Witaj!

Dziś mam dla Ciebie tutorial na bogatą w dodatkach i wielce romantyczną kartkę doniczkową. Jeśli lubisz kartki w nietypowych formach, to ten tutek jest dla Ciebie 🙂 Zobacz jaka kartka doniczka w efekcie powstanie:

Część pierwsza – doniczka

Z kartki grubszego papieru o formacie A4 wytnij formę jak na zdjęciu, przy czym nie przecinaj dolnej części doniczki. Jeśli natomiast tak się zdarzy, no to nie ma kryzysu, tylko tę część po prostu sklej magikiem lub taśmą dwustronnie klejącą.

Szerszą część zagnij na bokach, a zawiasy lekko zetnij na końcach, aby nie wychodziły poza krawędź doniczki.

Dobierz papiery i dotnij je do kształtu doniczki, o 2-3 mm mniejsze niż forma. Zabezpiecz przeźroczystym gessem, gdyż zaraz będziesz kłaść media, a gesso sprawi, że powstanie warstwa ochronna.

Wytnij kwiaty (elementy ozdobne) z papieru i potuszuj je, tak samo jak papiery bazowe, którymi okleisz formę.

Podrzyj papiery w kontrastowym kolorze i również je przytuszuj. Następnie przymierz je do formy – to będzie element 3D na głównej części kartki. Jeszcze ich nie przyklejaj!

Nałóż pastę pękającą przez szablon, ale tylko na centralnej części doniczki. Jeśli położysz ją po bokach, to kartka na krawędziach będzie nieładnie odstawać.

Jak pasta wyschnie popsikaj pastę mgiełką. Jeśli kolor wydaje Ci się zbyt mocny, to zawsze możesz go uratować. Wystarczy potraktować to miejsce wodą w atomizerze.

Po wyschnięciu mgiełki dodaj cień na i pod podartymi częściami. Użyj do tego rozwodnionej farby akrylowej i zastosuj technikę suchego pędzla.

Część druga – border doniczki

Wytnij dwa paski jak na zdjęciu. To będzie obwódka doniczki, taki border.

Przygotuj przydasie jakie chcesz na doniczce umieścić: u mnie to gaza lekko pofarbowana herbatą, resztki tekturek, ozdoby ze sklejki i metalowe, sznurek wstążka.

Oklej paski borderu używając magika. To jest też moment na instalację ćwieków jeśli chcesz umieścić dyndające zawieszki.

Całość rozjaśnij białym gesso, a następnie nałóż złoty wosk lub farbę metaliczną w niektórych miejscach. Tak samo potraktuj dolną część doniczki. Teraz już możesz przykleić podarte boki. Zobacz, że przyklejam je w miejscu, aby border na nie nie nachodził.

Już czas na połączenie doniczki i jej obwódki. Używam żel medium i wspomagam się klamerkami. Klamerki dodatkowo powodują, że części doniczki się nieco rozchylą umożliwiając swobodne przesuwanie kartki wewnątrz.

Część trzecia – kartka

No to teraz czas na kartkę, która będzie znajdować się wewnątrz doniczki. Wytnij formę jak na zdjęciu, góra nie musi być idealna, bo i tak ją zaraz okleisz dodatkami.

Tak jak poprzednio, dotnij papiery, potargaj je nieco i potuszuj. Następnie oklej nimi bazę z obu stron.

Z przygotowanych papierowych elementów ułóż warstwową kompozycję po oby stronach zaokrąglonej części kartki. Zacznij od największych elementów – co pomoże łatwiej stworzyć kompozycję.

Później dodaj nieco sizalu, tekturek i wycisków z masy samoutwardzalnej, po czym dodaj kolejną warstwę. Zostaw 3 – 4 elementy, aby spójnie połączyć kartkę z doniczką.

Na jednej ze stron naklej na dolnej części kwiaty, które będą trzymać karteczkę z życzeniami. Klej na kwiatach nałóż tylko na tych częściach kwiatów, które są zbliżone do ścianek doniczki. Aby można było pod spód swobodnie włożyć papier.

Na koniec dodaj wszelkiego rodzaju wypełniacze: cekiny, mikrokulki i kaboszony.

Kiedy już zakończyłaś sklejać kompozycję, to przedłuż ją nieco papierowymi elementami. Tymi, które miałaś zostawić – naklej kilka na doniczkę.

Zrób kleksy (splash) rozwodnionym gesso, najpierw czarnym, później białym.

Ostatecznym szlifem będą kropelki rosy wykonane lakierem 3D 🙂

Na początku tutoriala widziałaś jak wygląda kartka doniczka z jednej strony, teraz spójrz jak prezentuje się z drugiej:

Kartkę doniczkową możesz wykonać również w bardziej minimalistycznym stylu. Na blogu znajdziesz również wieeeeele innych kartek w nietypowych formach.

Daj proszę znać czy tutorial jest dla Ciebie czytelny. Koniecznie pochwal się swoją kartką doniczkową 🙂 Twórczego dnia!

 

 

 

6 komentarzy

  1. dzięki za świetny tutorial, niespotykany szablon kartki 🙂

  2. Świetny pomysł, wykonam go z swoim dzieckiem.

  3. Bardzo ciekawy pomysł na piękną kartkę. Spróbuję swoich sił 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.