Witaj! Czy zdarzyło Ci się, że przeglądając oferty sklepów scrapowych natknęłaś się na tajemniczo brzmiące kategorie MDF i HDF? Od dzisiaj nie będzie to już dla Ciebie czarna magia tylko produkt, który z chęcią dorzucisz do swojego koszyka. W poniższym wpisie wyjaśnię, czym są popularne ostatnio bazy i inne przedmioty do zdobienia zrobione z MDF i HDF.

W ramach wstępu zacznę od rozwinięcia skrótów MDF i HDF oraz podam informacje techniczne, żebyś dokładnie wiedziała, z jakim produktem masz do czynienia.

MDF i HDF

Płyty MDF (z angielskiego Medium Density Fiberboard) i HDF (High Density Fiberboard) są materiałami drewnopochodnymi. Powstają w wyniku sprasowania rozwłóknionej tkanki drzewnej ze specjalnymi substancjami łączącymi i utwardzającymi pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej temperatury. MDF mają średnią gęstość od 650 do 850 kg/m3 i ich grubość oscyluje w granicach 3-40 mm. Natomiast gęstość HDF to ponad 850 kg/m3 i grubość ok 3 mm, materiał drzewny jest w nich bardziej rozdrobniony, więc płyta po sprasowaniu jest cieńsza. Płyty znajdują zastosowanie do produkcji mebli, drzwi, paneli ściennych i podłogowych. Okazuje się, że bardzo dobrze sprawdzają się również w hobbistycznym dekorowaniu przy użyciu różnych technik, np mix media, decoupage i scrapbooking.

Różnice, zalety i wady

MDF są zazwyczaj robione z jasnych gatunków drzew i dlatego są jaśniejsze niż HDF. Elementy z MDF i HDF są sztywne i twarde, pachną drewnem, nie jest to drażniący zapach, ale wyczuwalny. Ze względu na większą twardość, elementy z HDF bywają wycinane laserem, często na produkcie widać ślady takiego cięcia. Natomiast MDF są obrabiane mechanicznie. Mają gładką powierzchnię, w przypadku HDF jest ona niemal śliska. Obie płyty dobrze przyjmują media, aczkolwiek nieco gorzej nakłada się na śliską powierzchnię HDF. W obu przypadkach zalecane jest najpierw zagruntowanie. Ze względu na dużą odporność na wilgoć można na nich tworzyć z użyciem wody. Idealnie nadają się do pracy z maskami, szablonami i wszelakimi pastami. Można zalewać je żywicą epoksydową, stosować embossing na gorąco, przyklejać elementy na klej lub gel medium oraz przyspieszać proces schnięcia używając nagrzewnicy. Ze względu na to, że HDF są cienkie, można naklejać kilka warstw na siebie i robić ciekawe, przestrzenne projekty.

Kształty – do wyboru do koloru

Elementy do zdobienia z MDF i HDF są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, można spotkać:

  • napisy
  • dekory
  • podstawowe kształty np okręgi, owale, heksagony, tagi, banery
  • kształty na różne okazje, np Boże Narodzenie, wakacje, dziecięce
  • wzory 3D, np ramki, domki, latarnie, pudełka shadow box
  • meble, organizery

Bazy Woodouts

Jeżeli chcesz użyć w swoim projekcie dużo mediów lub umieścić ciężkie elementy, to jednak zalecam bazy z MDF o grubości co najmniej 6 mm. Cieńsze bazy, o grubości 3 mm, mogą się wygiąć, nawet jeżeli wycięto je z HDF. Na półkach naszego sklepu znajdziesz rewelacyjne produkty firmy Woodouts, są to bazy z MDF o różnych kształtach i rozmiarach. Mają one grubość właśnie 6 mm i wysokość ponad 20 cm, ale bywają też mniejsze np. tagi i banerki. Na naszym Blogu znajdziesz kilka tutoriali na wykorzystanie tych baz. Może zainteresuje Cię, jak zrobić efektowną dekorację do pokoju dziecięcego na bazie w kształcie balonu oraz jak zmediować konika morskiego używając pasty modelującej, szablonów i mgiełek. Możesz się również zainspirować i zrobić jesienną dekorację.

Przykłady wykorzystania baz z MDF i HDF

Oczywiście pomysłów na udekorowanie baz z MDF i HDF jest nieskończenie wiele, zapraszam do obejrzenia kilku inspiracji, pokrótce opiszę też techniki, jakie zostały zastosowane do ich wykonania.

Romantyczna koniczynka

Praca autorstwa Patrycji Humerskiej (ZPasji Pati)

Baza jest sztywna, więc łatwo odrysować jej kształt na papierze scrapowym, nawet tak skomplikowany jak koniczynka, wyciąć nożyczkami i przykleić klejem. Ramkę pomalowano farbą Rusty paper oraz czarnym gesso, wyciski z masy lekkiej farbami akrylowymi i woskami. Romantyczny projekt uzupełniają elementy wycięte z papieru, kwiaty z foamiranu, tłuczone szkło oraz odbitki stemplowe.

Jesienny grzybek

Praca autorstwa Dominiki Kowalczyk (Zręczna Manufaktura)

Grzybek został również oklejony papierem a kompozycja ułożona z papierowych kwiatów, mchu chrobotka w dwóch kolorach oraz owoców lasu. Postarzone i potuszowane brzegi papieru nadają projektowi głębi i organicznego wyglądu.

Tęczowe lato

Praca autorstwa Patrycji Humerskiej (ZPasji Pati)

Piękny efekt można uzyskać w prosty sposób, nakładając na zagruntowaną bazę kolorowe tusze przez szablon lub maskę. Do tego piękne kwiaty, tag, sentencja i efektowna ozdoba na ścianę gotowa.

Bombka w stylu vintage

Praca autorstwa Doroty Kruszewskiej (Cudne Nie Nudne)

Baza w kształcie bombki po zagruntowaniu teksturę uzyskała dzięki paście strukturalnej, kulkom 3D i styropianowym. Dekory z masy lekkiej o barokowych kształtach idealnie się komponują z obrazkiem z papieru ryżowego. Projekt utrzymano w stylu vintage, w łagodnych, brązowych kolorach, wykończono białym gesso w celu wydobycia tekstury i ozdobników oraz nadania zimowego charakteru. Dostojna, magiczna i harmonijna praca.

Praca autorstwa Patrycji Humerskiej (ZPasji Pati)

Style vintage i steampunk można odnaleźć w tym okrągłym dekorze. Tutaj bazę zrobiono z obręczy, na którą naklejono koło i na wierzch jeszcze jedną obręcz. Wzór uzyskany za pomocą pasty modelującej nałożonej przez szablon, został zamalowany czarnym gesso a następnie wydobyty i podkreślony dzięki zastosowaniu wosków w kilku kolorach. Papier ryżowy postarzono, a całość nabrała spójności poprzez pomalowanie gdzieniegdzie farbą Rusty paper. Projekt aż kipi od interesujących dodatków, ciężkich metali i delikatnych kwiatów, które składają się na przewrotny i błyskotliwy efekt.

Morza szum

Praca autorstwa Dominiki Kowalczyk (Zręczna Manufaktura)

Bazy MDF od Woodouts przyjmą duże ilości mediów, nie trzeba się martwić, że coś się odkształci i wypaczy. Ten przywołujący wakacje tag to morze i plaża, słońce i relaks. Piasek zrobiono z pasty piaskowej, natomiast woda to pasta strukturalna wymieszana w farbą akrylową i pokolorowana mgiełkami. Cudne kwiaty i orientalne liście dodają uroku i lekkości.

Pozłacane serce

Praca autorstwa Doroty Kruszewskiej (Cudne Nie Nudne)

Pudełeczko w kształcie serca po zagruntowaniu pomalowano farbami akrylowymi a następnie ozłocono. Arkusze szlagmetalu przyklejono na klej do złoceń a następnie zabezpieczono furniturą do złoceń i bezbarwnym woskiem. Złoto w połączeniu z niebieskim i turkusowym nadaje pudełku wyrafinowany wygląd, a dekoracja z kwiatów w kolorach fioletowym i pomarańczowym dopełnia ozdobę w sposób finezyjny i wysmakowany.

Magiczna noc

Praca autorstwa Patrycji Humerskiej (ZPasji Pati)

Ciekawym rozwiązaniem jest użycie produktów z serii Powertex, które świetnie nadają się do mix mediowych prac. Powertex to utwardzacz tkanin na bazie wody, występuje w kilku kolorach, można z niego stworzyć rzeźby, dekoracje, obrazy biżuterię. Do stworzenia tej pracy na okrągłej bazie użyto Powertex Ivory oraz patyny Blister, a do wykończenia użyto pigmentu Powercolor zmieszanego z lakierem EasyVarnish. Kolory pięknie się przenikają a tekstura przyciąga uwagę.

Jeżeli złapałaś bakcyla mediowania, to koniecznie musisz przetestować bazy do dekorowania z MDF od Woodouts. Jestem bardzo ciekawa, który ze wzorów jest Twoim ulubionym, ja jeszcze nie ujawnię, który zawładnął moim sercem, ale przekonasz się o tym wkrótce. Zachęcam Cię do mediowania i na koniec jeszcze dodam, że bazy Woodouts są bardzo przyjazne dla kieszeni.

Pozdrawiam,

Magda Kam

 

Jeden komentarz

  1. Moja ulubiona baza są skrzydła ,których używam do aniołów z Powertexu. Lubię także ramy i gwiazdy równie często ich używam. Świetna robota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.