Liście w scrapbookingu wydają się być tak banalnym tematem – do czego służą? Odpowiesz pewnie, że jak to do czego – do uzupełnienia kompozycji kwiatowej lub stworzenia wianka… No i tu masz absolutną rację, jednak czy znasz wszystkie możliwości jak i z czego można te listki pozyskać?

Zgodzisz się, że  tu odpowiedź wcale nie jest już taka oczywista?

Sposobów jest kilka. W tym artykule zdradzę Ci część I moich pomysłów. Możesz potraktować ten wpis jak gotową listę zakupów 🙂

1. Liście w scrapbookingu – dobór papierów

Możesz wykorzystać gotowe zielone papiery scrapbookingowe i z nich wyciąć wszelkiego rodzaju gałązki.

a) własny zestaw

Możesz sama skompletować swoją bazę zielonych papierów scrapbookingowych. Tutaj podrzucam Ci garść sprawdzonych zielonych papierów Galerii Papieru (obecnie Paper Heaven)

Oto lista:

  • Kapuśniaczek pastele 05
  • Gdy kwitną bzy 01
  • Świeżo malowane 03,
  • Tęcza 06,
  • Gra w kolory II 05
  • Deszczowa piosenka 04
  • The best of 02 (choć ten arkusz wydaje się jest nieosiągalny już w sklepach – ja jednak jestem jego szczęśliwą posiadaczką i mam jeszcze kilka arkuszy w swoich zbiorach).

b) gotowe zestawy zielonych papierów

Zamiast sama kompletowa zestaw możesz skorzystać z gotowego setu Lemoncraft.

Lemoncraft seria leaves występuje w kilku wariantach.

papiery zestaw na liście Lemoncraft
zdjęcie: Dominika Kowalczyk

2. Nadrukowane liście

Możesz pozyskać liście z pasków lub z całych, dużych arkuszy papierów z nadrukowanymi wzorami

a) paski dodatków

liście do wycinania

b) arkusze 30×30

liście na dużych arkuszach

c) małe bloczki papierów

Dobrym rozwiązaniem, by znaleźć liście jest również mały bloczek papierów i tu również zostawię Wam listę: [bloczek/pad]

małe bloczki papierów liście

Stwórz własny papier na liście

A może by tak stworzyć własny zielony papier akwarelowy? Co o tym myślisz?

Do wytworzenia własnego papieru akwarelowego na liście potrzebny nam będzie blok akwarelowy oraz akwarele w jakiejkolwiek formie. Przydałby się też pędzelek. Ja szczególnie polecam pędzle do napełniania wodą. Pracuje mi się z nimi znakomicie. Waterbrush pozwala na nieprzerwaną pracę, wystarczy go wytrzeć w papier i już jest gotowy i czysty do nabierania nowego koloru.

Ja użyłam akwareli w kostkach, bo takie posiadam, ale możesz użyć zielonej płynnej akwareli lub akwareli w proszku. Taka forma akwareli to dla Ciebie nowość i chciałabyś znać więcej szczegółów? Możesz na naszym kreatywnym blogu dowiedzieć się więcej z artykułu o podstawach akwareli.

zielony papier na liście

W jaki sposób wycinać liście i gałązki?

  1. Wykrojniki liście

Warto wycinać gałązki różnego rodzaju wykrojnikami, których w sklepie Świat Pasji możemy znaleźć wiele. Mogą być to wykrojniki liści jak i całych gałązek – mniej lub bardziej skomplikowane.

wykrojniki liście
zdjęcie: Kamila Pietroń

Pamiętaj też o wiankach. Jeśli potrzebujesz na przykład świerku to możesz rozciąć wianek, by pozyskać pojedyncze iglaste gałązki.

liście z wianków

  1. Dziurkacze liście

Nie zapomnij o dziurkaczach – jeśli nie posiadasz maszynki tnąco-wytłaczającej możesz skorzystać z dziurkacza. Na rynku jest ich cała masa. Takich, które wycinają małe elementy, ale i dziurkacze mega, które pozwolą Ci na wycięcie dużych gałązek.

zdjęcie: Kamila Pietroń
  1. Wycinanie ręcznie

Jeśli chcesz wycinać ręcznie liście w scrapbookingu to możesz to zrobić ze wspomnianych już nadrukowanych zielonych pasków papierów lub z pełnych arkuszy. Warto też wiedzieć, że możesz wycinać na dwa sposoby – albo pozostawiając delikatne białe obramowanie wokół liści albo tnąc po obrysie. Są plusy i minusy obu rozwiązań.

Jeśli tniesz po obrysie to nie musisz pozostawiać równej obwódki wokół gałązki, więc wymaga to trochę mniej precyzji przy cięciu. Jeśli jednak listek ma kontrastowy obrys, to warto go zachować wycinając 1-2 mm od jego brzegu. Jedno jest jednak pewne. Potrzebować będziesz w tym celu precyzyjnych nożyczek. Jeśli ich użyjesz, efekt będzie murowany.

Dziękuję, że poświęciłaś czas, by dowiedzieć się trochę o metodach pozyskiwania listków. Są to dosyć oczywiste możliwości, jednak wspomniałam o nich nie bez powodu. W drugiej części artykułu, pokażę Ci te mniej oczywiste sposoby na liście.

 

Dużo zdrowia,

Wasza Joanna z moje-tworcze-miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.