Witaj. Jeśli lubisz nietypowe kartki, to ten wpis może Cię zainteresować, ponieważ dzisiaj na tapecie jest kartka criss cross. Przygotowałam tutorial krok po kroku na tę bardzo prostą do zrobienia a wyglądającą całkiem efektownie kartkę. Zapraszam.

Baza

Jeden ze sposobów na zrobienie bazy do kartki criss cross został opisany w tym tutorialu. Ja chciałabym zaproponować nieco inną, ale również popularną konstrukcję. Możesz zrobić kartkę o dowolnym rozmiarze, moja to kwadrat o boku 13,5 x 13,5 cm. Przygotowałam sobie dwa kawałki papieru o rozmiarze 13,5 x 27 cm i oba zbigowałam przez środek. Następnie gilotyną przecięłam w każdej z nich jeden z kwadratów po przekątnej. Możesz  do tego użyć trymera lub nożyka z linijką, to bardzo łatwe do wykonania cięcie.

Następnie skleiłam dwa kwadraty pilnując, żeby skrzydełka zamykały się do środka a rozłożona baza miała kształt trapezu. I to wszystko, baza jest gotowa.

Oklejanie papierami

Przygotowałam sobie dwa kwadraty z arkusza Odruch serca 04 Galerii Papieru o boku o 4 mm mniejszym od wielkości kartki, czyli 13,1 x 13,1 cm. Jeden z nich przecięłam po przekątnej. Na zdjęciu widzisz dwa przecięte kwadraty, chciałam również okleić skrzydełka w środku. Ale nie trzeba, skrzydełka wystarczy okleić na zewnątrz, środka przecież nie widać.

Sklejanie kartki

Nałożyłam taśmę i klej (nadgorliwa jestem, jedno medium klejące w zupełności wystarczy) na dolną krawędź jednego skrzydełka i przykleiłam do kwadratu. Pamiętaj, żeby mocno nie ciągnąć skrzydełka, ma się utworzyć dość luźna kieszonka, do której włożysz ozdobną wkładkę. Następnie przykleiłam drugie skrzydełko. Możesz wybrać, które skrzydełko przykleisz najpierw, kolejność jest taka, jak Tobie odpowiada. W tym przykładzie najpierw przykleiłam lewe.

Ukończona podstawowa baza

Tak wygląda kartka criss cross oklejona papierami scrapowymi gotowa do dekorowania. Nie przykleiłam górnego skrzydełka całkowicie do bazy, tylko na dole, więc utworzyły się dwie kieszonki, możesz to wykorzystać i włożyć dwa tagi, lub tylko jeden.

Kartka dla mamy w stylu romantycznym

Gdy przeglądałam Pinterest w poszukiwaniu inspiracji, widziałam wiele kartek zrobionych w stylu romantycznym. Postanowiłam, że ja też tak zrobię. Zanim okleiłam skrzydełka papierem scrapowym, dodałam koronkę i wstążeczkę atłasową. Na ozdobnej wkładce również umieściłam te elementy. Udekorowałam kwiatami jabłoni zrobionymi z papieru do mix media i gotowa kartka criss cross prezentuje się następująco:

Ozdobny tag

Wykrojnikiem borderowym wycięłam ozdobny element na górze taga. Kompozycję kwiatową układałam i kleiłam, gdy tag był włożony do kieszonki. W ten sposób miałam pewność, że elementy z taga nie zahaczą o kartkę przy wkładaniu, natomiast całość będzie wyglądała spójnie.

Życzenia można wpisać lub wkleić na dowolna stronę taga. Na koniec dodałam cekiny, półperełki, mikrokulki i brokat.

Często wykonujesz kartki w nietypowych kształtach, czy raczej preferujesz tradycyjne formaty? Na Blogu Kreatywnym znajdziesz wiele tutoriali na ciekawe kartki. Zachęcam Cię do zrobienia kartki criss cross, ponieważ jest bardzo łatwa do wykonania i niebanalna. A zbliża się odpowiednia ku temu okazja, czyli Dzień Matki.

Pozdrawiam serdecznie,

Magda Kam

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.