Komunie w tym roku rozsypały się po całym kalendarzu, nie ograniczają się tylko do maja. Mój zamysł na tę skrzynkę był właśnie taki, by była to pamiątka komunijna. Stąd pastelowa kolorystyka, motyw białych kwiatów i skromne zdobienia. Jednak właściwie dzięki tym samym cechom, bez jednoznacznego napisu, ten projekt sprawdzi się jako prezent tak dla dziewczynki, jak i kobiety każdym wieku.
Lubię papiery do scrapbookingu, mimo, że nie robię kartek. Wzornictwo tych papierów jest jednak czasami tak porywające, że nie ma możliwości żeby się im oprzeć. Tak było też z kolekcją Celebrate Moments Craft o’Clock. Pastelowa, delikatna, rozbielona – wymarzona na eleganckie projekty. Z zachwytu nad motywem powstała ta skrzynka z papierem scrapowym.
Papier taki, ze względu na jego grubość będzie być może ryzykowny do elementów mogących mieć kontakt z wodą, jak tace czy podkładki, ale po dobrym zabezpieczeniu lakierem na wieku skrzynki będzie w zupełności bezpieczny.
Skrzynka z papierem scrapowym – jak naklejać go na drewno
Oczywiście ze względu na grubość, nie możemy sobie pozwolić na wycinanie poszczególnych elementów, a tylko na wykorzystanie dużych fragmentów arkuszy do oklejania boków skrzynki w całości. Ja ozdobiłam papierem tylko wieko, a pozostałe ścianki pomalowałam pod kolor papieru.
Na początek zawsze pamiętaj o zagruntowaniu powierzchni, bo zarówno drewno jak i papier bardzo piją wilgoć.
Klejenie takiego papieru jest proste i przyjemne. Dopasuj wzór, dotnij arkusz z kilkumilimetrowym zapasem, a zagruntowane wieko skrzynki posmaruj klejem do decoupage. Papier połóż na wyznaczonym miejscu i delikatnie dociśnij, by pozbyć się pęcherzyków powietrza. Możesz użyć gumowego wałka do tapet.
Inną metodą, by zrobić skrzynkę z papierem scrapowym jest klejenie na mokro. Docięty papier potraktuj jak klasyczny papier do decoupage, czyli włóż go do naczynia z wodą. Musi być na tyle duże, żeby papier się nie zaginał – to może go uszkodzić. Po kilku minutach wyjmij papier na ręcznik i bardzo delikatnie odsącz. Teraz możesz już go naklejać. Również ostrożnie 🙂 Pod wpływem wilgoci papier staje się wprawdzie bardziej podatny na uszkodzenia, ale jednocześnie miękki i łatwiej jest pozbyć się pęcherzyków powietrza.
Skrzynka z papierem scrapowym – zabezpieczenie papieru.
Zabezpieczenie tak użytego papieru sprowadza się do dwóch rzeczy: oszlifowania krawędzi i zalakierowania powierzchni. Do tej pierwszej czynności najlepiej użyć kostki ściernej lub papierowego pilnika do paznokci. Przyłóż go do krawędzi i ruchem z góry na dół usuń nadmiar . Moja skrzynka ma lekko zaokrąglone krawędzie, więc tym łatwiej było mi oszlifować brzeg papieru tak, by jego łączenie z drewnem wyglądało naturalnie.
Samo lakierowanie przeprowadź dowolnym preparatem (ja użyłam półmatu), pamiętając, by było to raczej kilka-kilkanaście cieniutkich warstw, niż na przykład trzy grube. W tym artykule znajdziesz kilka informacji lakierach.
Pozostałe części skrzynki pomalowałam farbami kredowymi i ozdobiłam tylko delikatnymi reliefami z pasty modelującej. Całość jest zabezpieczona lakierem.
Czy Ty również oklejasz czasem drewniane przedmioty papierem scrapowym? Jeżeli robiłaś lub zrobisz taką pracę, pochwal nam się koniecznie zdjęciami.
Fanatyczka decoupage, kolorów, faktur i jesieni. Inspiracji szuka w naturze, ogrodzie i lesie, gdzie spędza wszelki dostępny wolny czas. Zakochana w leśnych jeziorach, ptakch i kotach.
Ja często zaglądam na Twojego bloga i zawsze znajdę na nim coś dla siebie. Zarówno ja jak i moja córka uwielbiamy DIY. Jest to dobry sposób na odpoczynek po stresującym dniu w pracy. Wycisza i uspokaja. Moja córka w sezonie komunijnym tworzy przede wszystkim kartki, a ja przygotowuję drobne upominki dla gości 🙂