Cześć;)

Za oknem zima, a ja tym wpisem chciałabym wnieść trochę wiosny w Wasze scrapowe przestrzenie, prace i nastroje. Chciałabym pokazać Wam jak w krótkim czasie wykonać kwiaty z foamiranu, przy użyciu jednego wykrojnika marki Craft Passion.

Jestem ogromną fanką kwiatów z pianki foamiran, gdyż tworzywo to pozwala na szybką pracę, łatwość formowania oraz co najistotniejsze dla mnie – kwiaty te w dotyku jak również wizualnie bardzo przypominają te żywe z naszych ogrodów. Uwielbiam wykorzystywać je w moich pracach o różnej tematyce. Wystarczy, że nadam im odpowiednie kolory oraz kształt i idealnie wpasują się w każdy styl. Dziś zapraszam Cię na kolejny kwiatowy tutorial;)

Aby stworzyć kwiaty z foamiranu będziemy potrzebować:

Kwiaty nr 1

W pierwszej kolejności pokażę Wam jak wykonuję najmniejsze kwiatuszki, nazywane przeze mnie “zapchajdziurami”. Uwielbiam uzupełniać swoje kompozycje takimi maleństwami;) Dodają one objętości. Przy pomocy maszynki do wykrojników i matrycy z Craft Passion, na białej piance foamiran wycinam wiele elementów płatków. Spośród detali wybieram najmniejsze. Resztę odkładam na bok, tak by się nie splamiły, ani nie pogubiły. Kolejnym krokiem jest dobór kolorów tuszu, jakiego użyję do nadania barwy. Spośród swojej kolekcji tuszów wybieram kolor różowy oraz błękitny. Za pomocą gąbeczki tuszuję krawędzie detali. Robię to delikatnie by nie porwać delikatnej pianki. Kilka płatków pozostawiam białych, gdyż chcę aby pasowały do każdej pracy, w której ich użyję. Gdy wszystko jest już wytuszowane, zabieram się za wygrzewanie na gorącym żelazku. Delikatnie przykładam do stopy i czekam, aż pianka zacznie się kształtować.

kwiaty z foamiranu

Powyższe płatki mam już wygrzane. Zdecydowałam, iż maluchy będą mieć białe cieniutkie pręciki, które nie przytłoczą. Jeżeli masz ochotę użyć innego koloru lub grubości pręcików, to zrób to śmiało! W każdym detalu wykrojnik wycina dziurkę, przez którą przeciągnięte zostaną pręciki. Jeżeli pracujesz z wykrojnikiem, który takowych nie tworzy zrób je za pomocą igły lub szpikulca. Przy pomocy drucika florystycznego wkładam po dwa pręciki w każdy kwiat. Od spodu podklejam klejem na gorąco, co sprawi, że pręciki nie wypadną po odcięciu niepotrzebnych końcówek.

kwiaty z foamiranu

Kwiaty nr 2

Spośród wyciętych poprzednio elementów wybieram wszystkie średniej wielkości, które posiadają trzy płatki. Te kwiaty z foamiranu będą podwójne w różowym kolorze. W pierwszej kolejności tuszuję za pomocą gąbeczki i różowego tuszu. Jeżeli nie posiadasz wymienionych przeze mnie tuszów, możesz wykorzystać pastele, farby akwarelowe lub pigmenty w proszku. Jeżeli chciał/a byś dowiedzieć się czegoś więcej na temat tuszowania, zapraszam Cię tu. Kolorem pokrywam same krawędzie elementów, zaś środek pozostawiam śnieżnobiały.

kwiaty z foamiranu

Następnym krokiem jest przygotowanie gąbki – ja korzystam z najzwyklejszej gąbki kąpielowej, a czasem zmywaka do naczyń. Ty jeżeli posiadasz specjalistyczną gąbkę do formowania kwiatów, wykorzystaj ją;) Podczas wygrzewania foamiranu na żelazku, używam igły umieszczonej w ołówku automatycznym lub wbitej w białą kredkę. Narzędzie to pozwala mi na przytrzymywanie płatka na żelazku bez ryzyka poparzenia palców. Gdy detal mocno się nagrzeje szybkim ruchem ściągam go ze stopy żelazka i przykładam do gąbki. Delikatnie dociskam na środku, tak by powstał kształt dzwonka. W ten sposób formuję wszystkie wyodrębnione płatki.

kwiaty z foamiranu

Teraz będę sklejać po dwa detale w jeden kwiat. Za pomocą kleju na gorąco smaruję zewnętrzny płatek i przykładam go, do tego na spodzie. Staram się robić to dokładnie, tak by dziurki, które wycięte zostały przez matrycę nie zapchały się klejem. Jeżeli zostaną zaklejone, użyj igły lub wspomnianego szpikulca aby je udrożnić. Spośród różnorakich pręcików postanowiłam wykorzystać matowe pastelowo różowe o średnicy około 2 mm. Rozdzielam po 4 sztuki i umieszczam za pomocą drucika w dziurce. Tak jak poprzednie, zabezpieczam klejem i odcinam niepotrzebne części.

kwiaty z foamiranu

Kwiaty nr 3

Ostatnie kwiaty z foamiranu jakie pokażę w tym wpisie, to błękitne egzemplarze.  Spośród płatków wybieram parzystą ilość, gdyż każdy kwiat będzie dwuwarstwowy. Dodatkowo kwiaty te będą największymi spośród tych dziś zaprezentowanych. Tak jak poprzednie, najpierw tuszuję. Gdy wszystkie mają już naniesiony kolor, przygotowuję żelazko do wygrzewania.

kwiaty z foamiranu

Na gorącej stopie żelazka płatki trzymam dość krótko. Chcę aby foamiran był ciepły i miękki, gdyż każdy detal będę zwijać i wygniatać w palcach. Jeżeli za długo przytrzymamy piankę na żelazku, to stanie się ona twardsza i mniej podatna na nacisk dłoni. Każdy ciepły płatek zdejmuję z źródła ciepła i miętoszę w palcach, po czym rozwijam i naciągam. Robię to delikatnie tak by środek był ładnie zaokrąglony do zewnątrz, a końcówki pomarszczone. Ten zabieg powtarzam na wszystkich elementach.

kwiaty z foamiranu

Przechodzę do łączenia pojedynczych płatków ze sobą za pomocą kleju na gorąco. Jeżeli nie lubisz pracować na tym kleju, możesz wykorzystać klej magik (który schnie troszkę dłużej) albo klej do pianek, styropianów i innych tworzyw sztucznych. Płatki układam naprzemiennie, staram się by każdy był równo ułożony – by nie tworzyć asymetrii. W tych kwiatach umieszczam błękitne błyszczące pręciki. Maja one około 1 milimetra grubości przez co dodają lekkości. W jednym kwiatku mocuję około pięciu sztuk i zabezpieczam końcówki.

kwiaty foamiranu

Podsumowanie

Jak widzisz, wykonane kwiaty z foamiranu powstały bardzo szybko, a proces tworzenia był bardzo łatwy i przyjemny. Matryca marki Craft Passion pozwala na wykonanie wielu różnych wzorów kwiatów przy użyciu jednego szablonu. Jeżeli chciał/a byś zobaczyć jak wykonać maki z tego wykrojnika, to zapraszam Cię do mojego wpisu na ten temat. Oczywiście oprócz powyższych propozycji możesz stworzyć swoje własne i niepowtarzalne kwiatuszki.

Dziś to już wszystko co chciałam Ci pokazać;) Mam nadzieję, że mój sposób wykorzystywania tegoż wykrojnika przypadł Ci do gustu. Koniecznie się zainspiruj i stwórz swoje egzemplarze! Pamiętaj aby podzielić się nimi w mediach społecznościowych i oznaczyć Świat Pasji byśmy mogły zobaczyć Twoje piękne kwiatuszki;)

Papa

Kasia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.