Witaj. W moim kolejnym, tutorialowym wpisie pokażę Ci, jak w łatwy i szybki sposób zrobić “zapchajdziurki”. Są to malutkie kwiatuszki, które pomagają w dopełnieniu kompozycji kwiatowej. W moim wpisie przeczytasz i zobaczysz, jak zrobić maluszki z papieru i formairanu. Użyj kolorowej pianki lub papieru scrapowego, a nie będziesz musiała martwić się barwieniem kwiatków.

No to zaczynamy 🙂 .

W swoich pracach rzadko używam ręcznie robionych kwiatków, ale za to bardzo lubię je tworzyć i się o nich uczyć. Uwielbiam robić kompozycje kwiatowe na moich pracach i przyznam szczerze, że zawsze brakuje mi takiej przysłowiowej “kropki nad i”, która dopełnia całość. Wtedy z pomocą przychodzą mi sweethearty, czyli tak zwane “zapchajdziurki”. Zrobienie ich z papieru jest łatwe, a z foamiranu to dosłownie kilka chwil. Zobacz, jak możesz je zrobić sama.

“Zapchajdziurki” z papieru

Potrzebne materiały i narzędzia:

 • papier barwiony w masie lub scrapowy
 • pręciki
 • klej typu magic
 • wykrojniki lub dziurkacze pięciopłatkowe
 • szpikulec
 • dłutko kulkowe i podkładka piankowa do formowania

Przygotowując ten wpis, pomyślałam, że pokaże Ci dwa materiały, z jakich możesz wykonać małe kwiatuszki. Do kwiatków papierowych użyłam papieru barwionego w masie o gramaturze 160g. Jest to o tyle fajny papier, że po przecięciu brzegi nie są białe, tylko wybarwione – papier scrapowy nie ma tej zalety, ale również możesz go użyć. Zaletą użycia papieru scrapowego jest fakt, że możesz zrobić kwiatuszki z tej samej kolekcji, z której wykonałaś kartkę.

Przygotowanie kwiatków zaczęłam od wycięcia płatków dziurkaczem lub wykrojnikiem. Kwiatuszki najlepiej jest robić hurtowo, więc wycięłam od razu kilkadziesiąt płatków. Następnie każdy płatek uformowałam dłutkiem na podkładce z pianki i przekułam szpikulcem dziurkę na pręciki.

Jeśli robisz podwójne kwiatuszki, to najpierw sklej je ze sobą, łącząc odrobiną kleju na środku, a dopiero po wyschnięciu zrób dziurkę – będziesz miała pewność, że dziurka jest w tym samym miejscu.

Od Ciebie zależy, ile pręcików użyjesz do kwiatków. Moim zdaniem na naprawdę maleńkie kwiatuszki, wystarczy jeden, pojedynczy pręcik, większe mogą mieć ich kilka. Ja użyłam pręcików czarnych i białych perłowych.

Po włożeniu pręcików, smaruję klejem spodnią część kwiatka przy dziurce i zostawiam do wyschnięcia, aby pręciki się trzymały. Po wyschnięciu odcinam łodyżki od pręcików.

“Zapchajdziurki” z foamiranu

Zdradzę Ci, że te maluszki robiło mi się o wiele szybciej, łatwiej i przyjemniej, niż kwiatki z papieru. Aby je uformować, wystarczy przyłożyć piankę do żelazka, a wcześniej samo wycinanie idzie ekspresowo.

Potrzebne materiały i narzędzia:

 • foamiran irański (ciepły)
 • pręciki
 • klej na gorąco
 • wykrojniki małych kwiatków (2-3 cm średnicy) – użyłam kwiatków z wykrojnika Craft Passion kwiaty nr 7
 • szpikulec
 • opcjonalnie: drucik do przewlekania pręcików (wtedy nie potrzeba szpikulca do nakłuwania)
 • żelazko

Przygotowanie kwiatków zaczęłam od wycięcia płatków. Foamiran ma tę zaletę, że możesz użyć 4-5 warstw pianki i jednorazowo wyciąć wykrojnikiem właśnie tyle płatków. Wycięłam kilkadziesiąt sztuk. Mniejsze kwiatuszki zrobiłam pojedyncze, natomiast większe podwójne, użyłam dwóch wielkości i dwóch kształtów płatków.

Następnie uformowałam kwiatki. Wystarczy przyłożyć je na parę sekund do ciepłego żelazka i przytrzymać na środku. Tylko do momentu, aż płatki leciutko się skurczą i zaokrąglą. Żelazko mam ustawione na średnią moc.

Po uformowaniu kwiatuszki przebijam szpikulcem – w pojedyncze kwiatki po prostu wkładać pojedynczy pręcik. Na końcu klejem na gorąco zabezpieczam pręcik przed wypadnięciem – nakładam odrobinę na spód kwiatka przy dziurce.

W przypadku podwójnych kwiatków, możesz przełożyć drucik w połowie długości podwójnych pręcików, złożyć je do siebie i przewlec przez kwiatki. Zrób to bardzo ostrożnie i powoli, aby nie porwać pianki. Tak samo, jak w przypadku pojedynczych kwiatków – zabezpieczam pręciki klejem na gorąco, by nie wypadały. Po wystygnięciu kleju, odcinam gałązki od pręcików – tak wygodniej mi je przechowywać.

Jak widzisz, podczas robienia zastał mnie wieczór – dlatego ostatnie dwa zdjęcia są inne, ale z tej samej produkcji :).

Jak widzisz, zrobienie maleńkich kwiatuszków nie jest trudne, ani nie wymaga specjalnych umiejętności. Ja zrobiłam kwiatuszki pięciopłatkowe, ale mogą mieć one dowolną ilość płatków. Jeśli chcesz dowiedzieć się na temat podstaw wykonywania kwiatów – z foamiranu, papieru czy quillingu, zapraszam Cię do zbioru wpisów mojego autorstwa. Znajdziesz tam informacje, jakich narzędzi i materiałów potrzebujesz, aby zacząć przygodę z ręcznie robionymi kwiatami. Pokazuję tam również, jak wykonać ładne i ciekawe kwiaty, które uświetnią Twoje prace.

Pozdrawiam,
Domi

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.