Jeżeli podobają Ci się kartki warstwowe oraz ciekawe formy kartek przestrzennych, to może spróbujesz wykonać kartkę podwójnie przestrzenną? Określenie to wymyśliłam dla kartek na bazach typu składaczki, parawaniki, kartki schodkowe ozdobionych warstwowymi obrazkami 3D.

Jak wykonać obrazek 3D wykorzystując gotowe grafiki?

Papiery
Arkusze papieru do scrapbookingu  podzielone na 12 obrazków znajdziesz w każdej kolekcji Mintay Papers. Tematyka kolekcji jest bardzo obszerna. Są kolekcje wakacyjne, podróżnicze, dziecięce, ślubne itd. Arkusze dzielone oznaczone są zawsze numerem 06.


Oto kilka propozycji aktualnie dostępnych : Wilderness, Paradise, Marry me, Berrylicious.

Wykonanie obrazka 3D

1. Do wykonania obrazka 3D potrzebujesz minimum trzy, a optymalnie cztery takie same arkusze. Ale efektem może być nawet 12 dekoracji 3D.

Niezbędne są również kosteczki dystansujące 3D. Dzięki nim uzyskasz efekt przestrzenności. Dostępne są kwadraciki o grubości od 0,5 mm , aż do  3 mm.
Do obrazków zazwyczaj wybieram te średnie dwumilimetrowe. Cieńsze, moim zdaniem, nie dają wyraźnego efektu przestrzenności. Z kolei 3 mm to za dużo przy obrazkach z trzech lub czterech warstw, zwłaszcza,że elementy na samej górze są często bardzo małe.

2. Wybierasz obrazek i wycinasz go z wszystkich arkuszy.

3. Jedną sztukę pozostawiasz w całości, a z kolejnych wycinasz “warstwy”. Musisz dokładnie przyjrzeć się grafice, ponieważ kolejne warstwy to coraz bliższy plan. Na samej górze będą umieszczone fragmenty obrazka z pierwszego  planu. Przydatne są nożyczki do precyzyjnego wycinania.

obrazki 3D

obrazki 3D

4. Wszystkie elementy podklejasz kwadracikami 3D. Im większy element, tym więcej kosteczek, aby konstrukcja była stabilna.

obrazki 3D

5. Sklejasz całość układając kolejne warstwy.

obrazki 3D

obrazki 3D

6. Tu widać różnice między trzema a czterema warstwami.

obrazki 3D

Przestrzenne bazy

Bazy  możesz wykonać samodzielnie kilkoma sposobami:

– przy pomocy maszynki i specjalnych  wykrojników

podobne wykrojniki znajdziesz tu lub tu
– korzystając z maty, nożyka i dowolnego przyrządu do bigowania
– a nawet korzystając wyłącznie z linijki i nożyczek
W internecie istnieje mnóstwo schematów na różne formy i różne rozmiary baz tego typu.

Papier na bazy.

Bazy wykonujemy z grubego papieru (ja używam minimum 246 g) . Kartka musi być  sztywna i wytrzymała, dzięki temu bez problemu utrzyma się ustawiona pionowo. Ponadto udźwignie wszystkie dekoracje i dodatki. Nie może przewracać się pod wpływem ich ciężaru. Zwłaszcza  przy formie parawanikowej nie można przesadzić z ciężkimi dodatkami. Dlatego koniecznie duże i ciężkie elementy (np. guziki, metalowe zawieszki, duże kwiaty) powinny się znaleźć jak najniżej. Ponadto warto sprawdzać stabilność kartki na kolejnych etapach, aby nie rozczarować się rezultatem.

Przykładowe rezultaty

Podsumowując, należy wspomnieć o innych sposobach tworzenia obrazków  3D. Dostępne są arkusze z gotowymi elementami “do wypchnięcia” lub całe bloki z takimi arkuszami. Ponadto można  samodzielnie układać kompozycje  z powycinanych elementów.  Arkusze z dodatkami do wycinania również są we wszystkich kolekcjach Mintay Papers i nie tylko. Pomysł opisany powyżej ma tę przewagę, że nie martwisz się o kompozycję elementów, ponieważ ona po prostu jest gotowa.

Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować Cię i zachęcić wykonania kartki podwójnie przestrzennej?  Chętnie zobaczymy efekty. A może masz  w swoim dorobku podobne prace?  Podziel się nimi, inspirujmy się nawzajem!

Jeden komentarz

  1. Ale efekt! Coś fantastycznego <3 może pobawię się tak ze świątecznymi kartkami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.