Witam, przeglądałam swoje prace i pomyślałam, że mogłabym podzielić się sposobami, jak dodaję napisy na kartkach. Korzystam z różnych technik, zdecydowanie wolę te najprostsze, choć czasem sięgam po coś bardziej skomplikowanego dla efektu wow. Zapraszam serdecznie na przegląd moich kartek, jeśli masz jakiś swój ciekawy pomysł na napis, o którym tu nie wspomniałam, zachęcam Cię do podzielenia się nim w komentarzu. Przypuszczam, że nie wyczerpałam tematu, ponieważ pomysłowość ludzka nie zna granic. W tym wpisie pokrótce omówię metodę/technikę i podam kilka przykładów. Zaczynamy.
STEMPLE
Stemplowanie to najbardziej tradycyjny sposób na dodanie napisu. Do wykonania odbitek stemplowych potrzebne są oczywiście stemple, tusze (film o tuszach) oraz akcesoria do stemplowania. Stemplować można niemal wszystko, papier, folię, kalkę, itp.
- stemplowanie na białym papierze — najpopularniejsza metoda, napis można przyciąć nożyczkami, trymerem, gilotyną, wykrojnikiem do odpowiedniego rozmiaru i łatwo wkomponować w kartkę. Warto używać dystansów do podklejenia napisu.
- bezpośrednio na projekcie — zdecydowanie lepiej jest najpierw odbić stempel i dopiero potem dekorować kartkę. Po dodaniu wypukłych elementów może być problem z uzyskaniem ładnej odbitki.
- na folii, kalce — potrzebny jest odpowiedni, permanentny tusz na bazie rozpuszczalnika Staz-On. Więcej pomysłów na wykorzystanie kalki znajdziesz tutaj.
- na papierze scrapowym — to bardzo fajny sposób na wkomponowanie napisu i wykorzystanie malutkich skrawków, które zawsze powstają w trakcie realizacji projektu.
- embossing na gorąco — nieco zaawansowana technika, ale dająca ciekawe rezultaty. Do wykonania embossingu oprócz stempli niezbędne są specjalny tusz, puder oraz nagrzewnica.
WYDRUK
Najbardziej uniwersalny sposób, pozwala na pełną personalizację projektu. Wiele darmowych fontów do użytku komercyjnego posiada polskie znaki, można również wykupić fonty z licencją. Najpopularniejsze drukarki to atramentowa i laserowa, zazwyczaj wciągają papier o gramaturze do 250 gram. Polecam kupić ten sam rodzaj papieru w dwóch gramaturach — do drukowania 200 gram, a do robienia baz co najmniej 250 gram. Wtedy masz pewność, że baza i napis mają ten sam odcień bieli.
- wydruk na dowolnym papierze – białym, scrapowym, kalce, folii i w dowolnym kolorze fontu i tła- docięcie i wkomponowanie w projekt podobnie jak w przypadku stempli. Do zrobienia napisu wystarczy dowolny pakiet biurowy, który pozwala na tworzenie dokumentów tekstowych. Może to być płatny Microsoft Office lub darmowe LibreOffice i OpenOffice.
- napisy digi stemple — stemple digital czyli stemple w formie elektronicznej. Jest to tańsza alternatywa dla tradycyjnych stempli, kupuje się je on-line w postaci pliku, wielu projektantów udostępnia też darmowe digi w zamian za przypisanie autorstwa, można również zrobić samemu w niejednym programie graficznym. Następnie trzeba je wydrukować, przyciąć i już gotowe do użycia. W prezentowanym tu przykładzie wykorzystałam digi napis od Papierowego Potwora. Z digi napisów skorzystałam też przy robieniu kartki potrójnie sztalugowej.
- złocenie laminatorem i folią do złoceń — laminator jest urządzeniem biurowym, za pomocą którego można wyczarować fantastyczne scrapowe projekty. Potrzebna jest jeszcze do tego drukarka laserowa oraz specjalna folia do transferu. Laminatory nie są tanie, warto zainwestować w dobry, droższy sprzęt, ponieważ lepiej złocą. Pięknie pozłocony projekt robi olbrzymie wrażenie.
TEKTURKI — z beermaty, tektury
Cienkie, kilkumilimetrowe ozdobne elementy wycinane laserem w beermacie lub tekturze litej.
- napisy — producenci prześcigają się w projektowaniu tekturek na różne okazje. Można znaleźć słowa lub całe sentencje, jedno lub wielowarstwowe, razem z wiankiem lub wewnątrz różnych kształtów np koła, serca, bombki choinkowej, aż w końcu napisy wygrawerowane na tekturze. Tekturek można używać w stanie surowym lub ozdabiać, wiele pomysłów na ozdabianie znajdziesz we wpisie HandKate. W prezentowanej tu kartce zrobiłam embossing na gorąco z białym pudem.
- tekturki die cuts Craft O’Clock — arkusz z wyciętymi napisami połączonymi małymi mostkami. Świetne nie tylko do kartek, ale również projektów mixed media.
- napisy ze sklejki, hdf, mdf — grubsze napisy, zazwyczaj dosyć duże i ciężkie, można używać na kartkach, ale lepiej sprawdzają się na większych projektach, layoutach czy mixed media
NAPISY PAPIEROWE
Wśród papierowych napisów można wybierać i przebierać. Producenci coraz chętniej projektują arkusze z napisami, są to produkty tanie, trwałe i łatwe w użyciu. Sama oprócz arkuszy z elementami do wycinania zbieram właśnie wszelakie napisy. Uwielbiam.
- przycięte paski z napisami – die cuts — zestaw kilkunastu kolorowych pasków z napisami w języku polskim i angielskim, dopasowane kolorystycznie i pod względem treści do odpowiadającej im kolekcji Craft O’Clock. Kartkę z napisem z kolekcji And remember, którą prezentuję poniżej, wykonałam na podstawie tutorialu Domi – kartka sztalugowa skręcana.
- arkusz napisów do wycięcia Craft O Clock, np. Chwytaj chwilę — napisy w dwóch językach do samodzielnego wycięcia na różne okazje, w neutralnych kolorach białym, beżowym i czarnym.
- napisy na kartach do journalingu — karty zazwyczaj wykorzystywane są do ozdabiania albumów, ale można je też spokojnie wykorzystać jako element centralny na kartkach.
- paski z dodatkami do wycinania — cienkie paski z papieru scrapowego (rozmiar 5 x 30,5 cm) z różnymi wzorami, elementami, dekorami i napisami. Często dodawane jako gratis do zakupów.
- arkusz z elementami do wycinania — niektórzy producenci dodają napisy do samodzielnego wycięcia od razu z elementami do wycinania. Tutaj przykład z papierami AB Studio.
NAKLEJKI
Naklejki występują w różnych wzorach i kolorach. Zaletą ich jest to, że posiadają już klej, więc wystarczy odkleić je od blistra i od razu użyć w pracy. Jest to zdecydowane ułatwianie, zwłaszcza przy klejeniu ażurowych wzorów i wiele osób chętnie sięga po naklejki. Sama zazwyczaj używam naklejek w bloczku Tima Holtza, głównie w projektach mixed mediowych, ale czasami też na kartkach.
Kilka rodzajów naklejek, które można wykorzystania w cardmakingu:
- paski z papieru do scrapbookingu — dopasowane do kolekcji, np arkusz naklejek P13 lub 7 Dots Studio
- naklejki tekturkowe do scrapbookingu — arkusze z grubymi naklejkami, które pasują do kolekcji Mintay Papers
- złote lub srebrne naklejki ażurowe — napisy na różne okazje. Kilka pomysłów na użycie naklejek znajdziesz we wpisach Kartki Świąteczne i Kartka Wielkanocna.
- alfabet
- nadruk na przezroczystej folii, np 13Arts
- płaskie, wypukłe, emaliowane, piankowe, itd.
- bloczki z napisami, np Tim Holtz
WYKROJNIKI
Wykrojniki to metalowe narzędzia służące do wycinania wzorów w różnych materiałach, choć w przypadku kartek najpopularniejszy jest papier. Potrzebna jest do tego również maszynka tnąco-tłocząca. Wykrojniki mają wiele zalet, tj. powtarzalność wzoru, szybkość wycinania, różnorodne wzornictwo, nie dziwi więc, że pomimo wysokiej ceny królują na stole większości scraperek. Napisy na kartkach wycięte wykrojnikiem wyglądają elegancko i profesjonalnie. Istnieje wiele rodzajów wykrojników
- banerek z napisem — wycina dekoracyjny pasek z napisem w środku.
- napisy — można znaleźć wykrojniki na niemal każdą okazję
- alfabet lub ozdobne banerki np Craft Passion
- interaktywne typu slider — z napisem wewnątrz mechanizmu ruchomego. A w tym wpisie znajdziesz tutorial na tego typu kartkę.
- banerek lub ramka, koło, kwadrat itd z przeszyciami lub bez — służą do wycinania napisów wydrukowanych lub odbitek stemplowych, nadają piękne przeszycia wzdłuż krawędzi, przez co napis wygląda na wykończony i ładniejszy. Domi bardzo często używa takich wykrojników w swoich pracach.
SZABLONY, MASKI
Szablony i maski bardziej kojarzą się z technikami mixed media, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić w ten sposób napisy na kartkach. Można tu wykorzystać najróżniejsze techniki, czyli nakładanie past strukturalnych przez szablon, tuszowanie, embossing, pozłacanie folią, malowanie, psikanie mgiełkami, odbijanie jak stemplem itd. W prezentowanym tu przykładzie naniosłam złotą pastę teksturową InkZink przez szablon. Ta kartka to również przypomnienie o trwającym na blogu Kreatywnym wyzwaniu Księżyc.
INNE POMYSŁY NA DODAWANIE NAPISÓW NA KARTKACH
Na kartce można umieścić niemal wszystko, dlatego możliwości dodawania napisów są w zasadzie nieskończone. Poniżej podaję listę kolejnych propozycji z linkami do prac, mam nadzieję, że znajdziesz dla siebie inspirację.
- kolaż — napisy wycięte z gazety
- scrabble
- koraliki z alfabetem
- klawisze z klawiatury — interesująca propozycja od Diyala Art
- wstążki — kartka na Boże Narodzenie
- taśmy washi — kilka pomysłów na kartki Clean & Simple
- haft
GADŻETY
Na rynku można znaleźć kilka ciekawych gadżetów służących do robienia etykiet, które również mogą znaleźć zastosowanie podczas robienia kartek.
- DRUKARKA ETYKIET – mała, przenośna drukarka zasilana akumulatorem, pozwala na zmianę fontów i rozmiaru tekstu. Drukuje na paskach z klejem, które są wodoodporne. Urządzenie oraz paski do tanich nie należą.
- WYTŁACZARKA ETYKIET – urządzenie do wytłaczania liter na taśmie, drukuje etykiety 3D, nie ma możliwości zmiany fontów ani rozmiaru liter, dostępne są taśmy w kilku podstawowych kolorach. Działa bez prądu, tanie jest zarówno urządzenie, jak i taśmy.
Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi rozwiniesz swój warsztat i zaczniesz dodawać coraz ciekawsze napisy na swoich kartkach. Każdy detal podnosi wartość estetyczną pracy, dlatego warto zadbać również o napisy. Dziękuję za odwiedziny i do następnego spotkania.
Pozdrawiam,
Magda Kam