Czy już wszyscy mają maseczki? Chyba tak, biorąc pod uwagę, jak wiele świetnych inicjatyw powstało wokół tego tematu. Skoro jednak sytuacja jest wciąż dynamiczna, warto zaopatrzyć siebie i rodzinę w większą ilość tych dóbr. Czy maseczka musi być nudna i mamy wyglądać w niej smutno? Wcale nie. Pokażę dzisiaj sposób na taki uśmiech zastępczy.
Jak uszyć maseczkę – szablon.
Odkąd pokazałam swoje maski na Facebooku, kilka osób pytało mnie, nie tyle jak uszyć maseczkę ochronną, co konkretnie z jakiej korzystałam formy, bo internet jest pełen wzorów i jak tu wybrać taki, który da się łatwo uszyć i będzie praktyczny. Ja też próbowałam kilku, zanim wybrałam mój ulubiony. Poniżej szablon, z którego korzystam. Moim zdaniem taka maska jest wygodna i wcale nie trudniejsza do uszycia niż klasyczna z zakładkami.
Ogólny zarys pochodzi z tej czeskiej strony, ale trochę zmieniłam długość maski i kształt dolnej zakładki. Jeżeli nie chcesz rysować według poniższego wzoru, wybierz jakikolwiek inny szablon składający się z jednej części. Zasada szycia będzie ta sama.
Jak uszyć maseczkę ochronną – co będzie potrzebne.
- Tkaniny. Jeżeli chcesz namalować ze mną uśmiech na maseczce, wybierz jasny materiał, gładki, albo w niezbyt wyrazisty wzór. Jeśli chodzi o gatunek, dobra będzie niezbyt gruba bawełna. Z jednej strony gęsta tkanina lepiej filtruje, z drugiej bierz pod uwagę, by maska nie grzała nadmiernie. Jeżeli nie masz teraz dostępu do nowych tkanin, a nie chcesz czekać na dostawę, spożytkuj poszewkę na poduszkę, albo koszulę. Jeżeli szyjesz z nowej tkaniny koniecznie ją zdekatyzuj, czyli wypierz przed szyciem w 60 stopniach, wysusz i wyprasuj. Zapobiegnie to zbieganiu się materiału po szyciu.
- Warstwa filtrująca. Nie jest niezbędna, ale dodatkowy wkład z gęstej włókniny na pewno doda masce skuteczności. Jeżeli masz w domu flizelinę do usztywniania elementów odzieży, to super, jeżeli nie, możesz na przykład pociąć nowy włókninowy worek do odkurzacza.
- Gumki – obok flizeliny to obecnie najbardziej deficytowy towar. Wykorzystałam już wszystkie gumki dostępne w domu, szersze, węższe i cienkie jak sznurek. W następnej kolejności pod nożyce poszły ozdobne gumki pasmanteryjne (nawet ciekawie wyglądają za uszami). Ostatecznie możesz zamiast gumek zrobić długie sznureczki do wiązania z tyłu głowy.
- Drucik na nosek. Również nie jest niezbędny, ale bezpieczniej jest dopasować sobie górę maski do kształtu nosa. Jeżeli używasz drutu ciętego z kłębka, na przykład biżuteryjnego, koniecznie zabezpiecz jego końce zawijając je w pętelki. Możesz też wykorzystać puchate druciki kreatywne, a nawet (jak ja) zapinki do woreczków śniadaniowych.
- Do zdobienia. Farby i pędzle lub pisaki do tkanin – ja używam jednego i drugiego. Sprawdź w instrukcji, a najlepiej przetestuj na skrawku tkaniny, w jakiej temperaturze możesz prać ozdobione nimi wyroby. Maseczka musi być odporna na 60 stopni. Jeżeli posiadasz zwykłe farby akrylowe, możesz użyć medium, by “zmienić” je w farby do tkanin.
- Wyposażenie. Nożyce, nici, szpilki, żelazko, maszyna do szycia – nie musisz mieć overlocka, wystarczy stębnówka (korzystam z Łucznika liczącego sobie ćwierć wieku).
Jak uszyć maseczkę ochronną – krojenie.
Odrysuj szablon na podwójnie złożonej tkaninie. Ja wierzch skroiłam z beżowego płótna, a spód z bawełny w kropki. Zwróć uwagę, by środek maski biegł wzdłuż prostej nitki materiału, a nie po skosie. Wytnij ten sam kształt również z flizeliny.
Jak uszyć maseczkę ochronną – malowanie uśmiechu.
No to malujemy 🙂 Jeżeli masz pewną rękę, namaluj słodką buźkę od razu na tkaninie. Dla mnie to nie takie proste, więc najpierw każdy uśmiech ćwiczę na papierze, potem delikatnie szkicuję ołówkiem na materiale i dopiero koloruję.
W przypadku moich farb, obrazek musi schnąć 24 godziny, a potem utrwalam go przez prasowanie po lewej stronie. Teraz masz już części gotowe do zszycia. Przygotuj sobie jeszcze dwie gumki po około 13-15 cm. W przypadku tych cienkich jak sznureczek zawiąż na ich końcach supełki, by nie wyśliznęły się ze szwu. Drucik na nosek może mieć 3-4 cm.
Jak uszyć maseczkę ochronną – szycie.
Flizelinę przyłóż do lewej strony wierzchniej części maski – tej z buzią. Złóż je razem na pół i zszyj zakładki u góry i dołu. Tak samo zszyj je w drugiej części maski (u mnie ta czerwona).
Przygotuj części do połączenia. Złóż je prawą do prawej, czyli najpierw połóż spód (tu czerwony) prawą stroną do góry, na nim wierzch malowaną buzią, czyli prawą stroną w dół. Przyszyta flizelina znajdzie się na górze.
Pomiędzy warstwy tkanin włóż kawałek gumki tak, by odrobinę wystawała poza materiał – będzie łatwiej kontrolować jej położenie podczas szycia. Analogicznie na drugim końcu maski przypnij drugą gumkę.
Przeszyj maseczkę dookoła, zostawiając wolny kawałek dla wywrócenia jej na prawą stronę. Najlepiej by był w dolnej części maski. Poniżej zaznaczyłam go strzałką.
Wywróć maseczkę i delikatnie rozprostuj dolną i górną zakładkę, oraz narożniki.
Wyprasuj maseczkę, miejsce z malunkiem prasuj tylko po lewej stronie.
Odrobinę gimnastyki wymaga umieszczenie wewnątrz drucika. Włóż go przez nie zaszyty otwór do środka, umieść w miejscu nad nosem, przypnij szpilką lub klamerką i obszyj jak poniżej.
Teraz przeszyj krawędzie maski. Zacznij w dolnym narożniku, szyj przy krawędzi w górę, potem nawróć i zrób drugi szew 0,5 cm od poprzedniego, przeszyj całą dolną krawędź (zaszyjesz przy tym pozostawiony otwór) i zrób taki sam podwójny szew na drugim boku maski.
Maseczka gotowa. Wytrzep z pyłu po szyciu, wypierz, wysusz, wyprasuj i (respektując wszystkie obostrzenia i środki ostrożności) wyjdź uśmiechać się do ludzi. Albo zostań w domu, zrób sobie zdjęcie i wstaw w komentarzu na facebookowym profilu Świata Pasji.
Fanatyczka decoupage, kolorów, faktur i jesieni. Inspiracji szuka w naturze, ogrodzie i lesie, gdzie spędza wszelki dostępny wolny czas. Zakochana w leśnych jeziorach, ptakch i kotach.
Bardzo ciekawe wykonanie. Jak wyglądają takie maseczki z harmonijką na środku?