Decoupage na surowym drewnie – czy to się w ogóle może udać? Dla uściślenia – może nie całkowicie surowym, bo w pierwszej kolejności traktujemy je w tej metodzie klejem do decoupage. Jednak jest to sposób, który ma dać złudzenie, że motyw z serwetki ma naturalne ” drewniane” tło.
Ten artykuł jest uzupełnieniem tekstu o czterech sposobach na przyklejanie serwetki. Przedstawione tam metody dotyczą zagruntowanej, a najlepiej pomalowanej powierzchni. Jak wiadomo, najłatwiej przyklejać motyw na jasne tło, idealnie, gdy jest ono w odcieniu tła z serwetki. Co jednak, jeśli chcesz zrobić decoupage na surowym drewnie? Możesz bardzo dokładnie wyciąć motyw i nakleić go na zabezpieczone lakierem drewno. Dzisiaj jednak proponuję trochę inną metodę, która daje efekt grafiki wtopionej w strukturę drewna. Już ponad 10 lat temu krążyła ona po forach internetowych i nazywana była wcieraniem serwetki.
Decoupage na surowym drewnie – potrzebne materiały:
- Drewniany przedmiot – idealnie gdyby było to lite drewno, nie sklejka. Ja wykorzystałam bukowe serce – twarde i gładkie. Idealnie pasowała mi jego gładkość, ale wolałabym, żeby rysunek słojów był trochę bardziej widoczny. Ptaszek na zdjęciu głównym wykonany jest z drewna sosnowego, ma dużo wyraźniejszą strukturę, co bardzo mi się podoba, ale z kolei trudniej było go doszlifować do gładkości.
- Serwetka – w tym wypadku najlepsze są serwetki, których normalnie nie lubimy – ceniutkie i delikatne.
- Klej do decopapge lub preparat 3w1.
- Fiksatywa lub lakier w sprayu.
- Papier ścierny, może być o gradacji od 200 do 600.
- Woda.
- Koszulka foliowa.
- Wałek do tapet albo inne narzędzie – u mnie dobrze sprawdzał się także drewniany, zaokrąglony trzonek od szpachelki.
Decoupage na surowym drewnie – sposób wykonania:
- Dokładnie wyszlifuj powierzchnię – musi być idealnie gładka – użyj najpierw grubszego papieru ściernego, a potem delikatniejszego.
- Posmaruj zdobiony przedmiot klejem do decoupage i pozwól mu przeschnąć. Ma być suchy, ale jeszcze lepki.
- Serwetkę (wierzchnią warstwę) połóż na kleju i przykryj koszulką foliową.
- Dociskaj serwetkę wałkiem (lub innym przedmiotem) – to nieco żmudny proces – chodzi o to, by dokładnie przylgnęła ona do struktury drewna.
- W trakcie pracy sprawdź, czy serwetka przykleja się do drewna – jeżeli nie, to znaczy, że klej był zbyt suchy. Zdejmij wszystko, przeszlifuj drewno i jeszcze raz posmaruj klejem – tym razem zostaw go w stanie nieco bardziej wilgotnym niż poprzednio.
- Zdejmij folię i daj całości chwilę na wyschnięcie.
- Delikatnie zmocz całość wodą – na przykład przy pomocy gąbki/szmatki.
- Jeszcze raz dociskaj serwetkę wałkiem przez folię.
- Delikatnie spryskaj obrazek fiksatywą lub lakierem w sprayu.
- Wysusz i przeszlifuj ostrożnie papierem ściernym.
- Dwa ostatnie kroki (lakierowanie i szlifowanie) powtarzaj tak długo, aż uzyskasz zadowalający efekt – tło serwetki wytrze się całkowicie wraz z kolejnymi warstwami lakieru, a na drewnie pozostanie tylko grafika.
Tutaj na zbliżeniu widać, o jaki rezultat chodzi – na przykład rysunek drewna na nosku rudego kotka. Z tego powodu warto wybierać motyw, któremu nie zaszkodzi brak bieli. Śnieżny krajobraz z bałwankiem może dużo stracić w „drewnianych” barwach.
Masz już pomysł jaką grafikę umieścisz na surowym drewnie? Tę z kubkiem kawy, czy może taką z delikatnymi gałązkami bzu? Jeżeli pokusisz się o taki eksperyment, koniecznie pochwal się efektami w komentarzu lub na FB.

Fanatyczka decoupage, kolorów, faktur i jesieni. Inspiracji szuka w naturze, ogrodzie i lesie, gdzie spędza wszelki dostępny wolny czas. Zakochana w leśnych jeziorach, ptakch i kotach.