarwić.
Jeju, tyle razy się zbierałam do nauki haftowania… i po prostu nie umiem 😀 dla mnie to jest jakaś tajemna sztuka nie do pojęcia.
🙂 może nie znalazłaś odpowiedniego nauczyciela 😉 haft jest prosty 🙂 służę pomocą jeśli potrzebujesz
Hej, czy uda mi się wyhaftować wzorki na swetrze z grubej wełny? Chciałabym go spersonalizować trochę, ale nie wiem czy będzie się wszystko trzymać.
Szczerze mówiąc nie mam doświadczenia w hafcie na swtrach z grubej wełny, ale gdybym chciała zrobić to na swetrze z grubej wełny to wyszyłabym też grubymi nićmi i po wyszyciu zabezpieczyłam od spodu (czyli od środka) flizeliną.
Niesamowicie to wyszło. Ja sam się tym nie zajmuje, ale widzę, że moja powoli się za to bierze i muszę powiedzieć, że widzę, że to technika, która ma przyszłość. Len, haft i ogólnie ekologiczne spersonalizowane rozwiązania.
witam Od jakiegoś czasu wyszywam na jeansie . uzywam kanwy roposzczalnej ale nie ukrywam, ze to drogi interes i zastanawiam sie nad kupnem kanwy wypruwalnej. i w związku z tym mam pytanie czy ta knwa łatwo daje sie wypruć. czy nie ma problemów??
Czy ktoś przypadkiem wie, jak ustawić naciąg nici w hafciarce do haftowania na pikowanym materiale?
a na czym najlepiej haftować za pomocą punch needle??
Najlepiej na płótnie 🙂
Dzień dobry gdzie mogę kupić adamaszkowa z wstawkami z aidy
najlepiej szukać i pytać w pasmanteriach 🙂
Brakuje mi w opisie materiałów rozciągliwych, jak na nich wyszywać? Czy przed lepiej zdekatyzować nawet jeśli nie planuje się prania wyszytego przedmiotu?
No i jeszcze wyszywanie srebrnymi nićmi i złotymi, jakie metody (z żyłką itp.), wpływ materiału?
Mam do wyszycia coś w rodzaju proporca/minisztandaru na tkaninie Lama i nie jestem przekonany jak się do tego zabrać (coś koło 60x50cm, z 5 kolorów), całość raczej “świecącymi” nićmi.
Naciąganie na ramę raczej odpada więc będzie trzeba wszystko w rękach, myślę, że raczej od środka wzoru aby uniknąć marszczenia. Jako że we wzorze są większe powierzchnie to myślę by je uzupełnić materiałem w innym kolorze niż po całości wyszywać. Jest też kwestia wypukłości, jak ją nadać wzorowi: podkładać mulinę/watę/karton itp.? Szukam i szukam informacji i niestety króluje haft krzyżykowy… Trochę informacji cyrylicą jednak z tą u mnie problem.
Niestety tego typu porad nie jestem w stanie udzielić, gdyż nie jest to zgłębiony temat przeze mnie.
Co do podnoszenia wzoru to poszłabym w podszywanie warstwowo miękkim filcem – coś na wzór warstw topograficznych – tą technikę bardzo często wykorzystuje się w hafcie koralikowym i w hafcie bajorkiem, więc możliwe że i przy hafcie płaskim zda egzamin 🙂
Dzień dobry
Czy haftowała Pani kiedyś na polarze przy użyciu kanwy wypruwanej? Chciałabym wyhaftować motyw na kocyku niemowlęcym. Zastanawiam się czy haft” nie zginie we włoskach polaru”?
Niestety nie, więc nie jestem w stanie Pani pomóc 🙁