Koraliki i mikrokulki to dodatki, do których sięgam w moich mixed mediowych pracach bardzo często. Służą mi nie tylko jako dodatek i wypełniacz, ale również narzędzie do tworzenia ciekawej tekstury. W związku z tym w moim pierwszym wpisie chciałabym Ci pokazać, jak wykonać lodowe sople z mikrokulek i koralików.
Baza
Na bazę wybrałam kamienicę od Woodouts. Zagruntowałam ją białym gessem 13 Arts (zachęcam Cię do zapoznania się z tekstem o rodzajach gessa). Do gruntowania wykorzystałam zmywak kuchenny, dzięki czemu uzyskałam ciekawą teksturę. Następnie nałożyłam pastę modelującą 13 Arts przez szablon – cegiełki. Wzór nakładałam w nieregularny sposób.
Mikrokulki a koraliki
Mikrokulki mają najczęściej średnicę 1 mm i występują w wielu kolorach. W przeciwieństwie do koralików nie mają dziurek na przewlekanie. Są idealne do shaker boxów, bo się nie elektryzują i pięknie grzechoczą. Koraliki występują w różnych rozmiarach i kolorach i mają dziurki na przewlekanie, co niektórym przeszkadza, a dla mnie jest atutem. Ponadto w mediowych pracach można wykorzystać również kulki 3D w różnych rozmiarach, cekiny, brokat, mikę, piasek czy inne posypki.
Lodowe sople z mirkokulek i koralików
Do przyklejania kulek na pracę można użyć gel medium, czy kleju typu Magic lub każdego innego kleiwa, które po wyschnięciu zostaje przezroczyste.
Do nałożenia kleju Magic użyłam końcówki precyzyjnej, w którą jest wyposażony. Natomiast gel medium nałożyłam przy pomocy wykałaczki do szaszłyków. Obydwa te sposoby pozwalają na dokładne określenie, gdzie znajdą się nasze przyszłe sopelki. Gel medium po nałożeniu jest bardziej przeźroczyste i gęstsze. Osobiście nakładanie kleju Magic poszło mi sprawniej.
Po wyklejeniu miejsc na sople nadszedł czas na nałożenie w tych miejscach kulek. Wybrałam błękitne i bezbarwne koraliki, niebieskie mikrokulki oraz opalizujący brokat. Pamiętajcie, że klej Magic wyschnie szybciej niż gel medium! Dlatego ja po każdym nałożeniu kleju Magic nakładałam kuleczki. W przypadku gel medium można by było najpierw narysować klejem wszystkie sople, a potem sypać kuleczki. Użyłam słowa “sypać”, dlatego że przy pierwszej warstwie klej ma dosyć dużą powierzchnię i kulki bez problemu do niego przylegną.
Po nałożeniu pierwszej warstwy, czekamy aż klej wyschnie. Po wyschnięciu nie zauważyłam żadnej różnicy między gel medium a klejem Magic. Obydwa bardzo dobrze trzymają kulki i są bezbarwne po wyschnięciu. Nadszedł czas na drugą warstwę. Na wyschnięte kulki znowu nałożyłam klej. Teraz jest go mniej i metoda “sypania” kulek nie będzie już właściwa. Aby dokładnie nałożyć kulki w wybrane miejsca wykorzystałam pędzel z precyzyjną końcówką. Delikatnie zamaczam końcówkę w kleju a następnie w kulkach i w ten sposób nanoszę je w wybrane miejsca. Dzięki warstwom lodowe sople z mikrokulek i koralików nabiorą bardziej naturalnego kształtu.
Ostatni szlif
Teraz przyszedł czas na wykończenie pracy. Postanowiłam dodać akwareli w niebieskich odcieniach, a następnie wysuszyłam. Gdybym zostawiła pracę na tym etapie wyglądałaby nienaturalnie. Kulki bardzo rzucają się w oczy, a fragmenty pomalowane na niebiesko są zbyt kontrastowe.
Do wyrównania kolorytu oraz wydobyciu pożądanych elementów – sopli wykorzystałam metodę suchego pędzla. Polega ona na naniesieniu na pracę białego gesso przy pomocy suchego pędzla. Na pędzel nakłada się niewielką ilość medium i delikatnie przeciera się projekt. Szkoły są dwie: niektórzy wykorzystują pędzle z twardym, inni z miękkim włosiem. Ja wybieram pierwszą wersję. Proces gessowania powtarzam kilka razy, kilkukrotnie susząc pracę tak, aby uzyskać zadowalający mnie efekt. Jako, że praca miała być zimowa, nie mogło się obyć bez pasty śniegowej z Pentartu. Nałożyłam ją przy pomocy szpachelki tworząc zaspy i ośnieżone parapety. Na koniec dodałam pingwiny z kolekcji Piątku Trzynastego / P13 oraz zaembossowaną tekturkę – dzwonek.
Mam nadzieję, że spodobał się Ci mój pomysł na sopelki i zainspiruję Cię do sięgania po koraliki, kulki i inne posypki w mediowych pracach i do zabawy z teksturami. Życzę Ci spokojnych i kreatywnych Świąt Bożego Narodzenia i do zobaczenia w Nowym Roku!