Czym jest doodling i jak można go wykorzystać w papierowej twórczości?
Angielskie słowo “doodles” oznacza rysuneczki-bazgroły, wykonane od niechcenia, podczas gdy jesteśmy zajęci czymś innym, np. rozmową telefoniczną czy słuchaniem wykładu. Doodling to właśnie takie mimowolne, często bezmyślne rysowanie, bazgrolenie, ale także – tworzenie wzorów i rysunków swobodnych, powtarzalnych, dopasowujących się do dostępnej przestrzeni strony, rozwijanych w dowolnych kierunkach.
Od mimowolnego kreślenia po tym, co mamy pod ręką, doodle prowadzą do świadomej twórczości, do przekształcania bazgrołków w rysunki, a potem do wykorzystania ich jako elementów większych, złożonych prac czy tworzenia dużych samodzielnych rysunków, np. mandali.
Zentangle
Odmianą albo pewną rozwiniętą formą doodlingu są rysunki zentangle. Nazwa pochodzi od słowa “zen” – odnoszącego się do spokojnego, wyciszonego umysłu i “tangled” czyli plątanina. Ma to symbolizować relaks i spokój uzyskiwany dzięki skupieniu się na tworzeniu powtarzalnych wzorów. Zentangle są bardziej ustrukturyzowane od doodli, początkowo wypełniało się nimi kwadraciki, z których później układane były całe wzorzyste mozaiki. W dążeniu do wyciszenia i akceptacji rysowanie miało być formą medytacji – stąd postulat, aby nie używać gumki do ścierania, nie poprawiać niedoskonałości, bo jest ona częścią istnienia.
Dangles
Do drobnych rysuneczków odnosi się także nazwa “dangles” – coś wiszącego. Określa ona właśnie takie jakby “wiszące” szlaczki. Można powiedzieć, że dangles również stanowią odmianę doodli. Wszystkie te definicje są raczej dość płynne i bardziej wskazują kierunek, niż sztywno definiują, o co chodzi.
Doodle to najczęściej wzory czarno-białe, opierające się na kontraście tych dwóch kolorów, dające czasem efekt trójwymiarowości (zentangle). Ale równie dobrze możesz czarne kontury swoich bazgrołków wypełnić kolorem, wszystko zależy od własnego pomysłu.
Od czego zacząć?
Nawet jeśli nie masz doświadczenia w rysowaniu, uważasz, że nie potrafisz rysować, możesz spróbować doodlingu i dobrze się przy tym bawić. Powtarzalne wzory dają szansę ćwiczenia ręki oraz pobudzania kreatywności, bo rysując pozornie to samo, tak naprawdę za każdym razem tworzysz coś odrobinę innego. Stopniowo zwiększasz swoją wprawę jednocześnie rozwijając i wzbogacając wzór, w którym pojawiają się coraz to nowe elementy.
Jak zacząć doodlować? Ta droga może mieć dwa początki. Po pierwsze spróbuj swobodnego bazgrolenia w swoim własnym stylu, klasycznie, podczas rozmawiania przez komórkę albo czekania na coś, na dowolnym kawałku papieru. Zobacz, jakie obrazki tworzysz, spróbuj coś do nich dodać, rozwinąć. Po drugie – zainspiruj się cudzymi pracami i już istniejącymi obrazkami. Nie ma nic złego w powtarzaniu wymyślonych wcześniej wzorów, jest to forma uczenia się. Istnieje mnóstwo bardziej i mniej rozbudowanych tutoriali czy kursów pokazujących krok po kroku jak uzyskać dany wzór – to coś jak uczenie się ściegów przy robieniu na drutach. Poznajesz podstawowe kroki, budujesz elementy, z których później będziesz mogła układać własne bardziej rozbudowane konstrukcje.
Materiały i narzędzia
Na pewno łatwiej jest ćwiczyć jeśli ma się do tego odpowiednie narzędzia. Doodling nie jest wymagający pod tym względem, rysować można nawet zwykłym długopisem na wyrwanej z zeszytu kartce w kratkę. Klasycznym narzędziem jest jednak czarny cienkopis, bo daje wyraźne, równe linie.
Bardzo dobre są cienkopisy firmy Pigma Micron – wodoodporne, nieblaknące, dobrej jakości. Podstawą jest pisak czarny, ale dostępne są przeróżne kolory i jak najbardziej można doodlować różnobarwnie. Końcówki pisaków mają różne grubości, co pozwala dobrać grubość kreski do tworzonego wzoru. Możesz wybierać między najcieńszymi końcówkami (np. 0,15 mm), którymi ślicznie rysuje się delikatne detale, standardową grubością cienkopisu czyli 0,5 mm czy jeszcze solidniejszą kreską np. 0,8. Polecam także produkty Rystor, podobne jakościowo a dostępne w niższej cenie. Jakością samą w sobie są trwałe pisaki Sharpie, przeznaczone do pisania po śliskich i błyszczących powierzchniach. Ultra Fine Point, czyli bardzo cienka końcówka, będzie odpowiednia do samego doodlingu, a wszystkie inne rodzaje można wykorzystać przy kolorowaniu wzorów. Trzeba jednak pamiętać, że Sharpie dość mocno przebijają przez papier. Z białych pisaków najbardziej wszechstronny jest wg mnie Sharpie Paint Extra Fine Point. Można nim pisać po wszelkich trudnych, śliskich powierzchniach (takich jak błyszczący papier, zdjęcia, farba akrylowa, gesso), nie zatyka się i bardzo dobrze kryje. Do kolorowania naszych obrazków można użyć dowolnych pisaków czy kredek, od najzwyklejszych szkolnych do profesjonalnych takich jak Promarkery czy Chameleony.
na czym
To na czym będziesz rysować zależy znowu od efektu, jaki chcesz uzyskać. Do stworzenia dużego projektu z wieloma drobnymi elementami warto wybrać gładki, nieco grubszy papier, który się nie gniecie i nie przebija. Po gładkim papierze rysuje się swobodniej, natomiast papier ze strukturą (taki jak np. wizytówkowy z wzorem płótna) utrudni uzyskanie idealnie równych linii. Do pracy kolorowanej pisakami wybierz specjalny papier do tego przeznaczony (są specjalistyczne bloki tego typu), na którym tusz się nie rozlewa i nie przebija na drugą stronę. Ale są to raczej jednostkowe przypadki, bo właściwie rysować można naprawdę na wszystkim, zwłaszcza na początku, kiedy głównie ćwiczymy.
Rysujemy!
Biało-czarny i w kolorze
Ponieważ doodle pochodzą od zwykłego bazgrolenia, to ich podstawowe formy są czarno-białe (albo niebiesko-białe, jeśli ktoś maże niebieskim długopisem). Oprócz bieli kartki można dodatkowo użyć białego pisaka (np. Gelly Roll Sakura), co fajnie wzmacnia kontrast bieli i czerni. Można go ciekawie wykorzystać do tworzenia wzorów robiących wrażenie trójwymiarowości. Takie optyczne iluzje nie są wcale trudne do wykonania. Kryjące pisaki (białe lub kolorowe) umożliwiają też tworzenie barwnych wzorów na czarnym tle.
Na pintereście czy w googlu znajdziemy mnóstwo tutoriali i kursów krok po kroku, dzięki którym nauczymy się rysowania rozmaitych mozaikowych wzorów.
Białe albo czarne (w zależności od tła) mogą być też pojedyncze bazgrołki, którymi ozdobimy swoje prace scrapbookingowe. I wystarczą tu naprawdę najprostsze wzory – zygzaczki/zawijaski przy brzegach layoutu czy kartki, mniejsze i większe kółeczka lub kropki, zgrupowane wokół wybranych elementów, gwiazdki, serduszka, chmurki w roli dodatkowych ozdobników. Absolutnie każdy jest w stanie coś takiego narysować.
Zwykłe połączenie pasków w różnych kolorach może stanowić świetną ozdobę własnoręcznie tworzonych kart do Project Life, pudełek, kartek…
Moim zdaniem szczególnie ciekawie te drobne rysunki komponują się z pracami typu art journal. Dodają wtedy osobistego charakteru, a ponieważ jest to forma bardzo otwarta, można sobie pozwolić na naprawdę swobodną twórczość.
Jeśli chcesz pobawić się kolorem, to pod tym względem doodlingowe wzory również stanowią świetne pole do popisu. Dobieranie odcieni, tworzenie pięknych kompozycji barwnych, powtarzanie tego samego motywu w różnych kolorach – jest mnóstwo możliwości. Rysowanie i kolorowanie doodli to jak tworzenie własnych kolorowanek antystresowych, cudowna rozrywka. I tak samo można takie obrazki, większe lub mniejsze, wykorzystać jako elementy innych prac papierowych. A zacząć można od powtarzalnego, najprostszego wzoru, który dzięki kolorom zyska zupełnie nowy wymiar – jak na poniższych obrazkach.
Doodling w różnych formach scrapbookingowych
Rysowane w ten sposób wzory możesz dodawać do swoich papierowych prac praktycznie każdego typu, wzbogacając je i dobrze się bawiąc przy okazji. Doodling świetnie pasuje do art journala, do małych form typu ATC, tagi czy zakładki do ksiażek:
Warto doodling wykorzystać także przy tworzeniu kartek i layoutów. Layout z elementami doodlingu może wyglądać np. tak jak poniżej:
Można rysować bezpośrednio na bazie pracy (np. na stronie żurnalowej, tagu, bazie LO – jak to widać na zdjęciu powyżej) albo stworzyć osobno konkretny wzór np. na białej kartce, a potem wyciąć i umieścić na pracy. Taki sposób wykorzystuję czasem przy robieniu kartek:
Przy mniejszych formach, takich jak kartki, doodlowany element może stanowić główną część kompozycji (jak w kartce na zdjęciu poniżej). Natomiast przy większych – stać się jedną z ozdób, dodatków.
Drobne doodlowe wzory są absolutnie idealne do ozdabiania bullet journala – i jest to jednocześnie świetne miejsce do ćwiczenia nowych rysunków.
Jak widać doodling to zarówno miła, odstresowująca rozrywka, ćwiczenie ręki jak i sposób na urozmaicenie innych prac. Jeśli wypróbujesz tę technikę, daj znać w komentarzu, z przyjemnością obejrzymy efekty Twojej twórczości!
PS. Wszystkie prace i ich zdjęcia wykorzystane we wpisie są mojego autorstwa.
Super pracę! Takie energetyczne.
Akurat! To tylko wygląda tak pięknie, gdy Ty to robisz. Spróbowałam raz machnąć mandalę i okazała się podwójna – pierwsza i ostatnia. Gdybym nie wiedziała, że to ma odstresowywać, to bym chyba trampek pogryzła z irytacji… Nie mówiąc o tym, że krzywulce straszne mi wychodzą.
Dziękuję za kopalnię wiedzy.Jestem zachwycona porządkiem i rzetelnością udzielanych porad.