szablony, Maski vs. szablony

Zapewne nie raz zastanawiałaś się czym różnią się maski od szablonów. W tym artykule zamierzam przyjrzeć się maskom i szablonom oraz rozwiązać zagadkę różnicy między nimi. Jeśli jesteś ciekawa, to zapraszam do lektury.

Maski i szablony są świetnymi akcesoriami artystycznymi. Pomagają odtworzyć określony kształt, obraz lub wzór. Maski i szablony są produktami wielokrotnego użytku i mogą być używane z szeroką gamą produktów (mediów) takich jak: mgiełki, farby, tusze, pasty itp. Co najważniejsze nie potrzeba specjalnych umiejętności aby z nich korzystać, a dzięki nim możemy uzyskać prawdziwe dzieła sztuki. Pamiętaj w swoich pracach nie musisz się ograniczać do używania tylko jednego rodzaju masek czy szablonów.

Co to jest szablon?

Szablon to może być kawałek: plastiku, metalu, drewna z wyciętym wzorem. Szablon jest używany do odtworzenia danego wzoru na naszej pracy. Uzyskujemy go poprzez naniesienie mediów przez otwory w szablonie. Dziury te są nazywane “wyspami”, natomiast obszary je otaczające nazywane są “mostami”. Mosty mają na celu zapobieganie przedostawaniu się farby pod powierzchnię szablonu.

szablony, Maski vs. szablony

Na rynku spotkać możemy również szablony do tuszowania (ink blending) – wykorzystujemy wówczas krawędź szablonu do odwzorowania.

szablony, Maski vs. szablony

Ciekawostka: szablon sam w sobie jest zarówno projektem wykonanym, jak i narzędziem służącym do stworzenia projektu.

Co to jest maska?

Maska jest w zasadzie odwrotnością szablonu, czyli maską jest wycięty element lub wzór. Zatem korzystając z maski wzorem otrzymanym będzie negatyw, czyli to co nie zostało pokryte przy użyciu medium z jakim pracowaliśmy. Nie wykorzystujesz wzoru samego w sobie, a raczej jego zarys.

szablony, Maski vs. szablony

Ciekawostka:  Maska może być również szablonem, uzależnione jest to od wzoru.

Reasumując jaka jest więc różnica między nimi?

Maski i szablony można porównać do gry w chowanego – jedna się kryje, a druga odkrywa (ujawnia).
Maska daje obraz negatywny (negatyw),  a szablon daje obraz pozytywny (odwzorowanie).

szablony, Maski vs. szablony

Podpowiedź: Jako maski i szablony mogą służyć też produkty, które nie są dedykowane do odwzorowywania czy maskowania np. koronka.

Zapraszam do śledzenia bloga!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.