Pamiętasz mój post odnośnie podziału embossingu? W tym artykule chciałabym się zająć embossing’iem z użyciem past wszelkiego rodzaju, czyli embossing’iem “na mokro”.

Czego potrzebujemy aby zacząć?

Baza – bazą jest to co będziemy zdobić. Może to być papier, tektura, beermata, kalka, drewno, szkło, metal itp.

Podpowiedź:  W zależności od tego czy będziesz używać nagrzewnicy czy nie musisz pamiętać, że powinny to być jednak powierzchnie nielakierowane i odporne na wysokie temperatury.

Pasta do embossingu (embossing paste) – lekka pasta, której można używać z pudrem do embossingu lub bez. Bywa w różnych kolorach (transparentna, biała, srebrna, złota). Bez pudru nie musisz używać nagrzewnicy.

Pasta puchnąca (expand paste) – lekka pasta, która po podgrzaniu puchnie o wiele bardziej niż inne – tworzy taką piankową strukturę. Można używać z pudrem do embossingu lub bez, ale należy używać nagrzewnicy. Tylko w kolorze białym.

Pasta modelująca (modeling paste) – lekka pasta, która po wyschnięciu tworzy taką jakby gumową powłokę – nie wysycha na twardo. Bywa w kolorach białym i czarnym.

Pasta texturowa (texture paste) – pasta o gładkiej konsystencji, która po wyschnięciu jest twardsza niż pasta modelująca. Niektóre pasty z tego rodzaju mają nieprzyjemny zapach. Bywa w różnych kolorach.

Pasta strukturalna (structure paste) – pasta ciężka, która zazwyczaj jest z dodatkiem różnego rodzaju proszków i drobinek. W sprzedaży możemy spotkać grubo i drobno ziarniste oraz np. z dodatkiem drobinek szkła. Po wyschnięciu twarda o chropowatej powierzchni. Dostępna w kolorze białym.

Pasta żelowa (gel paste) – pasta o konsystencji żelu, po wyschnięciu twarda. W opakowaniu jest o zabarwieniu mlecznym, lecz po wyschnięciu robi się raczej transparentna.

Podpowiedź:  Wszystkie pasty możemy mieszać z tuszami, mgiełkami, pigmentami w proszku, farbami itp. aby zmienić ich kolor. Do wszystkich możemy dodać brokatu aby nadać im struktury i rozświetlić.

Podpowiedź:  Pasty dość szybko tracą swoją wilgotność, więc pracując z nimi pamiętaj aby nie zostawiać słoiczka na długo otwartego.

Szablon – najczęściej wykonany z tworzywa, ale zdarzają się też metalowe i drewniane. Używany jest do odtworzenia wzoru na powierzchni umieszczonej pod szablonem, poprzez naniesienie: pasty, farby, tuszu, mgiełki itp.

Narzędzie do nakładania past – zazwyczaj jest to szpachelka lub szpatułka, może być nóż malarski.

Podpowiedź:  Do rozsmarowania możemy użyć karty podarunkowej lub kredytowej albo nawet linjki.

Dodatkowe  narzędzia i akcesoria do pracy z pastami to:

Nagrzewnica – narzędzie niezbędne do embossingu na gorąco, które ma odpowiedni podmuch i osiąga idealną do topienia pudrów temperaturę (ok.150-200st.C). Bardzo przydatna, jeśli lubisz uzyskiwać szybkie efekty swojej pracy. Na rynku dostępne są różne modele nagrzewnic, różnią się nieco wyglądem i głośnością ale działają dokładnie tak samo.
Do samego podsuszania past możesz użyć suszarki, jednak osobiście polecam nagrzewnicę.

Taśma malarska lub do szablonów oraz klej do szablonów – ułatwiają utrzymanie szablonu tam gdzie chcemy i nie pozwalają aby się przemieszczał podczas nakładania pasty.

Z użyciem past wszelkiego rodzaju możemy uzyskać bardzo różnorodne efekty, wszystko zależy od pomysłu i techniki nakładania. Więcej o tym w jednym z kolejnych artykułów – zapraszam!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.