Kompozycje florystyczne w scrapbookingu to bardzo rozbudowany temat. W dzisiejszym wpisie chcę przybliżyć Ci materiały, elementy, ozdoby, jakich możesz używać, tworząc nie tylko kartki, ale i inne prace, na przykład mixed mediowe. Opowiem Ci o tych elementach w takiej kolejności, w jakiej sama ich używam. Pokażę Ci również świetne przykłady ich wykorzystania. Pokażę Ci też piękne kompozycje nie-kwiatowe, ale z wykorzystaniem elementów z mojego poradnika :).
Baza
Zacznijmy może od tego, na czym naszą kompozycję możemy zbudować, czyli od bazy/podkładu, czegoś, co podbije nam całość już od samego początku.
Budowanie kompozycji możesz zacząć już na etapie planowania układu kartki, ponieważ od tego będzie zależało, jakich elementów użyjesz jako bazy. Możesz na przykład użyć tekturki w kształcie ramki albo koła, tekturki serwetki albo scrapka wyciętego z wykrojnika. Jest to taki element, który często łączy kompozycję z kartką. Z jednej strony jest elementem budowy/warstwy kartki, z drugiej elementem budowy kompozycji.
Oprócz powyższych, wykorzystać możesz także:
- gazę – gdybyś szukała jej w aptece, pytaj o kompresy niejałowe 😉
- sizal
- tiul, organzę lub jutę
Możesz ich użyć jako bazy pod całą kompozycję, możesz też dzielić na mniejsze kawałeczki i utykać w już zbudowaną kompozycję.
Przykłady
Zobacz, w jaki sposób MagdaKam użyła tiulu w swoim wianku – w całym swoim artykule o kartkach z wiankami pokazała fantastyczne wykorzystanie większości elementów, o których wspominam.
Kwiaty i rośliny
Po tym, jak zbuduję sobie wstępnie podbicie pod kompozycję, na sucho układam kwiaty, przeważnie używam kwiatów 3D, więc o takich tutaj napiszę. Kwiatów możesz używać przeróżnych – papierowych, foamiranowych, kupionych, czy też zrobionych przez Ciebie własnoręcznie. Niedawno pisałam cykl o ręcznie robionych kwiatach oraz materiałach i narzędziach do nich, zajrzyj koniecznie do mojej zakładki i zobacz, co tam dla Ciebie mam :).
Na etapie układania kompozycji z kwiatów, decyduję, co jeszcze będę do nich dokładała, czyli czym wypełnię kompozycję.
Totalnym must have przy kwiatach są listki – każdy kwiat ma listki, dlatego też ważne jest, abyś pamiętała o nich także wtedy, kiedy tworzysz kartkę. Listki możesz wyciąć z gotowych arkuszy z grafikami, wraz z innymi elementami, które również można umieścić na kartce – np. motylki, kwiaty, gałązki. O kompozycjach z elementów do wycięcia Kasia napisała cały, świetny cykl, koniecznie do niej zajrzyj.
Jeśli używasz listków lub motyli wycinanych z arkusza (grafik), pamiętaj, że w naturze nie są one płaskie. Liski przeważnie wygniatam dłutkiem na macie albo zginam na pół, a motylki formuję na ołówku, zawijając im skrzydełka.
Oprócz wycinanych, możesz użyć także gotowych listków z papieru, wyciętych wykrojnikiem albo tekturkowych.
Przykłady
Wspomniałam już, że Kasia napisała cykl o elementach do wycięcia. Pokazała też prace z ich wykorzystaniem, zobacz, jak pięknie połączyła wycięte ramki z motylkami, ręcznie wykonanymi przez siebie kwiatkami oraz listków z wykrojnika:
Listki oraz gałązki z wykrojnika świetnie użyła Magdalena w tutorialu na kartkę trzykrotnie składaną. Wykorzystała w niej również motyla, koronki, gazę i serwetkę z tekturki:
Uzupełnienie kompozycji
Przy uzupełnianiu kompozycji możesz totalnie zaszaleć! Powiem Ci o tym, czego używam ja, ale tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia :).
W moich pracach do uzupełniania kompozycji najczęściej używam:
- pręcików od kwiatków, ryżyku, mchu chrobotka
- szyszek olchowych lub innych rodzajów darów z drzew i naturalnych dodatków (pisała o nich Agnieszka)
- tasiemek, sznureczków, koronek (i gipiury), rafii
- perełek, półperełek – w płynie lub gotowych, wyklejanych z arkusza lub emaliowanych kropeczek
- koralików, cekinów i innych ozdobnych elementów
- piórek,
Dodatkowo, jeśli budujesz kompozycję na pracy świątecznej, możesz wykorzystać suszone plasterki pomarańczy, czy przyprawy – cynamon lub gwiazdkowy anyż.
Świetnym elementem kompozycji są także wszelkie elementy wykonane z lekkiej masy – kształty, ramki, czy ozdobniki. Można je dowolnie pomalować i wkomponować w całość. Możesz też pomyśleć o dodatkach metalowych.
Przykłady
MagdaKam pokazała, jak przepięknie można wykorzystać wyciski z lekkiej masy na kwiatowym tagu – okazuje się, że duża ich ilość na pracy może stać się jej głównym atutem:
Agnieszka na swoim LO wykorzystała wiele elementów – chrobotek, tekturkowe listki, wyciętego motylka
Aga pokazała też świetne wykorzystanie sizalu, koronek i cekinów na swoich kartach ATC:
Metalowe elementy użyła Kasia w swoim tagu:
Wykończenie
Jest jeszcze kilka fajnych zabiegów, które możesz wykonać na swojej kompozycji. Możesz je wykorzystać zarówno przy bazie, podczas budowania kompozycji, czy na samym jej końcu, żeby dodać tak zwaną wisienkę na torcie.
Bardzo popularne są wszelkie mikrokulki, a także proszki 3D lub kulki imitujące małe kamyczki. Możesz kwiatki i użyte elementy delikatnie potraktować białym gesso lub farbami albo mgiełkami, możesz też potuszować elementy. Oprócz tego, lubię używać pasty, tzw. efektu mchu, ponieważ nadaje kompozycji jeszcze bardziej naturalnego wyglądu.
Przykłady
Świetnym uzupełnieniem mogą być także wszelkie napisy. Zobacz, jak świetnie MagdaKam wkomponowała napis na tej kartce. Napisała również fajny artykuł o napisach na kartkach.
Jestem ciekawa, czy kompozycje florystyczne sprawiają Ci kłopot, czy też radzisz sobie z nimi bez problemu? Może czymś Cię zaskoczyłam? A jeśli zapomniałam o czymś wspomnieć, koniecznie o tym napisz! Chętnie się dowiem 🙂
A na koniec, kilka moich prac, w których wykorzystałam wspomniane dodatki. Znajdziesz je wszystkie?
Budowanie kompozycji z wycinanych elementów oraz listków pokazałam w mojej słonecznej kartce:
Sznureczki i gazę wkomponowałam w kartkę dla mamy:
Ta kartka to świetny przykład na wykorzystanie kulek i proszków 3D:
W tej kartce użyłam zarówno tekturki serwetki, jak i sizalu, ręcznie robionych kwiatków i wycinanych listków:
A bazą dla tej kompozycji byłą tekturka – ramka: