Witaj w drugim wpisie z cyklu, w którym opowiadam o podstawach własnoręcznego tworzenia kwiatków. Kwiaty handmade to wspaniały dodatek, a czasem główny element naszych prac. Dzisiaj opowiem Ci o podstawach, które powinnaś znać, jeśli chcesz wykonywać kwiaty papierowe. Poznasz materiały, narzędzia i techniki, dzięki którym będziesz mogła rozpocząć swoją przygodę z papierową florystyką. 🙂 Kwiaty z papieru to moje ulubione tworki, dlatego mam nadzieję, że zachęcę Cię do podjęcia próby ich stworzenia. W tym miejscu chciałabym przypomnieć Ci również, że niedawno pojawił się mój wpis o podstawach tworzenia kwiatów z foamiranu.

kwiaty handmade

Kwiaty papierowe – czyli jakie?

Wydawać by się mogło, że za pojęciem papierowych kwiatów kryje się banał pod postacią kartki papieru lub bibuły. Nic bardziej mylnego. Jest mnóstwo materiałów, z których możesz je wykonać i wcale nie są tak typowe, jak Ci się wydaje. Oprócz bibuły, która jest najbardziej popularnym materiałem – z czasów szkolnych – jest wiele innych, świetnych papierów. Ja najbardziej lubię papiery barwione w masie – są to papiery, które po przecięciu w środku również mają kolor, do tego często są fakturowane. Te, których używam najczęściej to Colorline i Mi-teintes. Wybór kolorów jest duży, są wytrzymałe i powstają z nich naprawdę ładne kwiaty. Poza tym, używać można również papieru czerpanego, scrapowego lub po prostu zwykłego, kolorowego bloku technicznego. Papier scrapowy ma tę zaletę, że możemy dopasować kwiatki do papieru, którym okleiliśmy naszą pracę.

Oczywiście nie demonizuję bibuły, bo z niej również można wykonać wiele przepięknych kwiatów. Pamiętam też o technice origami, ale przyznam szczerze, że nie udało mi się nigdy stworzyć czegoś tak fenomenalnego, żeby dzielić się tym ze światem.

Wycinanie kwiatków

Oczywiście, nie potrzebujesz żadnych narzędzi lub urządzeń. Wystarczą Ci nożyczki i Twoja kreatywność lub gotowy szablon. Jeśli jednak wolisz oszczędzić czas, mam dla Ciebie kilka praktycznych rozwiązań.

Kwiaty wycinać możesz przy pomocy wykrojników – to oczywiste. Wykrojniki mają jednak tę wadę, że za jednym razem możesz wyciąć jeden kwiatek – chyba, że masz więcej takich samych wykrojników. To znaczy, że nie podłożysz więcej warstw papieru, ponieważ raz że wykrojnik nie wytnie większej ilości warstw, a dwa – ryzykujesz rozluźnienie wałków w maszynce. Bardzo często, wykrojniki do kwiatków mają również w zestawie kształty listków. Niektóre dodatkowo zawierają stempelek, którym możesz ozdobić kwiatki – dają one bardzo fajny efekt.

Jeśli spodoba Ci się robienie papierowych kwiatuszków, polecam Ci zaprzyjaźnić się z dziurkaczami. W tym przypadku warto mieć kilka rozmiarów jednego wzoru tak, byś mogła tworzyć kwiatki warstwowe, w różnych rozmiarach. Na dodatek, wycinanie dziurkaczem jest szybkie i wygodne, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Wadą dziurkaczy jest fakt, że mogą mieć problem z wycinaniem w grubszym papierze – szczególnie bardziej skomplikowane wzory, jak np. stokrotka.

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką plotera – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przy jego pomocy wycięła kwiatki w papierze. W tym przypadku masz nawet możliwość stworzyć swój własny wzór i dobrać rozmiar.

wykrojniki do kwiatów

dziurkacze do kwiatów

dziurkacze do kwiatków

Formowanie i nadawanie kształtu

Tak, jak w naturze, tak i na naszych pracach – kwiatuszki raczej nie powinny być płaskie. Fajnie, jeśli są wypukłe, wklęsłe, pofalowane, tak samo listeczki. Warto więc popracować nad wyglądem kwiatków tuż po wycięciu.

Kwiaty z papieru formować możesz w dłoniach, ale ja polecam Ci używanie dłutek kulkowych i specjalnej, piankowej podkładki. Są dwie drogi formowania papierowych kwiatów – na sucho i na mokro. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, oraz ile masz czasu – zdecyduj, którą technikę wybierzesz. Formowanie na sucho to po prostu wygniatanie dłutkiem wyciętego kwiatka. Taki kwiatek gotowy jest po paru chwilach. Formowanie na mokro polega na tym, że na wycięty kwiatek pryskasz wodą z atomizera, chwilę czekasz, aż papier naciągnie i delikatnie wygniatasz płatki. Kwiaty formowane na mokro będą o wiele lepiej wygniecione, bardziej dopracowane. Mają one jednak taką wadę, że musisz poczekać aż wyschną, zanim skleisz warstwy ze sobą. Możesz takie kwiatki suszyć na grzejniku, ale możesz użyć również nagrzewnicy, której ja również używam przy tej technice.

Listki formuje się tak samo jak kwiatki. Pamiętaj, że one również są ważnym elementem kwiatowej kompozycji 🙂 .

Barwienie i malowanie

Kwiatki barwić lub malować możesz albo przed nadaniem kształtu albo przed sklejeniem warstw. Możesz także pomalować już zrobionego kwiatka. Możesz także zostawić kwiatki bez malowania – również będą piękne. Ja najczęściej maluję moje gotowe kwiatki białą farbą akrylową, używając do tego pędzla gąbkowego. Takie malowanie szczególnie bardzo lubią kwiatki w pracach świątecznych.

Możesz również kwiatuszki tuszować przy pomocy specjalnego aplikatora. Tutaj rodzaj tuszu raczej nie ma znaczenia, ponieważ papier przyjmie wszystko. Poza malowaniem, możesz na końcu, na płatkach i listkach zrobić kropelki lakierem 3D Pentart lub Glossy Accents, które będą imitowały rosę.

Uformowane kwiatki możesz ozdobić w jeszcze jeden, bardzo efektowny sposób. Wymieszaj klej magiczny z odrobiną wody tak, by powstał gęsty płyn, posmaruj mieszanką płatki kwiatka i oprósz je brokatem. Pozostaw kwiatki na około 1 godzinę, aby dobrze wyschły i ciesz się cudownym blaskiem!

kwiaty z papieru

Pręciki i środki

Tak, jak w przypadku kwiatów z foamiranu, tutaj również możesz używać różnego rodzaju pręcików. Wszelkie świecidełka, czyli półperełeki, półkryształki, ćwieki, będą mile widziane. Możesz je ze sobą łączyć. Poza tym, zamiast typowego środka, możesz nałożyć trochę perełek w płynie lub pasty śniegowej – one również tworzą fajny efekt.

Do włożenia pręcików może Ci się przydać szpikulec a także drucik florystyczny. Szpikulcem zrób dziurkę na środku kwiatka i nieco ją rozszerz. Drut florystyczny złóż na pół, umieść w nim podwójne pręciki tak, aby drut był w połowie ich sznurka, złóż pręciki razem i przeciągnij delikatnie przez przygotowaną dziurkę. Pokażę Ci jak to zrobić, kiedy będziemy tworzyć wspólnie papierowe kwiatuszki.

Oczywiście ilość i wielkość pręcików dopasujesz do rozmiaru i rodzaju kwiatka.

ręcznie robione kwiaty

Sklejanie i klejenie

Kwiaty z papieru możesz sklejać po prostu klejem magicznym. Świetnie chwyta papier, a także pręciki. Przeważnie dobrze również trzyma świecidełka, choć dla pewności tutaj używam albo kleju na gorąco albo gel medium. Kropelka w żelu również może być pomocna przy wklejaniu świecidełek lub ćwieków.

Bardzo często używam kleju na gorąco do przytwierdzenia gotowych kwiatków do pracy. Lubię go, ponieważ szybko zastyga i praca niemal od razu jest skończona.

ręcznie

Kwiaty z papieru a kwiaty z foamiranu

Różnice zarówno w tworzeniu, jak i w wyglądzie są duże. Foamiran jest o wiele bardziej wymagający i czasochłonny, niż papier. Za to papier daje nam masę możliwości kolorystycznych. Kwiaty z foamiranu mogą wyglądem przypominać ich naturalne odpowiedniki. Kwiaty z papieru natomiast wykonać możesz z arkusza z tej samej kolekcji, której użyłaś do stworzenia kartki i tym samym dopasować je idealnie do siebie.  Foamiran łatwo się odkształca – np. pod naciskiem lub dotykiem, potrafią wypłowieć. Kwiaty z papieru są o wiele bardziej wytrzymałe na wszelkie czynniki fizyczne. Nawet gdybym miała cały dzień wymieniać różnice oraz wady i zalety kwiatów foamiranowych i papierowych, to do Ciebie należy decyzja, które kwiaty wybierzesz. Ja zdecydowanie bardziej wolę tworzyć kwiaty papierowe, choć te z foamiranu bardzo podobają mi się na pracach. Wszystko jest kwestią własnych preferencji i gustu. Jednak namawiam Cię do wypróbowania każdego z materiałów.

Kwiaty papierowe – w skrócie

Dowiedziałaś się już, jakimi technikami i z użyciem jakich narzędzi stworzysz swoje własne kwiaty papierowe. Poniżej mam dla Ciebie wykaz wszystkich, o których Ci opowiedziałam.

Kwiaty handmade z papieru – lista “niezbędnisi”:

  • materiał/papier: czerpany, barwiony w masie, scrapowy, bibuła, techniczny kolorowy
  • wycinanie: nożyczki (+ ewentualnie szablony), wykrojniki, dziurkacze lub ploter
  • barwienie/zdobienie: tusze (+ aplikator do tuszowania), farby akrylowe (+ pędzel gąbkowy), preparat szklący (lakier 3D)
  • narzędzia: dłutka kulkowe i mata piankowa lub gąbka, szpikulec
  • środki: półperełki, półkryształki, enamel dotsy, ćwieki, pręciki, perełki w płynie, pasta śniegowa
  • klejenie: klej Magic, gel medium, klej sekundowy, klej na gorąco
  • dodatkowo: drut florystyczny, brokat, atomizer z wodą

Jak widzisz, kwiaty z papieru to o wiele mniej skomplikowany temat, niż kwiaty z foamiranu. Tak naprawdę, jeśli tylko robisz kartki, to wszystkie narzędzia i materiały posiadasz w swoich zapasach. Eliminuje to konieczność robienia kolejnych zakupów. Ja jednak polecam Ci mieć na zapasie kilka kolorów pręcików a także jeden – dwa dziurkacze. Jeśli spodoba Ci się przygoda z papierowymi kwiatami – możesz poszerzać wachlarz zapasów i próbować tworzyć kolejne kwiatuszki. Wiedz również, że niedługo pojawi się kolejny wpis o podstawach tworzenia kwiatów handmade – opowiem w nim o technice quillingu.

Pozdrawiam,
Domi

Jeden komentarz

  1. Bardzo fajny wpis, wszystko w prosty i dostępny sposób opisane -super 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.